Készült: 2024.05.20.06:51:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap (2003.12.10.), 98. felszólalás
Felszólaló Dr. Havas Szófia (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HAVAS SZÓFIA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Korábban már többen említették az önkormányzatok szerepét az egészségügyi ellátásban. Én az ország legnagyobb önkormányzatának képviselőjeként néhány szót szólnék a fővárosi egészségügyről is.

Megemlíteném bevezetőül, hogy a Fidesz a költségvetés tárgyalása során 74 darab egészségügyi tárgyú előterjesztést, illetve módosító javaslatot nyújtott be, ennek a végösszege körülbelül 1500 milliárd, ami lefedi a teljes E-alap költségvetését, ezen belül pedig 35 egészségügyi intézmény rekonstrukcióját javasolták a parlament számára. Természetesen itt felmerül az a kérdés, hogy az elmúlt négy évben miért nem terjesztettek be ilyen javaslatokat, miért nem történt ekkora számú rekonstrukció az országban; valószínűleg azért, mert természetesen a józan ész és az egészségpolitikai elképzelések ennek jelentősen ellent is mondanak. A fővárosban négy év alatt semmilyen rekonstrukciós javaslatunkat nem fogadták el, az elmúlt évben történt az, hogy a koalíciós kormány hatalomra kerülése után a főváros is részesülhetett cél-, címzett támogatásban.

Néhány adatot mondanék arról, hogy mennyit költött a főváros az elmúlt években egészségügyi kiadásokra. 1998-ban közel 5 milliárdot, a következő években 6-7-8 milliárdos összegeket költött, ezen belül is beruházásokra, valamint gép-műszer fejlesztésekre, illetve felújításokra költött jelentős összegeket. Ez is azt mutatja, hogy azok az önkormányzatok, amelyek komolyan veszik fenntartói feladatukat, bevételeikből igen jelentős hányadot fordítanak az egészségügy fejlesztésére. Természetesen itt is az egészségpolitikai elképzeléseknek megfelelően kell ezeket a feladatokat végezni. Ez tervezést igényel, de természetesen szükség van a kiszámítható finanszírozásra is ahhoz, hogy a működéseket fenntartsuk.

A kórháztörvénnyel kapcsolatban, illetve az aláírásgyűjtéssel kapcsolatban Göndör István képviselőtársunk említette ennek politikai vetületét, és szeretném elmondani, hogy az a Fidesz, amely szintén az aláírásgyűjtéshez betársult, ugyanők, nem hinném, hogy partnerek lennének például a háziorvosi ellátás visszaállamosításában, nem kellene a háziorvosokat is ezzel riogatni, hogy újból elveszítik az immáron nemcsak kvázi, hanem valójában is privatizált praxisaikat is. Én úgy gondolom, hogy ezt a kórháztörvényt, amennyiben visszakerül elénk természetesen, újból meg kell szavazni.

 

(12.20)

 

Abban messzemenően egyetértek a szemközt ülő kollégákkal is, hogy közösen meg kell találni azokat a kitörési pontokat, amelyekben egy közös programot tudunk kialakítani, illetve az egészségügy finanszírozását modernizálni, javítani, és a rendelkezésre álló összeget lehetőség szerint növelni is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai