Készült: 2024.04.27.12:12:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2001.11.07.), 68. felszólalás
Felszólaló Hanó Miklós (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HANÓ MIKLÓS, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Eme három termőföldcsomagról szeretnék véleményt mondani, és elsősorban a módosító gondolataimról szeretnék beszélni.

A nemzeti földalapról szóló törvény mindenféleképpen szükséges, hiszen a jelenlegi szétaprózódott földterületek koncentrálása mindenféleképpen fontos, csak nem mindegy, hogy milyen módon történik ez, és kiket támogatunk, milyen formában.

Nagyon fontosnak tartom, hogy a törvény is rendelkezik ez ügyben, hogy a családi gazdaságokat preferáljuk, emeljük ki, és ezen családi gazdaságok földkoncentrációját segítsük elő. Elsősorban arra gondolok, nem mindegy, hogy a családi gazdaságok megfogalmazása miképpen történik. Ugyanis a jelenlegi körülmények között, a jelenlegi helyzetben a törvény által javasolt megfogalmazásban: elsősorban legalább egy fő főállásban tevékenykedjen a családi gazdaságban az agráriumban. Ez nagyon beszűkíti ezt a fogalmat. Én úgy gondolom, hogy a mostani törvényben ezt módosítani kell, méghozzá az őstermelők azon csoportját is ide sorolnám, akik szeretnének ennek a formának megfelelni, azaz szeretnék növelni a föld nagyságát, és szeretnék azt elérni, hogy ma a magyar mezőgazdaságból a családjukat el tudják tartani.

Alapvetően a gondot ott látom, hogy a földterület nagysága majdnem mindegy a mostani körülmények között, mert az agráriumban, úgymond, rossz a piaci helyzet.

 

(11.40)

 

A törvényhez kapcsolódva egypár gondolatot hadd mondjak el, hogy miért látom fontosnak azt, hogy a családi gazdaságok körét kibővítsük, és ne egy szűkebb csoport, hanem egy nagyobb csoport legyen, hogy majd később a családi gazdaságok kialakulási formáiban vagy folyamatában is, közben is termékpályás értékesítő szövetkezéseket tudjanak létrehozni, és ezt kellene kiemelten támogatni. Meg is mondom mindjárt, hogy miért.

A jelenlegi körülmények között, akár a búzát nézzük, akár a kukoricát, nyomott áron van piaci értékesítési lehetőség. Ezt nem a kormány, ezt nem a földművelési miniszter idézi elő, hanem az a gabona-, agrár-nagykereskedő lobbi, amely egyébként a terméktanácsba is szépen belehelyeződött, amely nyomott áron tartja ezen termékek piaci árait. Ha a termékpályás értékesítő szövetkezés nagyobb létszámban volna jelen, és önálló piaci tevékenységet tudna végezni, ezen nagykereskedői lobbicsoportokat, keveréktakarmány-üzemeket, egyebeket, jobban vissza lehetne szorítani, vagy legalábbis nem tudnának így játszani az árakkal. Mert ma Magyarországon 3-4 megyében igen jó kukoricatermés volt, a többi területen nem biztos, hogy ekkora kukoricatermés volt, de azt harsogva, hogy a kukoricatermés igen magas, ezért nyomott piaci árat kell alkalmazni, azaz 1400 forintot... - tehát Karsai Józsefnek nem az FVM-miniszter ellen és a kormány ellen kell tüntetni, hanem az agrárlobbi ellen kell tüntetni, jó lenne, ha ezt ő is észrevenné. (Mayer Bertalan közbeszól.)

Ami a módosításokat illeti, mindenféleképpen a családi gazdaság fogalmába sorolnám a testvért is és az unokát is, tehát nemcsak azt, akivel egy közösségben éli az életét, hanem az úgymond rokonsági vonallal is a családi gazdálkodásban azért még együtt gazdálkodhat. Mindenféleképpen fontosnak tartom tehát, hogy a családi gazdaságok körét az őstermelők jelentős részével növeljük, a jelenlegi megfogalmazást módosítókkal, módosító indítvánnyal tegyük olyanná, hogy befogadja a családi gazdaságok fogalmába ezen köröket is. És mivel az elkövetkező és az eddigi támogatások is a családi gazdaságokra épülnek - az agrártámogatások, a kiemelt támogatások különösen -, én úgy gondolom, hogy a résztevékenységben dolgozókat, de a termőföldet művelőket és a gazdálkodókat, akik még nem tudnak főállásban dolgozni az előbb elmondottak alapján, mivel nincs jövedelem a mezőgazdaságban, akik szeretnének ebbe a körbe tartozni, ezeket támogassuk kiemelt pénzeszközökkel és kiemelt támogatási formával, hogy bekerülhessenek a családi gazdaságok ezen fogalmába.

Remélhetőleg ily módon... - hiszen nyugat-európai példát véve ott száz évbe tellett, mire ezek a termékpályás értékesítő szövetkezések létrejöttek, nekünk itt rövidebb az idő, de nekem az a kérésem, hogy ebbe az irányba vigyük az agrártámogatásoknak és a termőföld módosításáról szóló törvényben a családi gazdaságok megfogalmazásának az irányát.

Köszönöm szépen, ennyit szerettem volna elmondani. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai