Készült: 2024.09.19.15:19:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 22. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Tisztelt Ház! Amit a képviselő úr elmondott, az jól jellemezhető úgy is, hogy emberek nélkül emberekért nem lehet vagy nagyon nehéz kormányozni. Nagyon nehéz úgy kormányozni, hogy valakit nem az emberek juttatnak hatalomra, hanem gazdasági érdekcsoportok találnak ki, gazdasági érdekek mentén, és ezek a gazdasági érdekcsoportok írják és írták akkor is a gazdasági programját.

Nemzetközi multik, bankok és a brüsszeli gazdasági elit programja az, amely a Bajnai-kormányt 2009-2010-ben jellemezte. Nem véletlen az, amit a képviselő úr említett, hogy az akkori gazdasági program nem szólt másról lényegében, mint hogy a családokon akartak spórolni, hiszen csökkentették a gyes időtartamát, befagyasztották a családi pótlékot, és a családi adókedvezmény is csak három gyermek után járt. A nyugdíjasokon próbáltak spórolni, hiszen elvették a 13. havi nyugdíjat. A rászorulókon akartak spórolni, hiszen az energiatámogatások megszüntetésével közvetlenül jelentkezett a pluszköltség a lakosoknál. A szuperbruttóval pedig az egész lakosságot lényegében szja-emelés alá vonták.

Ahogy említette, ennek igazából gazdaságpolitikai eredménye nem volt, hiszen költségvetési szempontból, ami a legfontosabb, sajnálatos módon a deficit 3 százalék felett maradt, az államadósság ugyanúgy megnövekedett. Látszik az egyébként, hiszen ahogy ön is említette, ebben a "fájni fog" című megszólalásban Bajnai akkor a családoktól kért áldozatot és lemondást, és arról beszélt, hogy minden magyar családnak, minden magyarnak fájni fog. Valóban nem beszélt arról, hogy létezik igazságosabb közteherviselés, létezik az, hogy olyan gazdaságpolitikát folytat egy kormány, amely megosztja a terheket, amely igazságosabbá teszi és könnyebbé az emberek és a családok számára a mindennapi életet.

Talán jó összevetést ad az épp előttünk tárgyalandó költségvetés azzal a gazdaságpolitikával szemben, ami 2008-2009-et jellemezte, hiszen a mostani gazdaságpolitika a rezsicsökkentés költségvetése, a családok költségvetése, a munkahelyteremtés költségvetése és a stabilitás költségvetése, hiszen egyszerre sikerül megvalósítani azt, ami az előtte lévő nyolc évben 2010 előtt nem sikerült, vagyis stabilizálni a gazdaságot, és egyszerre az emberek mindennapi életét a rezsicsökkentésen keresztül, a devizaadósok megmentésén keresztül javítani.

Hadd említsek erre egy példát, akár csak a szűkebb lakókörnyezetemből, ahol élek, a XVI. kerületből, ahol egy átlagos budapesti kétfős háztartásban élő számára a rezsicsökkentés több mint 54 ezer forint megtakarítást jelent.

(9.50)

De egy többgyermekes, családi házban élő számára ez elérheti a 100 ezer forintot is. Egy átlagos nyugdíjas számára itt a fővárosban a rezsicsökkentés egyenlő azzal, amit a Bajnai-kormány elvett, lényegében a 13. havi nyugdíj visszaadásával egyenlő. Látszik a különbség, és látszik az is, hogy vannak bizonyos önjelölt politikusok, akik soha nem tanulnak, és mindent elfelejtenek. Viszont meggyőződésem, hogy a magyar választópolgár nem ilyen. Tanult a korábbi nyolc évből, és látja azt a mostani négy év alatt, hogy lehet másként csinálni, és nincs szükség a családok megszorítására, nincs szükség olyan gazdaságpolitikára, ami nem az emberek érdekét védi.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai