Készült: 2024.09.26.11:06:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 215. felszólalás
Felszólaló Kiss Ferenc (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS FERENC, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! A gazdasági és informatikai bizottság 2008. november 19-én tárgyalta a szakképzési hozzájárulásról szóló törvényjavaslat módosítását. A bizottság többségi szavazással, 16 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta az előterjesztést. Szeretnék kiemelni három témát, amellyel már államtitkár úr és képviselőtársaim is foglalkoztak.

Az egyik: azért is támogatta a bizottság a módosítást, mert a kormány és a fuvarozói érdekképviseletek között ez év júniusában megkötött megállapodás alapján abban az esetben, ahol munkaerőhiánnyal küzdenek egyes régiókban, és a képzési költségek jelentős többletterhet rónak a vállalkozásokra, az ezen állománycsoportban foglalkoztatott munkavállalók után megképződött Szakképzési Alapot a továbbképzésre, illetve a munkaerőhiány enyhítésére, kategóriás képzésre lehet fordítani. Ez idáig a Szakképzési Alap terhére nem volt elszámolható a járművezetői kategóriás képzés - illetve ma már az európai uniós -, ez év szeptembertől, majd jövő év szeptemberétől az árufuvarozás területén kötelező továbbképzés, amelyet vizsgával kell befejezni, ennek a költségeit a munkáltatók nem tudták vállalni.

A másik jelentős változás, ami szintén a munkáltatókat érinti, hogy egyszerűsíti a Szakképzési Alap elszámolhatóságát. Eddig végrehajtási utasításban volt szabályozva a Szakképzési Alapra elszámolható költség, amely a gyakorlati képzéssel kapcsolatban felmerült. Ezt most a törvény beemeli, és a mellékletben szabályozza azokat a költségeket, amelyeket azok a munkáltatók, amelyek gyakorlati képzést hajtanak végre, el tudják számolni.

A harmadik egy új elem, amelyik a piacképes szaktudást kívánja elősegíteni a Munkaerő-piaci Alap szakképzési alaprészéből. Ez pedig, amiről Kontur Pál is szólt, és vitatja, hogy a régióban vagy helyben kell eldönteni; a javaslat azt mondja, hogy a regionális képzési bizottságok által az adott térségben hiányszakmának számító szakma esetén a szakmunkástanulók esetében az iskolai gyakorlati oktatásban is lehetővé teszi az ösztöndíj fizetését. Tudjuk, hogy eddig ez a lehetőség a munkáltatóknál a munkahelyi gyakorlati képzés esetén valósulhatott meg. 2009. szeptember 1-jétől válik lehetővé a Szakképzési Alapra történő elszámolás az ösztöndíj kifizetésénél. Mindezek mellett a Szakképzési Alap elszámolásáról és a fejlesztési támogatásokról szóló törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartottuk.

Még egyet szeretnék kiemelni, ez pedig: a nonprofit gazdasági társaságok esetében eddig a közhasznú társaságoknál volt lehetőség a mentességre. Mivel a jövőben nekik át kell alakulniuk nonprofit gazdasági társasággá, a jövőben is mentesülnek a Szakképzési Alap fizetési kötelezettsége alól. Mindezek alapján javasoljuk a törvény módosításának elfogadását.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai