Készült: 2024.04.27.11:34:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2008.05.05.), 66. felszólalás
Felszólaló Fehérvári Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FEHÉRVÁRI TAMÁS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A szocialista-szabad demokrata kormányzás elmúlt csaknem hat éve alatt a környezetvédelmi politikát az alábbiakkal lehet jellemezni. Először intenzíven helyben jártak, majd egyre határozottabban hátrafelé mozogtak. A hátrafelé mozgás nehéz dolog, aki megpróbálja, hamar elesik, különösen akkor, ha még a szemét is csukva tartja. Sajnos, ez a környezetvédelmi tárcának sem sikerült, és padlóra is került tőle.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mire alapozom az állításomat? Tekintsük át együtt az elmúlt éveket! A környezetvédelmi és természetvédelmi területi szervek 1999-től minden évben folyamatos létszámfejlesztést hajtottak végre, amelyhez a szükséges többletforrást a központi költségvetés biztosította. E fejlesztéseknek köszönhető, hogy négy-öt év alatt az intézmények szakmai létszáma mintegy 40 százalékkal nőtt. Aztán a 2002-es kormányváltás után a környezetvédelem már csak frázisokban szerepelt kiemelten a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányok programjaiban. Ennek következtében a költségvetési megszorító intézkedéseknél alkalmazott fűnyíróelv fokozottan sújtotta a tárcát.

Míg az Orbán-kormány utolsó évében, 2002-ben az éves költségvetési kiadási oldalon 107 milliárd forint állt a környezetvédelem mellett, addig a 2007. évi költségvetésben a kiadási főösszeg már csak 57,7 milliárd forint volt. Reálértéken való mérés esetén megállapítható, hogy a tárca költségvetése több mint a felére csökkent. Ilyen radikális költségvetési elvonást egy ideig még kezelni lehetett a fejlesztési források visszafogásával, de előbb-utóbb a létszámcsökkentés is elkerülhetetlenné vált.

A kormány 2003-ban elrendelt létszámcsökkentése elsősorban a vízügyet érintette, a későbbi években viszont már a környezetvédelmi és a természetvédelmi szerveket is elérte a végzetük. A vízügyi területi szervek létszáma 20 százalékkal, a természetvédelemé 22 százalékkal csökkent. Jelenleg a felügyelőségek összesített létszáma az átvett vízügyi és természetvédelmi hatósági létszám nélkül már kisebb, mint anno a Bokros-csomag idején, 1996-ban volt. A 2008-as költségvetés tartalmaz ugyan némi emelkedést, ez azonban csak csepp a tengerben. 2006 és 2007 folyamán e létszámnak több mint a kétszeresét építették le, itt 337 főről volt szó. A mostani intézkedés nem több, mint a működésképtelenség beismerése.

Kérdezem, államtitkár úr: a fenti adatsor ismeretében tervezi-e a jövőben a környezetvédelmi tárcát érintő újabb költségvetési megvonást, létszámleépítést? Meddig folytatják még a környezetvédelmi intézményrendszer teljesen értelmetlen szétverését? Miért nem mondják ki őszintén, hogy önök szerint (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) nincs létjogosultsága az önálló környezetvédelmi tárcának?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai