Készült: 2024.09.26.21:28:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:59


Felszólalások:   139-146   147-154   155      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nagy Andor, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek: "Miért zárják ki a magyar kis- és középvállalkozásokat a vízügyi pályázatokból?" címmel. Nagy Andor képviselő urat illeti a szó.

DR. NAGY ANDOR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos közismert, hogy az országos válsághelyzet közepette különösen nehéz helyzetben van a magyar építőipar. Ennek helyzetét indokolatlanul megnehezítik azok a széles körben alkalmazott közbeszerzési eljárási rendek, amelyeket sem az uniós, sem pedig a magyar törvényi előírások igazából nem indokolnak. A jelenlegi hazai gyakorlat ellentétes azokkal a kormányzati elképzelésekkel is, amelyek a válságot az uniós pénzek hatékony és gyors felhasználásával kívánják kezelni. Az esetenként túlzott követelményrendszer lehetetlenné teszi a magyar építőipari kis- és középvállalkozások közvetlen részvételét az uniós pályázatokon.

Napjainkra feltűnő az az ellentmondás, hogy miközben a magyar vállalkozások az uniós tagállamokban a pályázati lehetőségek közelébe sem kerülnek, addig a magyar piacokon a nagyobb tőkeerővel rendelkező külföldi vállalatok, érdekeltségek térnyerése folytatódik.

(16.40)

Tisztelt Miniszter Úr! Örömmel tapasztaltam, hogy a közelmúltban - bár némi késéssel - már megjelentek a környezetvédelem és a vízgazdálkodás területén is az úgynevezett nagyprojektek. Így a Vásárhelyi-terv kapcsán két projekt is, de egyéb térségi kihatású beruházások esetén is elindultak projektek. Ezek megvalósítását azonban a magyar vállalkozások szempontjából beárnyékolják azok a kiírási feltételek, amelyek túlterjeszkednek a törvényi előírásokon.

Mire gondolok? A legutóbbi három vízügyi pályázat kiírásán azok a vállalkozások indulhattak, amelyek már minimum 5 milliárd forint értékben építettek árvízi művet, amelyeknek az utóbbi három év nettó pénzügyi forgalma meghaladta a 15 milliárd forintot. Mindezt megfejelték egy 80-170 millió forint közötti pályázati ajánlati biztosíték megkövetelésével, valamint 250-500 millió forint közötti jó teljesítésű biztosíték adásának követelményével.

Hány magyar vállalkozást ismer a miniszter úr, amely ezeknek a feltételeknek megfelel? (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Szabó Imre miniszter úr fog válaszolni.

SZABÓ IMRE környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által említett beruházások kizárólag állami, önkormányzati vagy vízgazdálkodási társulási tulajdonban lévő műveken történő fejlesztéseket jelentenek, plusz külön a Vásárhelyi-tervhez kötődő két nagy jelentőségű beruházást is.

A pályázati kiírások elkészítése során a kedvezményezettek köre a tulajdoni jogok alapján kerül meghatározásra. Mivel az említett létesítmények üzemeltetői a vízügyi igazgatóságok, valamint az önkormányzatok, illetve társulatok, ezért a fejlesztések kedvezményezettjei is csak ezen szervezetek lehetnek. Így aztán a felhasználás során a fenti kedvezményezetti kört közbeszerzési kötelezettség terheli, ennek megfelelően a munkák tényleges elvégzői közbeszerzési eljárások keretében kerülnek kiválasztásra.

Az Európai Unióban letelepedett ajánlattevők és a közösségi áruk számára nemzeti elbánást kell nyújtani a közbeszerzési eljárásban. A közbeszerzési törvény 1. § (4) bekezdése mint alapelv rögzíti ezt. A hatályos jogszabályi előírás alapján tehát a magyar vállalkozásokat pozitív diszkriminációban részesíteni nem lehet. Közbeszerzési törvény garanciális szabályokat is felállít. A garanciális szabályokat is felállít. A garanciák azt a célt szolgálják, hogy csak a szerződés teljesítéséhez ténylegesen szükséges mértékben lehessen előírni az ajánlattevőkre vonatkozóan pénzügyi-gazdasági és műszaki-szakmai alkalmassági követelményeket. Az ajánlattevők - így a magyar kis- és középvállalkozások is - saját belátásuk szerint dönthetnek arról, hogy egyedül adjanak-e be ajánlatot.

Önmagában tehát az a tény, hogy egy vállalkozás nem tudja egyedül teljesíteni a szerződést, nem jelent akadályt a közbeszerzési eljárásokban való részvételre. Az elmúlt két alkalommal kiírásra került két tározótender is azt erősítette meg, hogy a magyar középvállalkozások egymással, illetve külföldi partnerekkel léptek együttműködésre, és adtak be a két eljárásban összesen 16 ajánlatot.

Az ajánlatkérőknek eljáró vízügyi szakemberek a közbeszerzési törvény adta kereteken belül végzik az eljárási tevékenységet, így a magyar kis- és középvállalkozások tekintetében sem tehetnek kivételt, ha ugyanis az ajánlat a szabályok alapján érvénytelen, akkor az ajánlatot értékelni a törvény erejénél fogva már nem lehet.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Nagy Andor képviselő úrnak.

DR. NAGY ANDOR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Bajnai Gordon miniszterelnök úr ma azt mondta a bevezetőjében, hogy a válságkezelő kormánynak az a célja, hogy gyors és határozott cselekvéssel kivezesse az országot a válságból. Négy pillért említett meg, az egyik a védelem pillére volt.

Itt mondta nekünk ma azt, hogy a védelem pillérének az az egyik szerepe, hogy a magyar munkahelyeket meg kell védeni. Azért intéztem ezt a kérdést a miniszter úrhoz, mert azt gondolom, hogy az a gyakorlat, amely meghonosodott Magyarországon, nem felel meg a magyar építőipar érdekeinek. Olyan helyzetbe hoz bizonyos cégeket, amely különböző mendemondákra adhat esetleg alapot. Nem hiszem, hogy ez a kormányzati szándékokkal megegyező lenne. Összességében pedig úgy érzem, hogy nem felel meg a magyar érdekeknek.

Ez a szándék vezérelt engem, amikor ezt a kérdést föltettem önnek, nem feltétlenül a konkrétumok. Válság van, új helyzet van, és át kell értékelni jó néhány dolgot ahhoz, hogy a magyar munkahelyeket meg lehessen védeni az országban.

Köszönöm. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Most a miniszteri viszontválasz következik.

SZABÓ IMRE környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Köszönöm szépen. A magyar vállalkozások is résztvevői ezeknek a tendereknek, ugyanolyan eséllyel indulhatnak, és reményeim szerint mint nyertesek ugyanúgy fognak részt venni a kivitelezésben is.

Megnyugtathatom a képviselő urat, hogy egyébként magyar munkavállalók, azaz itteni dolgozók lesznek azoknak a kivitelezéseknek az alkalmazottai, amelyek nagyságrendjüknél fogva jelentős mértékben képesek olyan munkaerőt is foglalkoztatni, amely egyébként a leginkább kiszolgáltatott, mert alacsony képzettséggel rendelkezik, általában hátrányos térségben él, és az ottani munkanélküliségi rátát fogjuk ezáltal is javítani.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:   139-146   147-154   155      Ülésnap adatai