Készült: 2024.04.29.21:09:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 212. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A képviselő úr első mondatában a jövő évi agrártámogatási feltételeket hiányolja - aláírásra került, és a napokban megjelenik.

Ugyanakkor szeretném cáfolni a képviselő úr azon feltételezését, hogy mi bárkit is, aki nem családi gazdálkodó, kizárnánk a támogatás lehetőségéből. Az agrártámogatásokat alanyi jogon a mezőgazdasági termelő változatlanul igénybe veheti, a hamarosan kiadásra kerülő miniszteri rendeletben - amelyet, mint említettem, aláírtam - a feltételek le vannak írva.

Különösen nem valós a feltételezés a kistermelők tekintetében, mert a 10 hektár alatti termelők változatlanul megkapják az eddigi 12 ezer forint földalapú támogatást hektáronként a szántóföldi növények teljes körére, valamint a termő szőlő- és gyümölcsösterületekre is. Tehát ennek a termelői körnek a támogatási feltételei egyáltalán nem romlanak.

Az viszont kétségtelen tény, hogy a különböző birtokméretek esetén jelentősen eltérő jelenlegi támogatási mértékek a birtok ésszerűtlen elaprózódására ösztönzik az érintett termelőket, és így fékezik a versenyképesség szempontjából indokolt birtokkoncentrációt. A birtokkategóriák összevonása összességében kedvezően érinti a termelőket, mert a 10-300 hektár közötti területen gazdálkodók egységesen 8 ezer forint támogatásban részesülnek hektáronként, amely az 50 hektár alatti termelők esetében megegyezik a jelenlegi mértékkel, afelett pedig duplája is annak.

Az eddigiekből következően megnyugtathatom tehát a képviselő urat, hogy nem romlik a magántermelők pozíciója az agártámogatások szempontjából a következő évben. Éppen ellenkezőleg, arról van szó, hogy a kormányprogramnak megfelelően kiemelt támogatást kívánunk biztosítani az életképes, 300 hektár alatti magánvállalkozásoknak, és ezt akár tekinthetjük pozitív diszkriminációnak is.

A családi gazdálkodók támogatásával új elemet illesztünk be az agrártámogatási rendszerbe. A készülő kormányrendelet szerint ez a gazdálkodói kör jogosult a minden mezőgazdasági termelőt megillető támogatásokra, emellett legalább három évre szóló üzleti terv megléte esetén a vállalkozása indításához, működtetéséhez és fejlesztéséhez alacsony kamatozású, hosszú lejáratú hitelek felvételére, és fejlesztések, valamint földhasználat esetén többlettámogatások igénybevételére lesz jogosult. Ehhez a kormány pótlólagos forrásokat biztosít az ágazat számára a jövő évben.

A képviselő úr döbbenetesnek nevezi a csalási gazdálkodói jogalanyiság megszerzéséhez előírásra kerülő feltételeket. Ebben a tekintetben is meg kell nyugtatnom a képviselő urat. A családi gazdálkodói fogalom meghatározását tartalmazó törvénymódosítás-tervezet a családi gazdaságok megalakulásának és megerősödésének időszakában lehetővé teszi, hogy a családi gazdálkodó az élethivatásszerű működésre vonatkozó követelményeknek fokozatosan is eleget tehet. A szakképesítésre vonatkozó követelménynek pedig legalább hároméves mezőgazdasági tevékenység igazolásával is eleget lehet tenni.

Mindezek alapján úgy kell válaszomat befejeznem, hogy minden alapot nélkülöz a képviselő úr azon megállapítása, hogy ez így semmi egyéb, csak a nagy átverés politikája. Bízom benne, hogy legközelebb megalapozottabb információk alapján nyújt be interpellációs kérdést. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai