Készült: 2024.05.31.07:17:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 303. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Úgy gondolom, tisztelt elnök úr, hogy most már nem kellene itt nyújtani ezt a vitát. Vannak az előzőekben elhangzott hozzászólásokban olyan részek, amelyek bizalomgerjesztők lehetnek, tehát amelyek vázolják azt, hogy végül is itt az év vége felé lehetőség lenne abban, hogy ebben a neuralgikus kérdésben is megegyezzünk. Azonban néhány gondolatot szeretnék elmondani, amelyek - úgy gondolom - reflektálnak az előzőekben itt elhangzott néhány kijelentésre.

Mi semmiképpen nem szeretnénk az Állami Számvevőszék tevékenységének egy párhuzamos intézményben ismételten megjelenő tevékenységét. Azért ragaszkodnánk a költségvetési tanácshoz mint teljesen független intézményhez, mert ennek a kormányzattól való függése egyértelműen bizonyítható, hogy az nem létező dolog.

A félelmekről. Amit az államtitkár úr itt elmondott, hogy márciusban kellene elkezdeni a költségvetési vitát, ennek az egésznek az a lényege, hogy valóban reális, hiteles, a valóságnak megfelelő javaslat készüljön. Ha pedig ezt elérjük, akkor miért kellene hamarabb elkezdeni? Úgy gondolom, egy dologra kell kényszeríteni a kormányt, éppen azért, hogy egy ilyen ódiumot ne vegyen a nyakába, ne szaladjon bele a csőbe: valós, reális költségvetést készít, és ebben az esetben lehetőség van arra, hogy időben minden megtörténjen, mert akkor vélhetően a vita eredményeképpen születő költségvetés is ugyanilyen reális és teljesíthető lesz, és ezt a köztársasági elnök is ki fogja hirdetni.

Azért itt vitatkozni szeretnék úgy Keller képviselő úrral, mint Wiener képviselő úrral azzal kapcsolatban, hogy nem lenne szerencsés, ha a Nemzeti Bank elnöke belelátna vagy véleményt alkotna a költségvetési törvényről. Na de, tisztelt, drága képviselőtársaim, nemde a miniszterelnök úrnak megvan az a lehetősége, hogy a monetáris tanácsba ő nevezi ki a többségi tagokat, ilyen értelemben direktben bele tud látni a független Magyar Nemzeti Bank tevékenységébe. Itt ez az alkotmányos probléma nem jelent meg gondként önöknél? Azt hiszem, van lehetőség arra, hogy ezt is közös akarattal változtassuk.

(20.40)

Elnök úr, akkor inkább maradnék a hosszabbnál, amennyiben lehetőség van, és nem jelent meg, mert még volna néhány gondolat, és azt hiszem, ezt most kellene elmondani és lezárni. (Jelzésre:) Köszönöm szépen.

Akkor hadd mondjak valamit erről a mai napon, a gazdasági bizottságban is megvitatásra került plafontörvényről. Úgy látom, itt valami alapvető probléma van. Nem én fogalmaztam, hanem az előterjesztő képviseletében Lakos képviselő úr a gazdasági bizottság vitájában, hogy azzal, hogy lényegében a gazdasági bizottság is elfogadta és a kormány támogatta azokat a javaslatokat, amelyeket Herényi Károly és Szabó Lajos képviselőtársaim nyújtottak be - Lakos képviselő úr szavait idézem, természetesen nem szó szerinti pontossággal, de igyekszem az érdemét adni -, ezáltal az SZDSZ-es képviselők által benyújtott javaslat olyan mértékig deformálódott, amely számukra elfogadhatatlan.

Hát ha így állunk, akkor a szülőanyja úgy ítéli meg arról a törvényjavaslatról, hogy ez már nem az, akkor - hacsak MDF-es együttműködés keretében önök ezt át nem viszik - vélhetően ez a törvényjavaslat nem kerül olyan támogatásra a parlamenti vita során, amiből érdemi dolog kijöhet. Ebben az esetben akkor ott állunk, ahol a part szakad, mert a mi javaslatunkat önök szavazzák ki, ha ez nem megy át, akkor az ellenzék fogja azt mondani, hogy az SZDSZ-es javaslat ilyen módon való átalakítás után már nem azt a célt szolgálja, amire eredetileg azt tervezték, akkor ebben az évben nem lesz költségvetési tanács, és akkor ugyanúgy megyünk majd a következő éveknek is, ahogy az eddigieknek.

Úgy gondolom, ezért kell ezeket átgondolni, és Szabó Lajos javaslatát figyelembe véve az elkövetkező időszakban erről bizony nagyon komolyan kell tárgyalni, mert ez nem egyéni képviselők és nem az előterjesztők érdeke, hanem ez a Magyar Köztársaság valamennyi adófizetőjének érdeke, hogy áttekinthető, világos, a valóságnak megfelelő, a végrehajtását a gazdaság számára is ellenőrizhető törvény szülessék.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai