Készült: 2024.09.22.21:46:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2010.10.04.), 181. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szomáliai viszonyokról hallottunk ugyan pár mondatot, de én azt gondolom, hogy érdemes erre egy kicsit bővebben visszatérni.

Az, hogy vajon kinek milyen segítséget lehet adni Szomáliában, ez ma teljességgel bizonytalan. Annál inkább bizonytalan, mert az is kétséges, hogy van-e és milyen kormány, és ha nincs kormány, akkor az is kétséges, hogy kinek a fegyveres ereje.

Meggyőződésem szerint nagyon nehéz kitérni egy olyan kérés elől, amely mögött az Európai Uniónak valamilyen kezdeményezése van, hiszen ezek ránk nézve is bizonyos kötelezettségeket tartalmaznak. Ami miatt mégis szót kértem, az a következő, az nem elsősorban csak ez az ügy. Emlékezetes, talán sokan emlékszünk rá, hogy az alapszabály az volt az alkotmányban, hogy a Ház kétharmados többséggel hozta meg azokat a döntéseket és adta meg azokat a felhatalmazásokat, amelyekkel külföldre - bármilyen módon és bármilyen célra - katonai erőt vagy katonákat lehetett vinni. Megszavazta akkor mind a két oldal, azóta azonban sok minden történt. És én érdemesnek tartanám ezt újragondolni. Világosan és újra meg kellene gondolni, és alaposabb megfontolás után lépni olyan helyzetekben, amelyek kapcsán kiszámíthatatlan következmények vannak.

Aki nem tanult, mondjuk, az iraki, az afganisztáni ügyekből, az már soha a büdös életben semmiből nem fog tanulni. Ezért én még egyszer azt mondanám, hogy alapos, nagyon-nagyon higgadt, megfontolt döntéseket kell ezekben az ügyekben hozni, és természetszerűen eleget tenni a szövetségi hűségből következő, a szövetségi kötelezettségből fakadó feladatainknak, de mindig és mindenkor - ne vegye rossz néven a tisztelt Ház - a minimum teljesítésével. Annak a minimumnak a teljesítésével, ami még elégséges ahhoz, hogy a szövetséget megtartsuk, fenntartsuk, de semmiképpen ne lépjünk olyan módon, amely kockázatokkal, esetleg súlyosabb kockázatokkal jár, mint amennyit eddig vállaltunk.

Meggyőződésem, hogy valamennyiünk közös érdeke az, hogy ez ügyben - bármennyire is késői időben vagyunk, és ilyenkor már nagyon nehezen tűri a Ház, ha valaki hozzászól - megfontolt és alapos lépéseket tegyünk.

Ezt az előterjesztést, amely most itt előttünk van, és amelyet, én azt gondolom, a Ház nyilván meg fog szavazni, a magam részéről azzal tudom csak támogatni, hogy a kormány részéről az eddigiekhez hasonló vagy annál még nagyobb higgadtságot és megfontoltságot várok az elkövetkezendő időben minden olyan kötelezettségvállalásnál, amely külföldre akár a legcsekélyebb katonai erőt is viszi.

Én a honvédelmi miniszter figyelmébe szeretném ajánlani, annak idején arról volt szó Irak kapcsán, hogy mi ott építkezünk. És arról volt szó, ha jól emlékszem, Afganisztán kapcsán is, hogy építkezünk. Ma már egészen másról is szó van.

Én a magam részéről még egyszer szíves figyelmébe ajánlanám a honvédelmi miniszternek, akár a kormánynak is, hogy ezt a megfontoltságot, amit az utóbbi időben tanúsított az új kormány, talán még az eddigieknél is fokozottabb mértékben kell alkalmazni. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai