Készült: 2024.04.27.13:09:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2001.11.07.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Pap János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PAP JÁNOS, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A környezetvédelmi bizottság megtárgyalta a nemzeti földalapról szóló törvényjavaslatot, amelynek során megállapítást nyert, hogy a hatékony földkészlet-gazdálkodást és földbirtok-politikát az állam elsősorban eladással, illetve haszonbérbe adással kívánja megvalósítani. Ennek során az elővásárlási jog gyakorlásakor előnyt élveznek a családi gazdálkodók és őket követően az élethivatásszerűen mezőgazdasági tevékenységet folytatók.

Az érvek és ellenérvek néhány pont körül alakultak ki, miközben abban mind a két fél egyetértett, hogy szükség van ezekre a törvényekre - mint ahogy az előbb is említettem, talán korábban lett volna rájuk szükség, de jobb később, mint soha.

Kifogás alá esett a bizottsági ülésen az 50 éves haszonbérlet - nem régen hallottuk ezt ismét. Azt gondolom, ez nem jelenthet gondot, hiszen ez nem általános dolog, kivételes esetre érvényes, és vannak speciális és kardinális feladatok, gondoljunk csak a tározókra, a szükségtározókra és egyebekre, ültetvényekre, amelyeket nem lehet 10 éves bérletre kiadni, valamint egyéb, szociális problémák megoldására.

Igényként merült fel, hogy az egyszerű ember számára is érthető, egyszerű szabályozásra van szükség. Mindig is erre lett volna, mindig is erre van szükség, nem csak e törvény kapcsán kell ezt megjegyezni.

A versenytárgyalási rendszer is kifogás alá esett, aminek az indoka igazából nem érhető, nem is ismert, nem mondták meg nekünk, hogy ez miért lenne probléma. A környezetvédelmi bizottság ennek ellenére kimondott sikernek és a bizottság sikerének ítéli meg, hogy a védett és védelemre tervezett természeti területek kikerültek az érintetti körből. Azt gondolom, ez nagy eredmény.

A kormánypárti többség egyértelműen megfogalmazta, hogy a célok benne vannak a törvényjavaslatban, és ezek a célok jók is.

A mai haszonbérlők reálisabb kezelésére feltétlenül figyelmet kell fordítani; azt hiszem, ezt kormánypárti és ellenzéki oldalról is egyértelműen megfogalmaztuk. Erre oda kell figyelni, de nyilván erről szólnak a módosító indítványok, azért vagyunk itt, hogy a jó javaslatot még jobb törvénnyé tegyük.

A birtokpolitikai irányelvek keretét a törvényjavaslat tartalmazza. Meggyőződésünk, hogy ez alapján dolgozza majd ki a kormány rendeletek formájában a birtokpolitikai irányelveket.

Elhangzott a kizárás és a klientúra. Ezt én nem vettem másnak, mint riogatásnak. Véleményem szerint nem kellene ezzel élni; én azt gondolom, hogy még ma sem kellően szigorú egyébként a törvény abban, hogy azokat védjük meg, akiket meg szeretnénk védeni.

Itt is felmerült, ahogy már említettem az előbb is, a ciklus eleje, illetve a ciklus vége; mint ahogy az egyébként már minden ciklusnál előkerült, hiszen mindig, minden kormány a ciklus végén nyúlt a földkérdéshez - ami érdekes dolog, ezen egyébként el lehet gondolkodni. Tényleg nem szerencsés, de bízunk abban és reményünket fejezzük ki ez ügyben, hogy a ciklus már elkezdődött, és akkor igazából nem a végén, hanem az elején vagyunk. (Dr. Orosz Sándor közbeszól.)

Mindezeket figyelembe véve, a környezetvédelmi bizottság a javaslatot 11 igennel, 2 nem szavazat ellenében általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

 

(9.40)

 




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai