Készült: 2024.09.26.22:11:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 76-86. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:09


Felszólalások:  Előző  76 - 86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Adófizetők! A Lehet Más a Politika ebben az esztendőben szám szerint kevesebb módosító javaslatot adott be, mint bárki, de ez átrendezését tekintve megközelíti bármelyik pártét. Azért tettük mindezt, mert az elmúlt esztendőkben a legapróbb részletekig kidolgozott alternatív költségvetést nyújtottunk be a Ház elé, amit a Fidesz egyazon mód lesöpört. Viszont most úgy gondoltuk, a legnagyobb szükség arra van ma Magyarországon, hogy kiemeljük azt az öt legfontosabb területet, amely...

ELNÖK: Képviselő úr, melyik módosító javaslatról beszél?

VÁGÓ GÁBOR (LMP): A Lehet Más a Politika által beadott öt módosító javaslatról szeretnék beszélni. Köszönöm, elnök úr.

Az öt fő terület - egyrészt a foglalkoztatás kapcsán szeretnénk egy olyan zöldberuházási alapot létrehozni, amely valóban el tudná indítani a zöldgazdaságot, amely a XXI. század egyik kitörési pontja lehet.

Az oktatásról nagyon sok szó esik itt a tisztelt Ház falai között, de azért lássuk be, nincsenek megbecsülve a pedagógusok még ezen béremelésnek hazudott jövedelemátrendezés után sem, és az iskolák működése pengeélen táncol.

A nők, a családok és a szociális ágazatban dolgozók béremelése, illetve a nők, valamint családok jobb megbecsülése elkerülhetetlen, hiszen egy olyan demográfiai válság közepén vagyunk, amiből a kilábalás nagyon nehéz lesz.

Az állam egyszerűsítése, hatékonyabbá tétele és igazságosabbá tétele elkerülhetetlen.

Ezek azok a módosító javaslatok, amik a kiadásokkal járnak.

Viszont felelős ellenzéki pártként el kell mondani azt is, hogy mi az, amiről azt gondoljuk, hogy erre bezzeg van pénz, erre szórják önök az adófizetők pénzét. Legeslegelőször, elnézést, hogy egy aktuális témát hozok be, de meg kell említeni azt, hogy az elmúlt héten fény derült a 2000-es évek legnagyobb korrupciós botrányára.

ELNÖK: Képviselő úr, csak azért, hogy én is követni tudjam: hányas módosító javaslatról beszél?

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Szívesen elmondom. 16., 19., 125., 42. Rendben? Köszönöm szépen. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Akkor arról beszélj!)

Arra gondolok, tisztelt elnök úr, és szerintem itt most nem lehet elmenni amellett, hogy vitatkozunk itt a költségvetési vitában 1-2 milliárd forintokról, és önök, tisztelt fideszes képviselőtársaim, önök, tisztelt MSZP-s képviselőtársaim, egy olyan rendszert működtettek, összefonódva gazdasági érdekcsoportokkal, maffiahálózatokkal, ami éves szinten 1700 milliárd forintot vett ki az adófizetők zsebéből, 1700 milliárd forint, ez a tízmillió emberre levetítve 170 ezer forint fejenként és évente. Ezért kell egyre több és több adót befizetni, mert önök, lehet, hogy nem tudatosan, lehet, hogy csak azért, mert nem figyeltek oda, de hagyták foglyul ejteni a magyar adóhatóságot, hagyták foglyul ejteni a magyar államot.

Nem kellene a költségvetésben ilyen apróságokról vitatkozni, amikor azokat a nagy tételeket, amik a nagykereskedőknél ott vannak, és amit adócsalás útján saját zsebükbe tesznek, valóban be tudná hajtani az adóhatóság. Nem kellene foglalkozni olyan tételekkel, hogy akkor honnan vegyünk el százmillió forintokat, amikor ezermilliárdokat szórnak ki a nagyadózóknak.

És tudják, tisztelt képviselőtársaim, mi a legnagyobb probléma ezzel, hogy hagyták foglyul ejteni a magyar államot? Az, hogy ezek után az adómorál a mostani szintről még mélyebbre fog süllyedni. Ki az, aki befizeti a kisvállalkozók közül az adót, amikor azt látja, hogy az ő vérét kiszívja a NAV szinte az utolsó cseppig, akik meg milliárdokkal játszanak, azok meg bármit megtehetnek, mert erős kapcsolataik vannak?

ELNÖK: Képviselő úr, én úgy ítélem meg, hogy ön változatlanul az általános vitánál tart, ugyanis azon módosító javaslatok, amelyeket megjelöltek, köszönő viszonyban nincsenek azzal, amiről most ön beszél.

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Én meg úgy gondolom.

ELNÖK: Hát, képviselő úr, nem úgy van, hogy ön mit gondol, hanem az úgy van, hogy én mint levezető elnök mit gondolok (Derültség.), én pedig a Házszabályhoz ragaszkodva, amennyiben nem tér rá a részletes vitára a Házszabály előírásainak megfelelően...

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Vesszünk el a részletekben! Vesszünk el a részletekben, elnök úr, amikor ezermilliárd forintokat lopnak el önök, és hagyják, hogy ellopják... (Derültség.)

ELNÖK: Képviselő úr, még egyszer mondom, hogy higgadjon le, és képviselő úr, térjen át a részletes vita szabályaira. Jelölje meg azokat a módosító javaslatokat, amelyekről beszél! Ha ezt nem tudja megtenni, akkor ön fölkészületlenül állt föl a részletes vitára.

(11.00)

VÁGÓ GÁBOR (LMP): (Hangosítás nélkül:) Itt van, elnök úr (Felmutat egy papírlapot.), szívesen elmondom. (Visszakapcsolják a mikrofonját.)

A 25.49. pontnál az Eximbank tőkeemelése szerintünk eléggé túlzott, azt gondoljuk, hogy minden egyes évben tovább fújják fel ezt a luftballont, amikor tisztában vagyunk azzal, hogy a magyar gazdaságnak már így is elég nagy az exportkitettsége, folyamatosan nő az export. Ennek örülhetünk, szép és jó dolog, de amíg a belső fogyasztás nem növekszik, amíg nem azokat a tételeket emelik meg a költségvetésben, amelyek a belső fogyasztást tudják gerjeszteni, addig az export növelésével nem jut előre a magyar gazdaság.

Tisztelt Elnök Úr! A 43.2.1.1. és a 43.2.4.1. tételnél, az állami vagyongazdálkodásnál az MFB és az MNB Zrt. irodaház-vásárlásait is ugyanúgy túlzottnak tartjuk. Hiszen arról van szó, hogy tovább nőttön-nő az a magyar állam, tovább nőttön-nő egy olyan vagyongazdálkodási szervezet, amely képtelen elszámolni a vagyonával. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Miről beszél?) Nincs vagyonkataszter, tisztelt képviselőtársam! 2010-ben felhívtuk arra a figyelmet, hogy a magyar állam nem képes felsorolni, hogy milyen tulajdonokkal rendelkezik, most pedig önök még tovább stafírozzák ki azokat a szervezeteket, amelyek arról se képesek beszámolni, hogy milyen vagyonelemekkel bírnak. Először készítsék el a vagyonkatasztert, és utána adják meg az alapját annak, hogy gondos gazda módjára tudjon az állam gazdálkodni a vagyonával. Amíg ez nincs meg, addig csak az látszik, hogy a Fidesz hátországában lévő gazdasági erőcsoportokat, amelyeket beültettek ezen irodaházak székeibe, hizlalják tovább.

Meg kell említeni a stadionfejlesztéseket, összesen 80 milliárd forint értékben. Azért ez egy értékválasztás, képviselőtársaim, nem? (Dr. Aradszki András: Szerintünk is! - Dr. Budai Gyula: Így van!) Hogy a stadionokra jut pénz, például a szociális ágazatban dolgozók fizetésemelésére pedig nem. Azért ez egy értékválasztás. Önöknek nagyon fontos az, hogy lehessen rosszabbnál rosszabb futballmeccseket nézni, de önöknek nem fontos az, hogy azok az emberek, akik a társadalom leszakadását próbálnák enyhíteni a szociális ágazatban, milyen éhbérért dolgoznak.

Tisztelt Elnök Úr! Szeretnék a 1720.34.1. tételnél, illetve az 1.2. és a 20.20.24/14. kapcsán is ugyanúgy megszólalni, hiszen azt gondoljuk, hogy az oktatás fejlesztésének a legjobb forrása az volna, hogy például olyan kormányzati szoftverlicencekről mondjon le az állam, amelyeket sokkal olcsóbban meg lehetne oldani. Miért kell stratégiai partnerséget kötni olyan multinacionális vállalatokkal, amelyek áron felül adják el a magyar államnak a szoftverlicenceket? Miért kell kidobni az adófizetők pénzét? Teljesen abszurd módon gazdálkodik az állam a saját vagyonával.

A nők, a családok és a szociális terület ágazatának a forrásnövekedésével kapcsolatban azért el szeretném mondani azt, hogy nagyon szép és jó, hogy az egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások, valamint a piarista rend magyar tartománya fejlesztésének támogatására, illetve a debreceni református oktatás-nevelési intézményrendszer infrastrukturális fejlesztésére fut pénz, de miért kell hogy ennyi fusson? Látni lehet azt a folyamatot, hogy amíg az oktatási rendszerben önök nagyon nagy hangsúlyt fektettek az egyházi oktatásra, aminek a kisfalvak életében nagyon fontos szerepe is van, viszont az is látszik, hogy itt inkább egy olyan súlyátrendezésről van szó, amikor az állami oktatás támogatása és ezáltal a színvonal is folyamatosan zuhan, és egyáltalán, az egyházi iskolák tudnak csak életben maradni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Miről beszél?) Arról beszélek, tisztelt képviselőtársam, hogy az állami iskoláknak eléggé pengeélen jár a költségvetése.

Az állam hatékonyabbá tétele kapcsán meg kell említenem a TEK és az Országgyűlési Őrség feladatait. Minden tiszteletem az ott dolgozóké, nem azzal van a probléma, hanem azzal, hogy mire és hogyan használják ezeket a testületeket.

Összességében elmondhatom, hogy habár belém fojtották a szót (Derültség, közbeszólások a kormánypártok soraiban.), és itt 1700 milliárdos tolvajlások zajlanak, de azért az apró részletekig kidolgozva is meg tudjuk mondani, hogy honnan lehet elvenni.

Köszönöm szépen. Védjék csak a védhetetlent! Viszonthallásra! (Derültség. - Dr. Budai Gyula nevetve: Viszonthallásra!)




Felszólalások:  Előző  76 - 86  Következő    Ülésnap adatai