Készült: 2024.04.29.01:42:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 152. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Vidoven Árpád képviselőtársam idézte a miniszterelnököt, és azt gondolom, ha már ezt megtette, akkor érdemes hozzátenni, mi is a probléma azzal, amit anno a miniszterelnök úr mondott. Az idézet többek között arról szólt, amit a sajtóban is lehetett olvasni, miszerint azt említette a miniszterelnök, hogy mindenkinek katonának kell lenni, kapni kell alaki és fizikai kiképzést, illetve azokra egy kicsit másképp tekint az ember, akik nem tettek katonai esküt. Ezek voltak a vihart kiváltó idézetek, amelyekre Mécs Imre képviselőtársam is utalt az előző beszédében.

Én itt a parlamentben már szembesítettem a miniszterelnök urat egy 1990-es felszólalásával, és ez úton is szeretném ezt elmondani - talán Vidoven Árpád képviselő úr nem volt akkor itt a parlamentben -, hogy mit mondott a miniszterelnök úr 1990-ben ezekről a kérdésekről. Egy képviselő úrral vitatkozott, és a következőket mondta:

"Határozottan ellent kell mondjak képviselőtársamnak a tekintetben, miszerint Magyarországon az állampolgárok a haza szempontjából olyan fajta megkülönböztetés alá esnek, miszerint aki fegyveres szolgálatot vállal, az értékesebb, aki nem vállal, az értéktelenebb. Volt egy olyan mondata a képviselőnek, hogy a katonaság számára az az értékesebb, aki fegyvert fog, következésképpen a haza számára is ez az értékesebb. Ezzel a mondattal mi nem értünk egyet, alapelvileg nem értünk egyet. Úgy gondoljuk, hogy a haza számára nem az szabja meg egy polgár értékét, hogy vállal-e katonai szolgálatot vagy sem, nagyon sok más elemből tevődik össze. A Fidesz számára azok az emberek, akik nem hajlandóak fegyvert fogni, ugyanolyan értékes polgárok, mint azok, akik mi vagyunk s akik leszolgáltuk a katonaidőnket. A mi elgondolásaink szerint a nevelésnek nincs helye a hadseregben, bármilyen természetű is lenne az." (Derültség az MSZP soraiban.)

Nos, azt gondolom, hogy ezek az idézetek önmagukért beszélnek, és máig nem kaptunk magyarázatot arra, bár talán ez a vita ad némi támpontot arra vonatkozóan, miért változott meg az 1990-es Fidesz-álláspont mára, és miért azoknak az álláspontját vallja ma a Fidesz, akikkel annak idején vitatkozott. Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai