Készült: 2024.04.28.12:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2005.05.30.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Rekordmeleget mérünk ezekben a napokban. Ebben mindenki egyetért, hiszen a hőmérsékletet nem lehet többféleképpen értelmezni, ugyanakkor a költségvetési hiányunk is rekordszinten áll. Nos, ez az a terület, amiben azonban már nincs ilyen nagy egyetértés, hiszen a lendület kormánya igyekszik megmagyarázni és kimagyarázni, holott mindenki tudja, sőt a saját bőrén érzi, hogy a gazdaság komoly aggodalomra ad okot.

A kormány adósságcsapdában van, amiből az eddig megismert 40-50 lépéssel nem lehet kilábalni. A száz lépés programja ugyan néhány fontos és szükséges intézkedést tartalmaz, ám arra nem adja meg a választ, hogy hogyan állítható helyre az aggasztó helyzetben lévő magyar gazdaság.

Arra kérem a miniszterelnök urat, hogy fejezze be a napirend előtti felszólalások kapcsán folyamatosan egy-kettő-három-négy-öt újabb lépés ismertetését. (Egy hang a kormánypárti oldalról: Szeretnéd!) A miniszterelnök úr arra hivatkozik, hogy milyen nagyszerű dolog, hogy itt a parlamentben beszélni tudunk néhány kérdésről. A parlament azonban tipikusan az a műhely, ahol írásban, indokolással, hatáselemzéssel ellátott anyagokról szakmai és politikai vitákat kell folytatni, nem pedig az ötletekről félinformáltan, félreértett módon beszélgetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hogy mennyi félreértésre adott okot az elmúlt napokban például ez a 4 százalékos eho, amelyet a pénzügyminiszter úr az imént védeni próbált: az első napon 10 milliárd forintot vártak önök ettől a tervezett intézkedéstől, a második napon 5 milliárdot, végül pedig 1,5 milliárdot. Nos, ez a legnagyobb baja annak, amikor felületesen, zavarosan, megalapozatlan előterjesztésekről beszélünk, semmiféle hatáselemzés, semmiféle írott anyag, és az érintettek vagy az érdekeltek véleménye kikérése nélkül történik. Mindamellett szeretném megjegyezni, hogy a 2002-es szocialista választási kampányban önök a teljes eho elutasítására tettek javaslatot. (Nagy zaj.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ma azt sem lehet tudni, mi lesz ebből az elmondott 40-50 lépésből, milyen sorrendben, honnan lesz rá fedezet, vagy adott esetben kitől mit fognak elvonni, pedig sokan várják a magyar középosztályból, akiknek megsarcolása elsődleges bevételi forrása lehet az államnak. A középosztály nem látja, hogy gazdaságélénkítő programok versenyeznének. Azt látják viszont, hogy ötletek versenyeznek tucatszám az elvonásokra. A középosztálynak kiszámítható gazdasági környezetre van szüksége, ahol biztonságosan és előre tud tervezni, ahol nem merülnek fel naponta, hónapról hónapra újabb elképesztő adónemek, amelyek többnyire a gazdaság motorjának számító középosztály vállára tennének újabb és újabb terheket.

A kormánynak célszerű belátnia: kiszámítható gazdasági környezet és vállalkozásbarát törvényhozás nélkül nincs erős középosztály. Erős középosztály nélkül pedig nem lehet versenyképesen építeni egy országot.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormánynak és a kormányfőnek ötletei vannak, ám a biztos szakmai háttér hiányzik. Tapogatózik, hogy mire vevő a közönség, ám az ötletek mögött nincs fedezet, a társak pedig nem tudnak súgni, hiszen a miniszterelnök úr maga elmondta: üresek a minisztériumokban a fiókok, nincsenek előkészített tervezeteik. (Folyamatos zaj.)

Így nagyon nehéz kormányozni, tisztelt képviselőtársaim, én ezt elfogadom. Ám ilyen környezetben még nehezebb vállalkozni, gazdasági tevékenységet folytatni, és talán ugyanilyen nehéz az intézmények életben tartásáról, kiszámítható működéséről gondoskodni, és nehéz a választópolgároknak is: azt érzik, hogy a kormány a kisembereken veri el a port a nagy fogások helyett.

S mi a végeredménye ennek a koncepciótlan gazdaságpolitikának? Azok a mutatók, amelyek a Központi Statisztikai Hivatal mutatói: a munkanélküliségi ráta 15,2 százalékkal nőtt egy év alatt; a munkanélküliségi ráta 6 százalékról 7,7 százalékra nőtt; a fiatalok munkanélküliségi rátája 13-ról 19 százalékra nőtt; 45 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma; a költségvetési hiány ebben az esztendőben április végéig elérte az egész évre tervezett 71 százalékát. A folyó fizetési mérleg hiányában ismét nő az import - jobban, mint az export -, és az éves szinten várható hiány meghaladja a 7 milliárd eurót.

Tisztelt Képviselőtársaim! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ebben a helyzetben, azt hiszem, a száz lépés görögtüze helyett új, következetes, konszolidációs gazdaságpolitikára volna szükség.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MDF padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai