Készült: 2024.09.19.02:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 169. felszólalás
Felszólaló Pálfi István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Érdemes lenne kicsit szakmailag is valóban visszatérni a vita fő vonalához, és elmondanunk újra, hogy mi az, amit igazából hiányoltunk háttértanulmányként, számításként, ami felvetődött. Az hiányzik, annak a felmérése, hogy van-e migrációs mozgásra esély, lehetőség Magyarország irányába a csatlakozás után. Ez az, amit valóban hiányolunk.

Szerintünk van, méghozzá négy irányból is lehetséges ez. A már korábbi tagállamok irányából, hiszen jó néhány tagállam velünk közeli fejlettségi szinten él, de korántsem olyan szociális hálóval, mint a magyarországi. Most ezekből az országokból körülbelül hatezer fő él Magyarországon. A másik irány, ahonnan jöhetnek ilyen céllal, hogy kihasználhassák a magyar jóléti rendszer réseit a jogokat illetően, a velünk együtt csatlakozó országok, ahonnan már jóval nagyobb a veszély, hiszen velünk egy fejlettségi szinten levő országokról van szó. És van egy még nagyobb veszély, az utánunk jövő, az utánunk csatlakozni kívánó országok részéről érkező migrációs vonzás, mármint amit Magyarország ezeknek az országoknak a munkavállalóira gyakorolhat.

Ha a 45 ezer főből levonjuk a hatezer főt, akkor egy 35-40 ezer fővel számolhatunk, és ezek az emberek, munkavállalók viszont egy-két éven belül családtagjaikkal együtt uniós állampolgárok lehetnek, hiszen Románia és Bulgária is 2007-től teljes jogú taggá kíván válni. És ez az, ami részünkről mindenképpen más aspektust, más döntést, igazi nemzetpolitikai döntést igényelne, hiszen ha már jönnek ezekből az országokból, akkor legalább a határon túli magyarok jöjjenek. Ez az, amit mi fontosnak tartunk.

És van még egy negyedik irány, ahonnan igenis jöhetnek, ez pedig a Földközi-tenger térsége, és még azok az államok, amelyek csak évtizedek múlva lehetnek az Unió tagállami, például más kelet-európai országok. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm, majd folytatni kívánom. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai