Készült: 2024.04.27.12:10:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (1999.11.10.), 36. felszólalás
Felszólaló Csabai Lászlóné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:54


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSABAI LÁSZLÓNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ezekben a napokban minden helyi és megyei önkormányzat lázasan számol, és rendre azt tapasztalja, hogy kevesebb a várható bevétel, mint ami a törvény által számukra előírt feladatokhoz szükséges. Joggal fogalmazódik meg a kérdés: rombolni akarjuk azt az önkormányzatiságot, amit 1990-ben többpárti konszenzussal létrehoztunk, amire eddig olyan büszkék voltunk itthon és külföldön egyaránt?

Az önkormányzatok tisztában vannak az ország helyzetével, az 1996 óta elindult és ma is tartó dinamikus gazdasági fejlődés eredményeivel - és természetesen a gondokkal is. Az önkormányzati szövetségek nem fogalmaztak meg lehetetlen és teljesíthetetlen - mint például a mezőgazdaság 413 milliárd forintja - követeléseket. Az önkormányzati szövetségek kérése, jogos igénye közel van a Magyar Szocialista Párt alternatív költségvetési javaslatában a 18. számon Burány-Kovács által jegyzett módosítással, mely 36 milliárd forinttal javasol többet minden önkormányzat számára a városban, a fővárosban és a falvakban egyaránt.

Ha a kormány, a parlament és természetesen a parlamentben lévő nagy számú önkormányzati vezető, az úgynevezett önkormányzati lobbi támogatni fogja ezt a javaslatot, akkor biztosítható lenne, hogy a tanárok, orvosok, szociális munkások megkapják a 8,25 százalékos béremelést. Akkor nem kellene szükségből óvodát és iskolát bezárni. Akkor el lehetne mozdítani a legalább 1995-ös és '96-os szintre a most teljesen alacsony szinten lévő lakásépítést. Akkor ki fogják tudni majd fizetni az intézmények a gázszámlát, ami várhatóan január 1-jétől 6 százalékkal fog emelkedni, és erre a költségvetési számítás ma egyetlen fillért sem számol. Akkor talán jutna valamennyi pénz arra a többletfeladatra, melyet a közelmúltban elfogadott törvény értelmében a külterületi utak és művek karbantartására az önkormányzatoknak kell majd fordítani. Ebben az esetben nem kellene arról beszélni, hogy a 2000-es költségvetés a konfliktusok önkormányzatokra való telepítésének költségvetése.

Az előző felszólalásokban a Kisgazdapárt, az SZDSZ, az MDF azt nyilatkozta, hogy támogatja az önkormányzatok támogatását. A Fidesz-képviselők is támogatják ezt a folyosón. Én optimista vagyok és őszintén remélem, hogy nemcsak a folyosón fogják támogatni, hanem a gombot is meg fogják majd nyomni erre a törvénymódosításra.

Három kisebb jelentőségű, de mégis nagyon fontos, a Szocialista Párt által beterjesztett módosító indítványra szeretném felhívni az államtitkár úr és a képviselők figyelmét.

Az első: a T/1658/400. számon kezdeményeztem, hogy az önkormányzatok lakástámogatása a 16,5 milliárd forint helyett 20,6 milliárd forint legyen.

(9.30)

Ez nem igényel többletforrást, mindössze a PM költségvetéséből az önkormányzatokhoz telepít át többletet. A kormány javaslata erre a célra mindössze 5,8 százalékos, infláció alatti növekedéssel számol, az újságban pedig ma már 17 millióról beszélünk. El kell gondolkodni, hogyan lehet ezzel megvalósítani a kormány lakásépítés növelésére vonatkozó programját.

A kormány új lakáskoncepciója szerint - egyébként az én véleményem szerint sok szempontból helyesen - a lakásigénylő akkor kaphat támogatást, ha az önkormányzat a támogatási összeg 25-30 százalékát biztosítja. Ha csinálunk egy modellszámítást - természetesen én nyíregyházi példákat tudok felhozni -, ez azt jelenti, hogy eddig évente 60-80 millió forintot fordítottunk a lakásépítés támogatására és 120-130 millió forintot lakhatási támogatásra. Ez azt jelentette, hogy körülbelül 200 fiatal házasnak tudtunk 300-500 ezer forintos támogatást adni. Ha csak ennyi a növekedés, mint amennyit most a költségvetési törvény tartalmaz, akkor szeretném megkérdezni, hogy mivel lesz jobb a helyzet a jelenleginél. Előfordulhat akkor olyan helyzet, hogy egy fiatal házas azért nem kapja meg majd a támogatást, mert az önkormányzat nem fogja tudni a 30 százalékos önkormányzati erőt a támogatáshoz biztosítani? Akkor előfordulhat az, hogy ez nem a családtámogatás szerves, pozitív eleme lesz, hanem a kormány PR-programjának a része, és a feszültségek önkormányzatra telepítésének újabb eleme? Remélem, hogy nem ez fog bekövetkezni!

A második téma: a T/1658/206. módosító indítványban a nagyvárosok tömegközlekedésének rekonstrukciójára 2,9 milliárd forintot javasoltunk. Indokaink: a kormány jogosan és támogatandóan nem engedi a viteldíj növekedését 6 százaléknál magasabb összegben megállapítani. Ez azt jelenti, hogy a fejlesztésre, a felújításra, de még a karbantartásra sem lesz elég pénz, mert a béreket természetesen a buszvezetőknek is emelni kell, és természetesen az üzemanyag 6 százaléknál jobban fog a következő évben emelkedni. A buszok állapota olyan, hogy a jelenlegi állomány 25-40 százalékát a következő években ki kell selejtezni, mert környezetszennyezőek és balesetveszélyesek. A környezetvédelem, melyről olyan sokat beszéltek a képviselők a kampányban, ott kezdődik, hogy nem füstölnek a buszok a sűrűn lakott városi utcákban. Úgy tűnik, hogy az 1996-ban elindult tömegközlekedés-korszerűsítési program leáll - én remélem, hogy nem ez fog bekövetkezni. Végül, amennyiben e terület nem kap kellő állami támogatást, ismét a feszültségek önkormányzatokhoz telepítésének esetével találjuk majd szemben magunkat.

A harmadik: a T/1658/151. számon jegyeztem azt a módosító indítványomat, mely a tokaji út, a 38-as számú út felüljárója munkáinak megkezdéséhez 100 millió forintot javasol. Azért ilyen keveset, mert látom a költségvetésben, hogy Debrecen, Kaposvár és Miskolc elkerülő útjait tervezi a kormány. Tudom, hogy ezek fideszes települések, és valószínűleg valamivel kedvesebbek, mint Nyíregyháza, Nyírtelek vagy Tokaj lakossága. Azért javaslom mégis, hogy a parlament fogadja be - ha csak jelképes összeggel is - ezt a nélkülözhetetlen, a számítások tömege által bizonyított, balesetveszélyes, évente egy emberéletet követelő felüljárót (Sic!), mely megszünteti a vasút-közút szintbeli kereszteződést, mert ezzel segít, hogy a kormány egy jelenleg hiteles tagja hiteles is maradjon. Katona Kálmán miniszter úr a választási kampányban azt ígérte, hogy 2000-re elkészül Nyíregyházán a felüljáró, mert ez a fejlesztés szükséges. A miniszter urat én eddig szavahihető embernek ismertem, és kérem a tisztelt képviselőket, tegyenek arról, hogy szavahihető is maradjon.

Végül egy ellentmondásra szeretném felhívni a jelenlévők tisztelt figyelmét. A 291., a 292. és a 293. számon jegyzett módosító indítvány az önkormányzatok településüzemeltetési támogatására fogalmaz meg módosító javaslatokat. Az indítvány érdekessége az, hogy míg a 291. javaslat 2,7 milliárd forint növekedést, a 292. javaslat 1,2 milliárd forint csökkentést, a 293. javaslat 0,8 milliárd forint csökkentést tartalmaz. Valamennyit támogatja a kormány, és valamennyit támogatja valamennyi parlamenti bizottság. Őszintén remélem, hogy ennek nem az lesz a vége, hogy a növekedés elmarad, és a csökkentés pedig megmarad.

Tisztelt Képviselők! Tisztelettel kérem önöket, hogy az önkormányzatokat érintő módosító indítványainkat, a Magyar Szocialista Párt alternatív költségvetésének e témára vonatkozó részét támogatni szíveskedjenek. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai