Készült: 2024.04.27.08:29:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2001.11.07.), 252. felszólalás
Felszólaló Mayer Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:55


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAYER BERTALAN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az ön kormánya megbízásából az öntől megkapott csomagot megkaptuk, azzal kesztyűs kézzel bántunk, hiszen a világ, különböző anthraxszal fertőzött csomagokkal és levelekkel terhelten, küszködik a problémái megoldásában. Nem feltételeztük, hogy ilyen szándékkal érkezett a magyar termelőhöz, földművelőhöz ez a csomag, de fő az óvatosság. Ebből adódóan a felnyitás előtt mindenképpen kesztyűt húztunk.

A földről, a magyar földről, nemzeti kincsünkről folyik itt ma a vita. A Magyar Szocialista Párt és az Agrárszövetség-Nemzeti Agrárpárt véleménye szerint az előterjesztett csomag azt a látszatot kelti, mintha a gazdák, és elsősorban a magyar gazdálkodók égető gondjainak a sürgős megoldását szolgálná elősegíteni ez a törvénytervezet-csomag. Ezzel szemben azonban a valóság az, hogy itt és most ebben a csomagban még csak szó sem esik a gazdákról, a gazdálkodók gondjairól.

Vegyük csak szépen sorba: nyújt-e ez a törvénycsomag csak halvány reményt is arra, hogy ezáltal nő a gazdálkodó és a földművelő jövedelemtermelő képessége; hogy ezáltal vajon nő-e valamelyest is a termelési biztonsága; vajon e törvénycsomag elfogadása esetén csökken-e a földművelő kiszolgáltatottsága; vajon a törvénycsomag elfogadása megteremti-e az értékesítési biztonságot; nyújt-e tisztes megélhetést a gazdálkodó embernek, a magyar gazdának; vajon növeli-e a magyar gazdák versenyképességét; ad-e kiszámítható, hosszú távon is biztató jövőképet a fiataloknak, az új gazdanemzedéknek.

Tisztelt Ház! A Magyar Szocialista Párt és az Agrárszövetség-Nemzeti Agrárpárt véleménye szerint egyenként is megadható mindezekre a válasz: a nem. Az a szomorú, hogy együttesen is csak az válasz jön ki: nem, nem ad megoldást ezekre a felvetett kérdésekre.

 

 

(18.20)

 

Nem oldja meg ezeket a sürgős megoldásra váró gondokat. Akkor hát mi a célja ennek a csomagtervnek? - fogalmazódhat meg bennünk a kérdés. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Meggyőződésünk, hogy a figyelemelterelés.

A világosabb megértéshez szükségesnek tartom az előzmények rövid áttekintését, mert talán, tisztelt képviselőtársaim, önök is emlékezhetnek rá, hogy a termőföld privatizációja, a kárpótlás szinte kizárólag a szövetkezeti földek terhére történt. Érdekes módon akkor ebben az állam nem óhajtott szerepet vállalni, nem vonta be az állami földeket sem a politikai, sem egyéb kárpótlás vonatkozásában. Talán arra is emlékeznek, hogy az új földtulajdonosoknak több mint 80 százaléka egy hektár vagy annál kisebb méretű földtulajdonnal rendelkezett, és talán arra is emlékeznek, mert az elmúlt három év politikai lózungjai arról is szóltak, hogy elhitették ezekkel a törpebirtokos kisgazdálkodókkal, hogy ebből majd meg-, illetve jól fognak megélni, csak azt nem mondták meg, hogy a jól és a biztos megélhetést kikre is gondolták. Mert a gazdálkodóknak a veszteségek elviselése mellett évi 30-35 milliárd földbérletet is ki kellett izzadniuk, és mindennek jelentős része elkerült a magyar faluról, és nem került visszaforgatásra.

Talán emlékeznek arra is, képviselőtársaim, hogy a Fidesz a földművelés ügyét és a vidékfejlesztést bűnös módon hitbizományba adta, ezáltal bizonyította, hogy sem szakmailag és főleg politikailag képtelen megfelelően igazgatni ezt az ágazatot; hogy ezáltal a vidékfejlesztés a vidék visszafejlesztésévé silányult; hogy a kormány távol tartotta az elmúlt három és fél évben a gazdasági élénküléstől az ágazatot, ezáltal soha nem látott mélységbe lökve a mezőgazdaságot; hogy a valós gondok megoldása helyett álvitákat gerjesztettek - példaként a földtörvényt, a szövetkezetitörvény-módosítást, az üzletrészvitát említhetem -; hogy a nagy nehezen kialakult vidék békéjét felrúgva eltereljék a figyelmet az állami gazdaságok privatizációjáról, hogy az a Fidesz-bankon keresztül a barátaiké lehessen; hogy elterelje a figyelmet arról, hogy a kormány miközben kivont karddal futkozva védte a drága szent magyar földet Brüsszelben a csatlakozási tárgyalásokon, milyen jelentős engedményeket tett a magyar gazda rovására, súlyos hátrányba hozva ezáltal a csatlakozás lehetőségeit; hogy elterelje a figyelmet arról, hogy a termelés fellendítésének lehetőségeiről már lekéstünk; hogy nem esik szó arról, hogy a termelés fellendítése mellett intézkedés történne legalább a működőképesség fenntartására, és nem esik szó pláne a fejlesztési lehetőségekről.

Tisztelt Ház! Képviselő Urak! Nem lehet hallgatni arról a morális válságról és züllésről, amely a felelőtlen ígérgetések és a hazug győzelmi jelentések után ma a falut is hatalmába kerítette. És ez nemcsak Torgyán búzabombái, Szabadi pénzügyi tranzakciói, de Orbán országvircsaftos kijelentéseinek, a pártszervezési célokra is alkalmazott gazdajegyzői hálózat működtetésének is köszönhető. A szédítés most is folyik, amit bizonyít az előttünk fekvő törvényjavaslat is.

Tisztelt Ház! Képviselő Urak! Azt gondolom, nem járok túlságosan messze az igazságtól, amikor azt állítom, hogy tudatos, a mai időknek megfelelően kormányszinten megkoreografált parasztvakítás folyik ebben az országban és ebben a teremben. Mert ha nem ez folyna, akkor arról szólna az előterjesztés és a mai nap vitája, hogy milyen módon kíván megoldást keresni arra a kormányzat és az előterjesztő, hogy a kárpótlást követően több mint ötvenezer hektár föld került a külföldiek kezére; hogy Nyugat-Dunántúlon közel százezer hektár föld esetében várják a jogszabály-változást, ennek a törvénycsomagnak az elfogadását; hogy Dunántúlon a termőföldek több mint a fele külföldiek tulajdonában vagy használatában van. Arról szólna az előterjesztés, hogyan lehetne jövedelmezővé tenni a magyarnak is az agrártermelést; arról, hogy maradjon a magyar földművelő parasztnak földje, az újratermelés indítása mellett földvásárlásra, hogy lehetősége legyen földet venni. Arról szólna, hogy megérje a parasztnak földművelőnek lenni akkor is, ha magyar - mert ma nem ez a helyzet. Pedig nem rosszabb gazda a magyar paraszt a külföldinél, csak sokkal szegényebb.

Tisztelt Ház! A csomag továbbra sem engedélyez a magyar társas vállalkozásnak földet vásárolni. Meggyőződésem, hogy ezzel a kormány, a földművelési tárca vezetése odaállította a sírgödör szélére a magyar mezőgazdasági társas vállalkozókat. Ha ez a törvénycsomag elfogadásra kerül, ha ez a törvénycsomag átmegy a parlamenten, akkor a jelenlegi kormányzat bele is lövi őket ebbe a sírgödörbe. Kiirtják a magyar társas vállalkozókat az agráriumból, nem lesz gond velük. Nem okozhatnak gondot a jövőre esedékes brüsszeli tárgyalásokon, nyugodtan mondhatjuk, illetve mondhatják, hogy lehet jönni, hisz a termelés visszaesett, a társas vállalkozások megszűntek, a magyar paraszt versenyképtelenné vált - lehet jönni. Nyugodtan jöhet a külföldi vállalkozó, hiszen a nemzeti földalap kht. ötven évre adja majd nekik bérbe a magyar földet, kvázi tulajdonba, hisz ötven év nem kis idő. Persze aztán jöhet majd egy újabb Josef Strauss-díj vagy esetleg Margaret Thatcher-díj, de ettől függetlenül a magyar paraszt pozíciója nem javul.

Tisztelt Ház! A földtörvény módosítása arról szól, hogy a hazai földhasználat 70-80 százalékát az állam fogja befolyásolni, azzal, hogy meghatározhatja, kinek lehet tulajdona és ki lehet a bérlő. Megjutalmazni a klientúrát, a hűséggel kiszolgálókat, és megbüntetni mindazokat, akik a jelenlegi politikai hatalmat, a kormányt nem támogatják. Mi ezzel az önök célja? - tehető fel a kérdés. A halk igenlés mellett, azt gondolom, más cél is van itt; megszerezni az állami földeket, megszerezni addig, míg lehetőség van rá.

Tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, önök csikicsukit játszanak. Önök szeretnének megszerezni mindent, de legalábbis jó sokat; mindent, ha győznek, ha nem, akkor csak annyit, amennyit nyíltan, átláthatóan, de az önök részvételével meg lehet szerezni.

Tisztelt képviselőtársak, önök szegényebbé fogják tenni a szegényeket, és gazdagabbá fogják tenni a gazdagokat. (Dr. Pap János: Ez nem igaz!) Eljátszva a gondolattal, valóban azt akarják-e, hogy újra német nyelven beszéljen a paraszt a főnökével? Vajon tényleg az-e a szándékuk önöknek, hogy a gyermekeink újra külföldi és magyar nagybirtokosoknak a cselédei, a priccsen alvó szolgái legyenek? Vajon a vazallusi rendszer-e az önök ideája? A jó vazallus majd kap földet, aztán ők lesznek a kiskirályok, hogy később a sok kiskirály királlyá koronáztassa a nagyvezért.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Magyar Szocialista Párt és az Agrárszövetség-Nemzeti Agrárpárt jövőképe nem a középkor. Mi nem vazallusi rendszerre akarunk építeni, mi életteret akarunk adni a magyar vidéknek, élhető életet a magyar gazdáknak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Szocialista Párt és az Agrárszövetség azt javasolja önnek, hogy vonja vissza a beterjesztett javaslatokat. Tekintse át az elmúlt három évben e földtémában beterjesztett és a Ház által, a bizottságok által nem támogatott törvényjavaslatokat, több és sokkal jobbak vannak közöttük. Elő kellene venni azokat, és egy nemzeti konszenzussal, valóban a földművelő, a magyar paraszt érdekét szolgáló törvényt kellene a tisztelt Ház elé terjeszteni. Ezért ezt az ön és a kormánya által küldött csomagot nem szabad felbontani.

(18.30)

 

Ezt úgy, ahogy van, vissza kell küldeni. Ez súlyos csapást és halált jelent a magyar agrártermelőre, a földművelő parasztra. Ezt mi nem támogatjuk, ezért általános vitára sem tartottuk alkalmasnak.

Tisztelt Ház! Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP- és az SZDSZ-frakció soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai