Készült: 2024.04.26.05:19:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 395. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:  Előző  395  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Én mindössze három indítványt választottam ki, és azzal kezdem, hogy én megértem azoknak a helyzetét, akiknek dönteni kell ilyen nagyszámú pályázatról, ezt elmondtam az általános vitában is. És miután ma már túl vagyunk a zárszámadás módosító indítványainak szavazásán, így már tudom azt, hogy több forrás nem áll rendelkezésünkre, csak annyi, amennyi eredetileg is rendelkezésre állt. Én mégis tennék egy kísérletet, hogy hátha átalakítható még ez a táblázat annak érdekében, hogy olyanok is belekerüljenek a rendszerbe, akik valami oknál fogva kimaradtak.

Elsőként hadd emeljem ki azt, ahol közvetlenül is érintett vagyok, és nem rejtem véka alá, de bízom abban, hogy az államtitkár úr is tudja, hogy Délnyugat-Dunántúlon nagyon komoly problémák vannak a felsőoktatást illetően. Ebben a térségben a lakosság száma folyamatosan csökken, és ennek az egyik oka az, hogy nincs esély, nincs lehetőség arra, hogy a gyerekek ott, a közelben folytassanak felsőoktatási tanulmányokat. Elértünk némi eredményt, hogy a Veszprémi egyetem támogat kihelyezett oktatást, ehhez viszont a városnak megfelelő feltételeket kell teremteni. Az oktatási sorban ezért kezdeményezem a 9. ajánlási pontban, hogy a Zsigmondy, Winkler, Széchenyi István nevű középiskola, amelynek a rekonstrukcióját a város már önmagában is elkezdte, hogy alkalmassá tegye arra, hogy ott felsőoktatást lehessen folytatni, de ehhez mindenképpen szükség lenne arra, hogy valami állami támogatást is kapjon a város, mert az meghaladja a város lehetőségeit, hogy több százmillió forintot teljesen felvállaljon; az önrészt természetesen el tudná vállalni.

Csak zárójelben jegyzem meg, hogy itt még egy járulékos előnyt is el lehetne érni, hogy ennek az intézménynek egy része átadásra kell hogy kerüljön az egyház részére, az egyház igényt jelentett be korábban, tehát itt a rekonstrukció még azt is jelenti, hogy ki kell váltani azt az épületrészt, amely itt átadásra kerül. Tehát én tisztelettel kérem az államtitkár urat, hogy ezt a 9-est próbálják megfontolni.

Sorrendben a második helyre a 17. ajánlási pontban lévő, szintén nagykanizsai épületet, a zsinagógát szeretném az önök figyelmébe ajánlani. Ez építészetileg is különleges alkotás, évek hosszú sora óta önkormányzati tulajdonban van, és a város nem képes ezt megoldani. Ez 600-700 millió forintot jelent, és lassan a tetőszerkezete, ami a ritkasága és az egyedisége, beszakad, tehát ebben valamit sürgősen tenni kell. A város évek óta tűzoltómunkát folytat, de ez túl sokáig nem tartja fenn ezt az állapotot, tehát valamit ezzel kellene tenni.

Egy másik indítvány pedig, amit kiválasztottam, az elmúlt napokban a nemzetiségekkel és kisebbségekkel folytatott beszélgetésemben jött elő, és én szeretném az önök figyelmébe ajánlani Kósáné Kovács Magdának az indítványát, aki a csapi cigánykollégium rekonstrukcióját és fejlesztését kezdeményezte, a 8. számú ajánlási pontban szerepel. Hadd mondjam el, személyes tapasztalatom, és ezen a késő éjszakai órán nem fogom elmondani, én elhoztam a gyerekektől néhány olyan verset, kérem, gondolják végig, itt egy 160 lakosú kis falu tartja fenn ezt a kollégiumot, ahol 300 gyerek tanul, és azt akarják megvalósítani, hogy az eredményes általános iskolai tanulmányok végén a gyerekek ne kerüljenek ki az utcára, hanem lehetőség szerint valamilyen szakképzést biztosítsanak részükre. A feltételek ehhez jók, mert létezik egy kastélyépület, amely nem túl jó állapotban van, ennek a felújításával részben megoldható a probléma.

Én azt gondolom, hogy a kisebbségi kérdés vagy probléma egyik megoldása az, ha valóban az utánunk jövő generációk számára tudjuk biztosítani azokat a feltételeket, hogy tényleg versenyképesek legyenek abban a magyar gazdaságban, amiről olyan sokat beszélünk, hogy növekszik, fejlődik, munkalehetőségek vannak.

 

(23.10)

 

De ha ezek a gyerekek 14 évesen visszakerülnek abba a környezetbe, képzetlenül, ahonnan kiemelte őket az iskola, akkor a problémájuk változatlanul megmarad. Tehát magunk előtt görgetünk egy problémát. Én kérem, hogy fontolják meg ezt a javaslatot is.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  395  Következő    Ülésnap adatai