Készült: 2024.04.29.12:48:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 386. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A korrupció jelensége nemzetközi szinten is mind komolyabb veszélyt jelent a demokratikus társadalmak stabilitására és biztonságára. Az ENSZ is felismerte, hogy a korrupciót már nem lehet kizárólag nemzeti ügyként kezelni, hanem az mindinkább a nemzetközi, a határokon átívelő jelenséggé vált, ezért nemzetközi szinten az államok összehangolt fellépésére van szükség.

Az ENSZ Közgyűlése 2000 decemberében nemzetközi szerződés kidolgozását írta elő, és külön szakértői bizottság felállításáról rendelkezett annak érdekében, hogy nemzetközi jogi szabályok megalkotásával hatékonyabbá tegye az államok közötti együttműködést a korrupció megelőzése, illetve a korrupció elleni küzdelem területén.

Az ENSZ Közgyűlése 2003 októberében elfogadta a korrupció elleni egyezmény - a továbbiakban: egyezmény - szövegét, amely a 2003. december 9-11. közötti, Mexikóban, Meridában megrendezett nemzetközi konferencián nyílt meg aláírásra.

A kormány 2003 decemberében döntött az egyezmény aláírásáról, a megerősítő okirat letétbe helyezése 2005. április 19-én történt meg. Az egyezmény 2005. december 14-én lép hatályba. Az egyezmény a részes államok számára megelőző jellegű korrupcióellenes politika kialakítását írja elő mind a magán-, mind az állami szektorra vonatkozóan, amely magában foglalja megfelelő képzési programok indítását is, valamint a korrupció megelőzésével foglalkozó testületek felállítását.

A korrupció elleni még hatékonyabb fellépés érdekében az egyezmény meghatározza azon magatartásokat, amelyeket a részes államoknak bűncselekménnyé kell nyilvánítaniuk, és rendelkezik többek között a bűncselekményekből származó javak elkobzásáról, a korrupció elleni fellépésre szakosodott bűnüldöző szervezetek felállításáról, a nemzetközi együttműködés erősítését célzó intézkedésekről, illetve a korrupciós bűncselekményekből származó jövedelem áthelyezésének megelőzéséről is.

Magyarország jogrendszere az egyezmény rendelkezéseivel azonos vagy hasonló szabályozást tartalmaz, így az egyezménynek való megfelelés érdekében külön jogalkotásra nincs szükség.

Az egyezmény a 30. megerősítő, elfogadási, jóváhagyási vagy csatlakozási okmány letétbe helyezési időpontját követő 90. napon lép majd hatályba. Tekintettel arra, hogy az ENSZ 2005. szeptemberi csúcstalálkozóján több ország is letétbe helyezte a szükséges okiratát, az egyezmény 2005. december 14-én hatályba fog lépni.

Figyelemmel az Alkotmánybíróságnak a nemzetközi szerződések hatálybalépése és a jogbiztonság követelménye tárgyában kifejtett álláspontjára, indokolt, hogy az egyezmény kihirdetésére a hatálybalépéssel egy időben kerüljön sor. Mindezek alapján tisztelettel kérem az Országgyűlést, hogy támogassa a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  386  Következő    Ülésnap adatai