Készült: 2024.04.27.18:54:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2000.11.29.), 391. felszólalás
Felszólaló Barkóczy Gellért (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARKÓCZY GELLÉRT (FKGP): Elnök úr, köszönöm a szót. Miniszter Úr! Kedves Képviselőtársaim! A Független Kisgazdapárt 2001. január 12-én 92 éves lesz. 92 évvel ezelőtt alakult meg a Somogy vármegyei Kisgazdák Egyesülete Kaposvárott, és 1909. november 29-én Szentgálon már országos tanácskozást tartott Nagyatádi Szabó István elnökletével. Nagyatádi Szabó István volt az a tehetséges vidéki parasztember, aki a gazdálkodás mellett a magyar belpolitika élvonalába vezette a lakosság érdekeiért mindig is következetesen küzdő Független Kisgazdapártot. Nagyatádi Szabó István 1919. augusztus 15-étől már a II. Friedrich-kormány tagja, sőt 1919. november 24-étől már három kisgazda miniszter van a kormányban, Rubinek Gyula, Sokorópátkai Szabó István és Nagyatádi Szabó István.

1920. január 25-én és 26-án még az 1945-ös győzelmet is meghaladó arányban győz a Nagyatádi Szabó István vezette Független Kisgazdapárt, 51,4 százalékos abszolút győzelmet aratott. 1920 júliusától olyan kiváló személyiségek is tagjai a Független Kisgazdapárt élvonalának, mint báró Korányi Frigyes, illetve a keresztény-szociális érzelmű Prohászka Ottokár püspök úr Székesfehérvárról. Prohászka Ottokár püspök úr keresztény-szociális elvei alapján valósult meg 1926-án a csepeli munkásotthon, ami egyben kulturális és szociális intézmény is volt, és maga a püspök úr végezte a felszentelést.

1920 augusztusára dr. Torgyán József jogelődje, Nagyatádi Szabó István földművelésügyi miniszter úr kezdeményezésére megszületett az 1920. évi XXXVI. törvény, amelynek a célja ugyanaz volt, mint a mostani Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium intézkedéseinek mai célja, kedvező helyzetbe akarta hozni a földjéből élő vidéki lakosságot. A Független Kisgazdapárt megbecsült szereplője volt a korabeli magyar belpolitikának. 1922. február 23-án felsőházi mandátumot is szerzett, ezt Szíjj Bálint töltötte be. 1930 márciusától olyan történelmi nevek jelentek meg a párt vezetésében, mint Nagy Ferenc, aki a fasiszta megszállók kiűzése után miniszterelnök és Tildy Zoltán, aki köztársasági elnök lett.

 

 

(18.10)

 

1930-ban december 10-én megjelenik a Független Kisgazdapárt életében Gyulai Gaál Gaszton, aki 1932. március 27-én a Zala megyei Pacsán az eldördült csendőrsortűznél vált híressé emberré. Szintén Somogy megyéből került ki Varga Béla plébános úr is, aki az 1945-ös országgyűlés elnöke lett. Ha önök figyelmesen végignézik az elmúlt tíz év történetét, megint csak azt tapasztalják, hogy a Független Kisgazdapárt minden egyes lépésével itt e Ház falai között következetesen képviselte és képviseli, a jövőben is képviselni fogja a földből élő vidéki lakosságot.

Az a megalapozatlan, durva rágalom, ami az utóbbi hónapokban a Független Kisgazdapártot éri, a lakosság kifosztásában érdekelt nagybirtokos és nagytőkés erőktől ered. Nem képesek elviselni, hogy a Független Kisgazdapárt következetesen kitart a 92 éves elvei és a tradíció mellett, mindenekfelett nemzetünk érdekeit kívánja a harmadik évezredben is bevezetni.

Mi, kisgazdák, az egykori Nagyatádi Szabó István, Gaál Gaszton, Varga Béla megyéjéből való kisgazdák elutasítjuk ezeket a nemtelen belpolitikai eszközöket, és innen üzenem azoknak a nagybirtokos és nagytőkés balliberális uraknak, mint egykori Barkóczy József országgyűlési képviselő fia, hogy a küzdelmet nem adjuk fel, a Független Kisgazdapárt még sokkal egységesebb lesz, mint eddig, és úgy, mint a legutóbbi időközi polgármesteri választáson a Somogy megyei Fiad községben, a lakosság bizalmából és szeretetéből fakadóan a 2002-es országgyűlési választásokat a koalíciós partnerekkel karöltve meg fogjuk nyerni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai