Évfordulók – 140 éve született Slachta Margit, az első magyar női országgyűlési képviselő

1884. szeptember 18-án született Zadjeli Slachta Margit Borbála magyar katolikus szerzetesnő, keresztény feminista politikus, az első magyar női országgyűlési képviselő. Bátor kiállásáért elvei mellett szállóigévé vált róla, hogy „ő az egyetlen férfi a Nemzetgyűlésben”.

1920. március 25-én a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja színeiben Budapest I. kerületének nemzetgyűlési képviselőjévé választották. Mandátumának lejárta után 1923-ban alapította meg a Szociális Testvérek Társaságát. A második világháború alatt a munkaszolgálatosok védelmében írt beadványt, illetve tiltakozott a deportálás ellen. A vészkorszak idején a testvérek több rendházban is bújtattak üldözötteket.

1945-ben ismét nemzetgyűlési képviselő lett, ezúttal pártonkívüli jelöltként. Utolsó felszólalását 1948. június 16-án tartotta az egyházi iskolák államosítása ellen.

Ezután a letartóztatástól tartva Ausztriába menekült, majd az Egyesült Államokban telepedett le. Buffalóban hunyt el 1974-ben, a Szociális Testvérek Társaságának egyik rendházában. Földi maradványainak exhumálása után 2021. december 7-én ünnepélyesen újratemették a Fiumei Úti Nemzeti Sírkertben.

Slachta Margit kezében a megbízólevéllel, mellette Huszár Károly volt miniszterelnök.

Slachta Margit kezében a megbízólevéllel, mellette Huszár Károly volt miniszterelnök.
Forrás: NFI

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Fókuszban a jövő Európája, az EU külső határainak védelme és az EU helye a nemzetközi világrendben

Fókuszban a jövő Európája, az EU külső határainak védelme és az EU helye a nemzetközi világrendben

A magyar EU-elnökség parlamenti együttműködése keretében 2024. szeptember 9–10. között az Országgyűlés szervezésében valósult meg a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP), valamint a közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) parlamenti ellenőrzéséért felelős parlamentközi konferencia. Az Országházban megrendezett eseményen 24 EU-tagország és az Európai Parlament, megfigyelőként pedig 8 EU-tagjelölt ország, az Egyesült Királyság, Izland, valamint Koszovó* parlamenti képviselői vettek részt. A konferencia házigazdái Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, valamint Kósa Lajos, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elnöke voltak. Társelnöki feladatokat látott el továbbá David McAllister, az Európai Parlament Külügyi Bizottságának elnöke. A rendezvényt megnyitó beszédében Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke hangsúlyozta: eljött az ideje annak, hogy Európa ne csak felismerje felelősségét saját biztonságával és védelmével összefüggésben, hanem hatékony lépéseket is tegyen ezek érdekében. Szerinte Európa csak akkor lehet sikeres, ha a stratégiai autonómia jegyében tud választ találni a sorsfordító kérdésekre. 

Fotó: Sajtóiroda

A jövő Európája és az EU-hoz csatlakozni kívánó országok napirendi pontjának keretében Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős tagja ismertette a bővítés terén az Európai Bizottság által az elmúlt években elért eredményeket. Álláspontja szerint az EU bővítése elkerülhetetlen: „nem az a kérdés, lesz-e bővítés, hanem hogy mikor lesz”. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter, az Európai Unió Tanácsa magyar elnöksége nevében a bővítés kapcsán említést tett a nemzeti kisebbségek jogai megerősítésének fontosságáról is. 

A KKBP és a KBVP prioritásai és aktualitásai témakörben Simon Mordue, az Európai Külügyi Szolgálat főtitkár-helyettese összegezte az EU biztonságát fenyegető kihívásokat, kiemelte a parlamenti diplomácia fenntartható, jövőálló partnerségek kiépítésében betöltött szerepét. Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az Európai Bizottság alelnöke videóüzenetben köszöntötte a konferencia résztvevőit.

A külső határvédelem és illegális migráció napirendi pont keretében – a magyar–szerb déli határ rendvédelmi helyzetéről készült videó bemutatása után – Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes egyebek mellett elmondta, hogy Magyarország 2015 óta következetesen az EU külső határainak megóvását és a menekültügyi eljárások külső határokon kívüli lefolytatását helyezi migrációs politikájának középpontjába. Kuczik János Zoltán országos rendőrfőkapitány-helyettes bemutatta az illegális migránsokkal szembeni rendőrségi intézkedéseket, a magyarországi határvédelem technikai, infrastrukturális és jogszabályi hátterét. Hangsúlyozta, hogy a megfelelő határvédelem biztosítása érdekében 3000 fővel kellett bővíteni a rendőrség állományát, majd további 4000 határvadásszal. Kitért a különböző országok rendőrségi szervei közötti együttműködés jelentőségére, továbbá a Balkánon 2015 óta a Frontex keretében szolgálatot teljesítő 5600 rendőrre. 

Fotó: Sajtóiroda

Sztáray Péter, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára a geopolitikai, stratégiai átrendeződés a világban témájú negyedik napirendi pont keretében felhívta a figyelmet a valódi, őszinte, a valamennyi érintett fél bevonásával történő párbeszédek és az egységes uniós álláspont kialakításánál a kisebbségi vélemények figyelembevételének fontosságára. Pia Kauma, az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének elnöke arról beszélt, hogy az EBESZ konfliktusos helyzetekben is megfelelő platformot tud biztosítani a párbeszédhez. Az EU-val közös célnak nevezte Ukrajna területi integritásának és önvédelemhez való jogának megóvását. Nicolás Pascual de la Parte, az Európai Parlament Biztonsági és Védelmi Albizottságának tagja a nagyhatalmi erőviszonyok változására, az új technológiáknak (pl. mesterséges intelligencia, robotika, biotechnológia) a nemzetközi világrend átalakulására gyakorolt hatásaira is kitért.
A konferencia résztvevői az ukrán gazdaság és infrastruktúra elleni orosz támadások következményeiről is eszmecserét folytattak.

Fotó: Sajtóiroda

Németh Zsolt és Kósa Lajos hangsúlyozták a nemzeti parlamentek közötti párbeszéd, az egymás eltérő álláspontjának megismerése iránti nyitottság fontosságát. Németh Zsolt utalt az orosz–ukrán háború nemzetközi világrendre gyakorolt hatásaira, majd zárszavában elmondta, hogy a közös kül-, biztonság és védelempolitikában alapvetően azonosak a különböző európai politika erők stratégiai céljai, csupán „taktikai természetű” viták, különbözőségek vannak. A konferencia témáihoz kapcsolódóan a társelnökök közös nyilatkozatot fogadtak el. 

Fotó: Sajtóiroda

A konferenciával kapcsolatos további információk itt olvashatók.

A konferenciáról készült képeket itt találják.

A konferencia videó közvetítését itt (  szept. 9. - szept. 10.  )  tekinthetik meg! 

* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999. sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.
 


30 éve történt – elhunyt Szentágothai János, az MDF országgyűlési képviselője

1994. szeptember 8-án elhunyt Szentágothai János országgyűlési képviselő, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia egykori elnöke.

1912. október 31-én született Pestújhelyen Schimert János néven. 1936-ban szerzett orvosi diplomát, majd tanársegédként, adjunktusként és magántanárként is dolgozott a budapesti Anatómiai Intézetben.

1944-ben a nagyváradi hadikórházhoz vonult be, majd 1945-ben amerikai hadifogságba került. 1946-os hazatérése után vette át a Pécsi Erzsébet Tudományegyetem Anatómiai és Szövet-fejlődéstani Intézetének vezetését. 1948-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották, majd 1950-ben Kossuth-díjat kapott. 1963-ban áthelyezték a Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. sz. Anatómiai és Szövet-fejlődéstani Intézetéhez, ahol tanszékvezető professzor lett. 1967-ben az MTA rendes tagja lett, 1977-ben pedig annak elnökévé is megválasztották, mely posztot 1985-ig töltötte be. 1985 után országgyűlési képviselő, illetve a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának tagja lett. 1990-ben az MDF országos listájáról szerzett mandátumot, majd a ciklus lejárta után pár hónappal hunyt el.

Szentágothai János az országgyűlés 1989. évi téli ülésszakán, 1989. december 20-án.

Szentágothai János az országgyűlés 1989. évi téli ülésszakán, 1989. december 20-án.
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

 

A 30 éve történt sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Napirenden az EU kül-, biztonság- és védelempolitikai kérdései az Országházban

Napirenden az EU kül-, biztonság- és védelempolitikai kérdései az Országházban

Az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti események sora 2024. szeptember 9–10. között A közös kül- és biztonságpolitika (KKBP), valamint a közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) parlamenti ellenőrzéséért felelős parlamentközi konferencia megrendezésével folytatódik. A várhatóan 250 fős esemény keretet biztosít a KKBP és KBVP területét érintő aktuális kérdések parlamentközi megvitatására. A találkozón részt vevő delegációk európai uniós nemzeti parlamenti és európai parlamenti képviselőkből állnak, emellett megfigyelőként jelen lesznek az EU tagjelölt országainak és a NATO európai tagországainak nemzeti parlamenti képviselői is.

A budapesti konferencia társházigazdája Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, valamint Kósa Lajos, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elnöke lesz. A rendezvényen nyitóbeszédet mond Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke. Négy témakör van napirenden: 1) A jövő Európája és az EU-hoz csatlakozni kívánó országok; 2) A KKBP és a KBVP prioritásai és aktualitásai; 3) Külső határvédelem és illegális migráció; 4) Geopolitikai, stratégiai átrendeződés a világban. Az EU Tanácsa hivatalban lévő magyar elnökségének a témákhoz kapcsolódó álláspontját vitaindító előadásokban Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter, Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára és Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes fejti majd ki. További felvezető előadóként Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa, Pia Kauma, az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének elnöke és Simon Mordue, az Európai Külügyi Szolgálat főtitkár-helyettese vesz részt.

A KKBP és KBVP konferenciával kapcsolatos további információk itt olvashatók, ahol az eseményt élőben is közvetítjük majd.


Évfordulók – 130 évvel ezelőtt kötöttek szerződést az Országház reprezentatív termeinek színes festett ablakaira

1894. szeptember 1-jén kötöttek szerződést a díszlépcsőház, a kupolacsarnok és a delegációs folyosó ólmozott, színes üvegablakaira a Forgó és Társa céggel, valamint Róth Miksa üvegfestővel.

Steindl Imrével egyetértésben Róth Miksa sem kívánt a beltéri világosság rovására, „a középkori üvegfestmények mély színessége” mintájára tervezett ablakokat elhelyezni. Így sikerült megfelelő egyensúlyt elérni a gótikus jelleg és a 19. századi középület fényigénye között. Az Országház üvegfestményei iparművészetünk történetének kimagasló értékű alkotásai.

A díszlépcsőház ólmozott színes üvegablakai
A díszlépcsőház ólmozott színes üvegablakai
Forrás: Kerekes Margit felvétele, 2017

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Évfordulók – 175 éve ásta el Szemere Bertalan miniszterelnök Orsovánál a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket

175 évvel ezelőtt, 1849. augusztus 23-án ásta el Szemere Bertalan miniszterelnök többedmagával a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket Orsovánál.

A magyar államiságot jelképező Szent Korona és a koronázási jelvények 1849 májusában Debrecenből kerültek vissza Budára. A főváros újabb kiürítésekor Szemere Bertalan miniszterelnök személyes ügyének tekintette a Szent Korona és a koronázási jelvények védelmét, ezért vasládába téve, Szegeden, Nagyváradon keresztül Aradra szállíttatta őket. Szemere itt csatlakozott a menethez. Célja az volt, hogy Karánsebesen átadja Fülep Lipót országgyűlési képviselőnek és határőrvidéki kormánybiztosnak mint a szabadságharc iratanyagát tartalmazó ládát, azzal az utasítással, hogy rejtse el Ruszkabányán. Ez a terv azonban meghiúsult. Három nappal később a szekér továbbment Orsovára, ahol Szemerét már várta Házmán Ferenc volt képviselő, Lorodi-Eischl Ede belügyminisztériumi tanácsos és Grimm Vince nyomdász. Augusztus 23-án az éj leple alatt ásták el a koronát rejtő vasládát.
A császári hatóságok csak 1853. szeptember 8-án találták meg a ládát.

A Szent Korona megtalálásának helyén építtetett orsovai kápolna

A Szent Korona megtalálásának helyén építtetett orsovai kápolna
Forrás: Országgyűlési Könyvtár (reprodukció: Vasárnapi Ujság, 1867. 14. évf. 23. sz., június 9.)

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Kihirdették a könyvtári és múzeumi ösztöndíjak nyerteseit

Az Országgyűlés elnöke idén is meghirdette a „Könyvtár, ami összeköt” és a „Múzeum Határok Nélkül” című ösztöndíjprogramokat. A pályázatokat elbíráló bizottság döntése alapján hét könyvtáros és négy muzeológus tölthet el két hetet az Országházban 2024. szeptember 15. és 29. között.

A bizottság az alábbi 11 pályázatot tartotta a legjobbnak:

Országgyűlési Könyvtár:

MAGYARORSZÁG:
•    Szőnyegi Zsanett (Országos Széchényi Könyvtár, Könyvtári Intézet, Könyvtári Szak- és Továbbképzési Osztály, Budapest)
•    Gönczi László (Forum Hungaricum Nonprofit Kft., Budapest)

ROMÁNIA
•    Juhász Júlia („Lucian Blaga” Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár)

SZLOVÁKIA
•    Főző Zsófia (Ágcsernyői Könyvtár, Ágcsernyő)
•    Géreši Zoltán (BEUKI, Regionális Könyvtár, Királyhelmec)
•    Mészáros Anikó (Negyedi Községi Könyvtár, Negyed)

UKRAJNA
•    Lőrinc Bernadett (Ortutay Elemér Görögkatolikus Központ, Bendász István Görögkatolikus Könyvár és Leváltár, Beregszász)

Országgyűlési Múzeum:

MAGYARORSZÁG
•    Skublics Mária – Budavári Mátyás-templom Egyházművészeti Gyűjtemény, Budapest
•    Váradi Katalin – Déri Múzeum, Debrecen

SZERBIA
•    Mészáros Dániel – Topolya Község Múzeuma, Topolya

SZLOVÁKIA
•    Kerepesi Igor – Gömör-Kishonti Múzeum, Gömörhorka

Gratulálunk a nyertes kollégáknak, és szeretettel várjuk őket a programon.

A 2023-as ösztöndíjprogramok résztvevői az Országházban

A 2023-as ösztöndíjprogramok résztvevői az Országházban
Forrás: Országgyűlési Múzeum

 

 


Az ország háza premierje a Duna Televízión

2024. augusztus 20-án délután mutatja be a Duna Televízió Az ország háza című egész estés, szinkronizált dokumentumfilmet. A 15 óra 35 perctől látható alkotás a neogótikus stílusú épület történelmi, iparművészeti és építészeti gazdagságát mutatja be, közelebb hozva Magyarország ezeréves történelmének sorsfordító pillanatait is. A nézőket a felvidéki magyar származású amerikai színésznő, Ema Horvath kalauzolja végig az épületen.

A Budamount Film által készített, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és az Országház Filmműhely együttműködésével létrejött dokumentumfilmben megcsodálhatjuk a Parlamentet díszítő műalkotásokat, de azt is megtudhatjuk, hogyan vészelte át a második világháborút az épület, amelyet néhány hónap alatt több száz gyújtóbomba- és aknatalálat ért. Megnézhetjük azokat a különleges, Róth Miksa által festett ablakokat is, amelyek közül többet a pincében, koporsókba rejtettek el Budapest 1944 decemberében kezdődött ostromakor.

Az alkotók nagyon sok olyan technikai eszközt – például drónokat, nagyfényű objektíveket – használtak, melyek korábban még nem voltak elérhetőek, így az épületnek olyan pontjait is meg tudták közelíteni, amelyeket még soha senki nem látott – valójában még azok sem, akik építették. A nézők az Országházról készített felvételek mellett szakértőkkel, többek között Keserü Katalin, Nógrádi-Kerekes Margit és Rozsnyai József művészettörténészekkel, Lukács Józseffel, az Országház főépítészével, Hermann Róbert történésszel készített interjúk részleteit is láthatják, így ismerhetik meg például azokat a heves vitákat, amelyek a 19. században zajlottak az építendő parlament stílusáról. A filmet a Semmelweis és a Blokád című filmek operatőre, Nagy András filmezte és rendezte.

Az ország háza – portré az ikonikus épületről

Az ország háza – portré az ikonikus épületről
Forrás: Budamount Film

 

 


A Szent Korona az Országházban

Új időszaki kiállítás nyílik a Szent Koronáról és a koronázási jelvényekről a Kossuth Lajos téren, az Országgyűlési Múzeum Kőtárában. A tárlatot a 2000. évi I. törvény közelgő 25 éves évfordulójának tiszteletére rendezzük meg, mely arról rendelkezett, hogy nemzeti ereklyéinket - a koronázási palástot kivéve - az Országgyűlés épületében őrizzék. A magyar és angol nyelven elérhető kiállítás 2024. augusztus 20-án nyitja meg kapuit és egészen 2025 novemberéig várja a látogatókat.

A díjmentesen megtekinthető tárlaton bemutatjuk nemzeti ereklyéink művészeti részleteit, valamint az Országház és a koronázási jelvények kapcsolatának eseménydús történetét. Látogatóink ritkán látott fényképek segítségével bepillantást nyerhetnek a Szent Korona kalandos történetébe is.

A köztársasági őrezred tagjai behozzák a magyar Szent Koronát és a koronázási jelvényeket a millenniumi ünnepségen az Országházba 2000. január 1-jén.

A köztársasági őrezred tagjai behozzák a magyar Szent Koronát és a koronázási jelvényeket a millenniumi ünnepségen az Országházba 2000. január 1-jén.
Forrás: Országgyűlési Múzeum

 

 


Évfordulók – 100 éve született Szabad György

1924. augusztus 4-én született Aradon Szabad György, az első szabadon választott országgyűlés elnöke. Tisztségét 1990. augusztus 3-ától a ciklus végéig, 1994-ig töltötte be.

1945 januárjában a Független Kisgazdapárt tagja lett, de egy évvel később távozott soraiból, miután a pártnak koalícióra kellett lépnie a szovjetek irányította kommunista párttal. Az 1956-os forradalom idején a Bölcsészettudományi Kar Forradalmi Bizottságának, illetve a Történészek Forradalmi Bizottságának a tagjává választották, ami miatt később zaklatták a hatóságok.

Az 1990-es választásokon a győztes MDF budapesti listájáról került be az Országgyűlésbe. Május 2-án megválasztották a Ház első alelnökévé és megbízták Göncz Árpád helyett a házelnöki teendők ellátásával is, majd augusztus 3-án az Országgyűlés elnöke lett.

2000-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjével tüntették ki, 2006-ban pedig a Széchenyi-díjat is átvehette.

Szabad György életének 91.évében, 2015. július 3-án hunyt el.

Szabad György, az Országgyűlés frissen megválasztott megbízott elnöke szól a képviselőkhöz 1990. május 2-án.

Szabad György, az Országgyűlés frissen megválasztott megbízott elnöke szól a képviselőkhöz 1990. május 2-án.
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.


Évfordulók – 100 éve hunyt el Egyesy Géza

100 éve hunyt el Egyesy Géza újságíró, parlamenti gyorsíró, a Magyar Távirati Iroda társalapítója.

Egyesy Géza Kassán született 1844. augusztus 14-én. Eleinte orvosnak készült, majd 1867-ben tagja lett az Országgyűlés gyorsirodájának. 1869-ben Maszák Hugóval megalapították az Országgyűlési Értesítőt, nyolc évvel később az Ungarische Postot, 1880-ban pedig a Magyar Távirati Irodát (MTI); utóbbinak Egyesy szerkesztője is volt 1898-ig.

Az alapítók 1880. november 23-án beadvánnyal fordultak Tisza Kálmán miniszterelnökhöz, amelyben díjmentességet kértek távirataik számára. A magyar kormány ehhez hozzájárult, Ferenc József 1881 januárjában látta el kézjegyével a javaslatot. Az MTI 1881 márciusában kezdte meg működését.

Egyesy 1892-től a Magyarországi Könyvnyomdászok és Betűöntők Egyletének igazgatója lett. Munkatársa volt a Hon című folyóiratnak, írt a Vasárnapi Ujságba, az Ország-Világba, a Magyar Földbe, a Magyar Salonba és a Magyar-Ujságba is. A nevét viseli az Egyesy Géza-díj, melyben külföldi tudósítók részesülhetnek évről évre.

Egyesy Géza, a Magyar Távirati Iroda megalapítója portréja

Egyesy Géza, a Magyar Távirati Iroda megalapítója portréja
Forrás: Országgyűlési Könyvtár

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Évfordulók – 140 évvel ezelőtt alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága gróf Tisza Lajos elnökletével

1884. július 30-án alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága, az építés irányításáért közvetlenül felelős szervezet. Elnökévé gróf Tisza Lajost választották.

Tisza Kálmán miniszterelnök öccse már korábban is meghatározó szerepet vállalt az Országház építésének előkészítésében: 1883-ban a pályázati tervek megvizsgálására kiküldött albizottság, 1884-ben pedig a végleges tervek kidolgozására létrehívott albizottság elnöke volt. Korábban pedig királyi biztosként vállalt oroszlánrészt Szeged újjáépítésében az 1879-es árvíz után.

Tisza Lajos csaknem másfél évtizedig, 1898. január 26-án bekövetkezett haláláig vezette a Végrehajtó Bizottságot; ez idő alatt húzták fel az Országház épületét és készítették el díszítésének jó részét is.

A július 30-i naphoz kötődik még egy, az Országház építését nagyban meghatározó esemény: kiadták az építési szervezet felállítását és működését szabályozó Eljárási szabályzatot. A következő napon pedig, 1884. július 31-én benyújtották az építési engedély kérelmet az Országház építésére a Fővárosi Tanácshoz.

Gróf Tisza Lajos emlékműve a róla elnevezett irodaház falán
Gróf Tisza Lajos emléktáblája a róla elnevezett irodaház falán

Forrás: Országgyűlés Hivatala, Műszaki Főosztály

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Barátokként, vállvetve az emberek szolgálatában

Barátokként, vállvetve az emberek szolgálatában

„Nem hős akarok lenni, hanem jó.”

Fotó: Országgyűlési Őrség

A barátság világnapja alkalmából találkoztak a budapesti Hősök terén az Országos Mentőszolgálat, a Rendőrség, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Országos Polgárőr Szövetség, a Nemzeti Adó - és Vámhivatal, a Terrorelhárítási Központ, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, az Információs Hivatal, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat valamint az Országgyűlési Őrség munkatársai.

Mindannyiukban közös, hogy a hivatásukat és az életüket az embertársaik megmentéséért és biztonságáért élik. Teszik ezt úgy nap mint nap, hogy tudják, akár az életüket kell adniuk cserébe.

Fotó: Országgyűlési Őrség


 

Ma azt üzenik nekünk vállvetve és mosolyogva, hogy az év minden napján értünk dolgoznak. Az Országgyűlési Őrség tagjai is hisznek abban, hogy a baráti, egymás munkáját segítő összefogás gyermekért és felnőttért egyaránt, győzhet mindenek felett.

A Hősök terén találkoztak, de nem tartják magukat hősöknek. Azonban tiszta szívvel vallják Pilinszky János gondolatait: 

„Jó akarok lenni mindenkihez. Átlépni önmagamon, átlépni önzéseimen! 
Kinyílni, szeretni, élni! Nem hős akarok lenni, hanem jó.”
 


COSAC - az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak konferenciája

COSAC - az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak konferenciája

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke a konferencia kezdetén hangsúlyozta: a magyar Országgyűlés célja továbbra is az, hogy a népszuverenitás letéteményeseiként a nemzeti parlamentek nagyobb szerepet kapjanak az uniós politikák befolyásolásában, és előmozdítsuk a szubszidiaritás elvének érvényesülését és tiszteletben tartását.

Fotó: Sajtóiroda

Kövér László házelnök nevében köszöntve a résztvevőket arra emlékeztetett: 2011-ben első alkalommal látta el Magyarország az uniós elnökségi feladatokat, és akkor tartottak először COSAC-elnöki tanácskozást. Akkor is, most is kiemelt figyelmet fordítanak a törvényhozások közötti együttműködésre, ezek közül is kiemelkedik a COSAC jelentősége - tette hozzá.

Megemlítette, hogy a magyar uniós elnökség keretében rendezendő hat parlamentközi esemény közül ötnek az Országház ad otthont, egyet Brüsszelben rendeznek. Jakab István felidézte: az idei év különös jelentőségét adja, hogy Magyarország és további kilenc tagállam éppen húsz évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz.

A magyar törvényhozás alelnöke reményét fejezte ki, hogy a magyar elnökség alatt sikerül lendületet adni a bővítési folyamatának, és újabb tagokkal bővülhet az unió az elkövetkező időszakban.

Saját szakterületéről szólva a magyar elnökség feladatai közül a gazdaközpontú uniós agrárpolitika fontosságát emelte ki Jakab István, hangsúlyozva, az európai mezőgazdaság sosem nézett szembe ekkora kihívásokkal, mint napjainkban.

Ezek között említette a globális klímaváltozás hatásait, a megemelkedett inputköltségeket, a termelést érintő szabályozások "túl ambiciózus szigorítását" és az unión kívülről érkező importot, amelyek jelentősen rontották az ágazat versenyképeségét és "már az európai gazdálkodók létbiztonságát is veszélyeztetik".

Jakab István kiemelte: a gyorsan változó körülmények közepette felértékelődött az alkalmazkodás szerepe, ez viszont korszerű eszközök nélkül lehetetlen - jelentette ki a magyar törvényhozás alelnöke, azt hangsúlyozva, hogy a gazdákat érdekeltté kell tenni a fenntartható termelései gyakorlatok alkalmazásában, "gazdaközpontúvá kell tenni az uniós agrárpolitikát".

Fotó: Sajtóiroda

Arra is kitért: gazdálkodóink az élelmiszerbiztonság garantálásával alapvető közjavakat biztosítanak valamennyi uniós polgárnak, ezért az uniós stratégiai autonómiájának része kell legyen az élelmiszerszuverenitás és az élelmiszerbiztonság garantálása.

Az uniós agrárpolitika 2027 utáni szabályainak kialakításához versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdabarát és tudásalapú európai mezőgazdaságra van szükség - jelentette ki, hangsúlyozva a GMO-mentesség melletti kiállás és a tisztességes verseny fontosságát is.

Bóka János hozzátette: az elnökség természetesen nem hoz döntéseket, de "ha úgy teszünk, mintha az európai politika a szokásos hétköznapi módon folytatódhatna, akkor cserbenhagyjuk a polgárainkat, eláruljuk a reményeiket és elvárásaikat".

Fotó: Sajtóiroda

A közeljövő feladatairól szólva elsőként egy új európai versenyképességi megállapodás szükségességét emelte ki. A jelenlegi többszörös kihívásokkal teli nemzetközi környezetben, ahol Európa le van maradva a globális versenytársaitól, létfontosságú az unió és tagállamai termelékenységének és versenyképességének javítása - mondta.

A miniszter ugyancsak fontos feladatként beszélt az európai védelempolitika megerősítéséről, hozzátéve, hogy a kontinensen és világszerte zajló konfliktusok egyértelműen bebizonyították, hogy az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell játszania saját biztonságának garantálásában, mégpedig azzal, hogy erősíti ellenállóképességét és cselekvőképességét.

Beszélt az unió bővítéséről, jelezve, hogy a bővítés sikerességének megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy az  továbbra is "érdemalapú, kiegyensúlyozott és hiteles legyen". Megjegyezte: Ukrajna esete különleges abban az értelemben, hogy a csatlakozási folyamat mellett az Európai Unió széleskörű és összetett támogatást nyújt az országnak az orosz agresszió elleni küzdelmében.

Megemlítette, hogy a magyar elnökség támogatni fogja Moldáviát és Georgiát is az Európai Unió felé tartó útján. Kitért a Nyugat-Balkánra is, amelyek az Európai Unió több mint 20 év megígérte az európai perspektívát. A régió integrációja gazdasági, biztonsági és geopolitikai előnyöket hoz az Európai Unió számára - mondta. Hozzátette, a csatlakozási folyamat irányítása mellett "tovább vizsgáljuk a fokozatos integráció koncepciójának lehetőségét", vagyis a teljes jogú tagságig az uniós programokhoz, projektekhez, hálózatokhoz való hozzáférés lehetőségét.

Fotó: Sajtóiroda

Bóka János elmondta: a magyar elnökség hangsúlyozni kívánja a külső határvédelem fontosságát és az erre a célra szánt uniós források szükségességét.Az elnökség célja továbbá  elősegíteni a kohéziós politika jövőjének alakításáról szóló megbeszéléseket, valamint kezdeményezik a gazdaközpontú uniós agrárpolitika kialakítását.
Végül, a magyar elnökség hozzá fog járulni a demográfiai kihívások kezeléséről szóló vitához.

A fő prioritásiok mellett Bóka János feladatként megemlítette még a választási folyamatok külföldi beavatkozással szembeni védelméről szóló dialógus folytatását, az antiszemitizmus elleni küzdelem megerősítését és a kisebbségi jogok védelmének előmozdítását.

A konferencia második, az Európai Unió nyugat-balkáni és keleti bővítésének aktuális kérdései címmel tartott szekcióját felvezető előadásában Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa kiemelte: az EU bővítési politikája egyértelmű és szükséges geostratégiai befektetést tükröz a saját hosszútávú békénk, stabilitásunk, prosperitásunk és biztonságunk érdekében. Úgy fogalmazott: az EU nem lehet sikeres a csatlakozó államok, valamint a tagállamok nemzeti parlamentjei nélkül.

Fotó: Sajtóiroda

Felidézte: húsz évvel ezelőtt Magyarország kilenc másik országgal együtt csatlakozott az EU-hoz, azonban két évtizeddel később a geopolitikai környezet és a biztonság drámai változásokon esett át.  Most tíz állam aspirál az uniós tagságra, akik hisznek abban, hogy az EU-tagság hosszútávú békét, biztonságot, stabilitást, bőséget, prosperitást jelent számukra - tette hozzá, majd részletesen beszélt ezekről az országokról. Ukrajna csak öt nappal az orosz agressziót követően jelentkezett tagságra. A kihívásokkal tűzdelt időszakok dacára azonban előrelépéseket tett a reformok terén - jelezte az uniós biztos. Ismertette: az első kormányközi konferenciát júniusban Luxemburgban tartották, és annak érdekében, hogy megfeleljen minden tagsági elvárásnak, Ukrajnának elkötelezettnek kell lenni a folyamat iránt, illetve folytatni kell reformtörekvéseit.
    Szólt arról is, hogy az 50 milliárd eurós ukrajnai támogatással Európa fokozta az erőfeszítéseit, az Európai Bizottság jóváhagyta az első ütem majdnem 4,2 milliárd eurós kifizetéseit, és 2024-ben összesen 16 milliárd eurót fizetnek ki az ukrajnai költségvetésbe, ha Ukrajna is megfelel az EU által támasztott feltételeknek.

Moldova múlt hónapban kezdte el a csatlakozási tárgyalásokat, 1,6 millió eurós befektetéssel az EU támogatta a kulcsfontosságú szállító útvonalak rehabilitációját, illetve a zöld és digitális átállást - emelte ki. Georgia tavaly decemberben kapott tagjelölt státuszt az alapján, hogy elkötelezi magát kilenc lépés iránt, fokozva a jogállamiságot és az alapvető jogok érvényesülését - mondta az uniós biztos. Ezt követően azonban ellentmondásos jogszabályok születtek az országban, amelyekkel szemben az EU vezetői kifejezésre juttatták súlyos aggodalmaikat, kimondva azt, hogy a külföldi befolyás átláthatóságáról szóló törvény visszavetést mutat a tagjelölti státuszt illetően - jelentette ki.
    A Nyugat-Balkánon nagy lendület mutatkozik a bővítés iránt, ez a magyar elnökség napirendjének is fontos prioritása - mondta Várhelyi Olivér. Úgy fogalmazott: csak a régió csatlakozásával lehet teljes az unió.

A térség országairól szólva kiemelte: Montenegró fontos lépést tett előre a bővítési folyamatban a kormányközi júniusi konferencián. Szerbia esetében a versenyképességgel és az inkluzív növekedéssel kapcsolatos fejezeteket is meg kell nyitni - jelezte, hozzáfűzve, hogy a szerb kormány kifejezte elköteleződését az uniós reformok bevezetésének sürgetésében. A jelenlegi geopolitikai kontextusban létfontosságúnak nevezte, hogy Szerbia bemutassa stratégiai irányát az EU-nak.

Az albán reformok is folytatódtak, az igazságszolgáltatás terén, ugyanakkor Várhelyi Olivér további erőfeszítéseket tart szükségesnek a tulajdonjog illetve a jogállamiság terén. Észak-Macedóniának fel kell gyorsítania az unióval kapcsolatos reformjainak végrehajtását, és alkotmányos módosításokra van szükség a folyamat továbbviteléhez - jelentette ki az uniós biztos. Bosznia-Hercegovina esetében a tárgyalási keretrendszeren dolgoznak, jelenleg mind a nyolc lépés, amelyet az Európai Bizottság októberben fektetett le, már megtörtént - közölte. Várhelyi Olivér beszélt egy új eszközről, a növekedési tervről, amely felgyorsítja a bővítési partnerek integrációját. Ez előmozdítja a nyugat-balkáni régió társadalmi-gazdasági integrációját az EU-val, és a tagállamiság előnyeit kínálja fel még a csatlakozást megelőzően, például a közös regionális piaccal - hangsúlyozta. A reform és növekedési eszköz az egész régió GDP-jének egyharmadát mobilizálja, tíz kulcsfontosságú beruházási zászlóshajót azonosít, amelynek segítségével a hosszútávú társadalmi-gazdasági helyreállítást lehet megcélozni a regionális együttműködést előtérbe helyezve - fejtette ki. 

Emellett tájékoztatása szerint 68 stratégiai fontosságú projektet vezettek be a közlekedés, az energetika, a környezetvédelem, a klímaváltozás, a digitális infrastruktúra, a humán tőke fejlesztése és az üzleti szféra fejlesztése érdekében. Az összes pénzügyi támogatás 2027-re eléri kohéziós alap intenzitásának 90 százalékát annak érdekében, hogy a Nyugat-Balkán csatlakozhasson, mert a gazdaság és a társadalom valódi integrációja nélkül a bővítés nem lesz sikeres - jelentette ki az uniós biztos. Várhelyi Olivér hangsúlyozta: az EU bővítési politikája egyértelmű és szükséges geostratégiai befektetést tükröz a saját hosszútávú békénk, stabilitásunk, prosperitásunk és biztonságunk érdekében. 

MTI / Fotó: Sajtóiroda

 


Évfordulók – 175 éve történt: 1849-es Nemzetiségi törvény, valamint Törvény a zsidóemancipációról

1849. július 28-án fogadta el az első népképviseleti országgyűlés azt a határozatot, melyet Magyarország első „nemzetiségi törvényeként" ismerünk.

Az áprilisi törvények felszámolták a régi rendi intézményrendszert, a magyar politikai elit mégis szembesült azzal, hogy a nemzetiségeket nem elégíti ki a liberális jogegyenlőség. A Szegeden ülésező országgyűlés utolsó ülésnapján, 1849. július 28-án elfogadták hazánk és egyben Európa első nemzetiségi törvényét.

A határozat a nyelvhasználati, a hivatalviselési és az oktatási jogok újraszabályozásával igyekezett biztosítani a kisebbségek fejlődésének lehetőségét, s így elnyerni azok politikai támogatását. Mivel elfogadása után két héttel a magyar vezetésnek már a kapituláció részleteiről kellett döntést hoznia, a rendelet nem válthatta be a hozzá fűzött reményeket.

Ettől függetlenül az abban szereplő rendelkezések és a zsidóemancipáció ugyancsak július 28-i kimondása sok tekintetben kijelölte a kiegyezéssel később helyreállított felelős magyar kormány kisebbségpolitikai irányvonalát, illetve körvonalazta azokat az alapelveket, melyek mentén aztán megindulhatott a nemzetiségi kérdéssel kapcsolatos társadalmi-politikai vita.

Az 1849. évi IX. törvény szövege az Országgyűlési Könyvtár Magyar Parlamenti Gyűjteményéből

Az 1849. évi IX. törvény szövege az Országgyűlési Könyvtár Magyar Parlamenti Gyűjteményéből
Forrás: Országgyűlési Könyvtár

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.


30 éve történt – 1994. július 20. – Megkezdte működését az Országgyűlés elnökének panaszirodája

1994. júliusában Gál Zoltán házelnök panaszirodát hozott létre, amelynek feladata az volt, hogy kezelje, megválaszolja és az illetékes helyekre továbbítsa az állampolgároktól érkező évi mintegy 5 ezer panaszt, reklamációt.

Az Országház 11-es kapujánál lévő fogadóhelyiségben jogászok és államigazgatási szakemberek várták az állampolgárokat.

Havas Aladár, a panasziroda vezetője az MTI-nek elmondta: a népfelség kérését teljesítették, amikor megnyitották az új intézményt, ahol annyian jelentkeztek személyesen és telefonon, hogy a hétfői és szerdai fogadónap kevésnek bizonyult. A hozzájuk fordulók többsége közérdekű problémákat vetett fel.

Az MTI hírarchívum és az Arcanum Digitális Tudománytár alapján

Gál Zoltán, az Országgyűlés elnöke (középen) tanulmányozza a petíciót, amelyet a gazdák küldöttsége adott át neki az Országházban 1997. március 11-én.

Gál Zoltán, az Országgyűlés elnöke (középen) tanulmányozza a petíciót, amelyet a gazdák küldöttsége adott át neki az Országházban 1997. március 11-én.
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

 

A 30 éve történt sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Évfordulók – 155 éve hirdették ki a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt Magyarországon

155 éve hirdették ki Magyarországon a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt. Az 1869. évi IV. törvénycikk kimondta a közigazgatás és az igazságszolgáltatás szétválasztását, valamint a bírók függetlenségét is. Ennek garanciájaként a törvényalkotók rögzítették, hogy a bíró kizárólag a törvények, rendeletek és törvényerejű szokás szerint járhat el.
 
Deklarálták továbbá, hogy csak törvény útján lehetséges bíróságokat megszüntetni, valamint új bírói fórumokat létrehozni.
A kihirdetett törvény újdonsága volt emellett, hogy egységes szakmai követelményeket támasztott a bírákkal szemben. Rögzítették azt is, hogy a bírókat akaratuk ellenére, büntető- vagy fegyelmi eljárás nélkül sem elmozdítani, sem áthelyezni nem lehet. Ezek mellett szabályozták a politikai, társadalmi és az anyagi összeférhetetlenség eseteit is.

A törvény megteremtette a modern kori bíráskodás alapjait. Kihirdetésének napját 2000-ben az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a Bíróságok Napjává nyilvánította. Ez a nap 24 éve a bírák és az igazságügyi alkalmazottak ünnepnapja.

A törvény megjelenése az 1869. évi Országos Törvénytárban

A törvény megjelenése az 1869. évi Országos Törvénytárban
Forrás: Országgyűlési Könyvtár

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


30 éve történt – 1994. július 15. – Hivatalba lépett a Horn-kormány

Az Országgyűlés megválasztotta Horn Gyulát, a Magyar Szocialista Párt elnökét miniszterelnöknek és elfogadta az MSZP és az SZDSZ koalíciójaként létrejövő új kormány programját.

Az eskütétel után a miniszterelnök így nyilatkozott: „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a köz javát szolgáljuk, és eleget tegyünk ezen keresztül a választók elvárásainak és bizalmának.”

A Horn-kormány tagjai 1994. július 15-től:

Horn Gyula – miniszterelnök
Kuncze Gábor – belügyminiszter
Kovács László – külügyminiszter
Dr. Békesi László – pénzügyminiszter
Pál László – ipari és kereskedelmi miniszter
Dr. Lakos László – földművelésügyi miniszter
Dr. Vastagh Pál – igazságügy-miniszter
Dr. Kovács Pál – népjóléti miniszter
Fodor Gábor – művelődési és közoktatási miniszter
Kósáné Dr. Kovács Magda – munkaügyi miniszter
Keleti György – honvédelmi miniszter
Dr. Baja Ferenc – környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter
Dr. Lotz Károly – közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
Dr. Katona Béla – a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter

Az Országgyűlés honlapja és az MTI hírarchívum alapján

Az új kormány tagjainak eskütétele a Parlamentben, 1994. július 15.

Az új kormány tagjainak eskütétele a Parlamentben, 1994. július 15.
Forrás: MTI/Czech Attila

A 30 éve történt sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Megjelent az Országházi Mesék harmadik kötete

Az Országház Könyvkiadó gondozásában megjelent az Országházi Mesék könyvsorozat harmadik kötete, a Múltba csöppent rézvitéz. A könyvet Tóth Zita írta, az illusztrációkat pedig Maros Krisztina készítette.

A főszereplő, Vitéz Patinavölgyi Kornél rézfülű, esendő, de elszánt figurája mellé szegődve ezúttal az Országház építésének korát és alkotóit ismerhetjük meg. A kis rézvitéznek az építkezés sürgés-forgásában elvegyülve kell megértenie, hogy miért csöppent vissza a múltba, és milyen feladatot kell véghez vinnie. Ezúttal azonban nem egyedül kell boldogulnia: barátságot köt Steindl Imrével, az Országház tervezőjével, és ez mindkettőjük életét csodálatos módon megváltoztatja. A könyvet azoknak is bátran ajánljuk, akik az előző két részt még nem olvasták.

A kötetbe itt lehet belelapozni.

Múltba csöppent rézvitéz - írta Tóth Zita

 

 


Évfordulók – 35 éve tett látogatást Magyarországon George H. W. Bush amerikai elnök

A rendszerváltozás egyik látványos eseménye volt George H. W. Bushnak, az Amerikai Egyesült Államok elnökének júliusi lengyelországi és magyarországi látogatása. Ő volt az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki hazánkba látogatott.

1989. július 11-én a budapesti Kossuth téren a zuhogó eső ellenére tízezrek várták az elnököt. Bush látványosan eltépte előre megírt beszédét, majd megköszönte a fogadtatást és méltatta a hazai változásokat. Az amerikai elnök magyarországi tartózkodása alatt találkozott állami vezetőkkel, az Ellenzéki Kerekasztal tagjaival, valamint beszédet tartott a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen is.
2020-ban, a rendszerváltás 30. évfordulóján szobrot avattak az Egyesült Államok 41. elnökének a fővárosi Szabadság téren.

George H. W. Bush amerikai elnök beszédet tart a budapesti Kossuth téren 1989. július 11-én

George H. W. Bush amerikai elnök beszédet tart a budapesti Kossuth téren 1989. július 11-én
Forrás: MTI/Németh Ferenc

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.