Készült: 2024.09.25.13:07:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2002.06.26.), 86. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Legelőször hadd reagáljak Vincze László képviselő úr hozzászólására.

Képviselő úr, ha szándékosan nem akarunk gondolkodni, akkor tényleg oda jutunk. Ha ön ebből csak azt vette ki, hogy én azt akarnám, hogy a kicsik csődbe menjenek, akkor egyszerűen azt mondom, hogy nem tudom, talán olvasott, és nem figyelt, de én azt mondtam, hogy gondolja végig azt, amikor egy faluban, ahol háromszázan laknak, egy éven belül öt ember vásárolt magának nagy teljesítményű traktort, és külön-külön mindegyik elmondta nekem, hogy arra számított, hogy ők ketten fogják majd megművelni a falu körül lévő földeket - ilyen nincs. Lehet, becsukhatja a szemét, bedughatja a fülét, de a mezőgazdasági termékek árát mi fizetjük meg, amikor az élelmiszereket megvesszük.

Elfogadom és nem vitatom azt, hogy ennek van foglalkoztatási összefüggése is, de nem mindegy, hogy mibe kerül, mennyivel kell a közös pénzünkből, az adóforintjainkból támogatni, és van egy határ, amin túl már a társadalom nem vevő a termékre, kényszerből mennek csődbe, nem az én szándékom szerint, hanem egyszerűen a közgazdasági ismereteink szerint úgy, ahogy Horváth János professzor úr beszélt róla. Lehet egy hektáron termelni egy kilót, és lehet nagyon intenzíven, nagyon jó költséggel. Azt gondolom tehát, hogy itt nem a kicsi és a nagy vitája zajlik, hanem egyszerűen az, hogy akarunk-e politikailag egy kicsit visszavonulni, és azt mondjuk, hogy virágozzon az egyéni gazda, a társas és a nagyvállalkozások.

Talán még egy fél mondatot kell róla beszélnem, mert szóba jöttek a téesz-csődök. Kérem, képviselő urak, tessék végiggondolni! Figyeltem ezt a folyamatot nagyon régóta. Mikor kezdődtek el a mezőgazdasági csődök tömegesen? Hogy ment végig? Hogy jutottunk el odáig, hogy ma már nem szövetkezetekről, hanem csak gazdasági társaságokról és részvénytársaságokról esik szó? Ne felejtsük el, hogy ez mind-mind valamilyen törvényi következmény, és ezekről most politikai döntést hozni elég furcsa.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai