Készült: 2024.09.19.03:11:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr utolsó mondatához szeretnék hozzáfűzni annyit, hogy a kialakult helyzetben nagy valószínűséggel nincs olyan kormánya a világnak, az Európai Uniónak, amely a válság leküzdésének az árát bármely célcsoportra le tudná korlátozni, hogy majd akkor majd csak ez a célcsoport fogja fizetni a válság árát.

Azt gondolom, súlyos hiba lenne, ha bárki azt a látszatot keltené a nyilvánosságban, a lakosságban, a politikusok között vagy bárhol másutt, hogy van olyan eszköz, létezik olyan technika, amely ezt a most kialakult helyzetet olyan módon tudja és képes kezelni, hogy egyvalaki vagy egy szűk csoport az, amely majd képes a későbbiek során ezt a bizonyos árat megfizetni. Nagy valószínűséggel az amerikai társadalom is meg fogja fizetni azt az árat, amit a 700 milliárd dolláros segélycsomag áraként a következő években ki kell majd fizetni, és nagy valószínűséggel az európai társadalmak mindegyike meg fogja fizetni azt az árat, amely a kialakult helyzet stabilizálása érdekében a társadalmak érdekében megfizetendő ár.

Ebben nagyjából egyetértés alakult ki Európában. Azt gondolom, az már csak egy - hogy is fogalmazzak - politikai fogás, ha valaki politikusként ezt megpróbálja úgy beállítani, mintha jól körülhatárolható célcsoportokra próbálná a magyar kormány ráterhelni ezt az árat. Azt kell mondjam, hogy valamennyien fogjuk fizetni ennek a válságnak az árát, nem lehet ez alól kimaradnia sem az egyik, sem a másik csoportnak sem.

Éppen ezért, képviselő úr, azt gondolom, sokkal fontosabb az lenne, ha nem azzal az érvrendszerrel próbálna ellenzékiként a képviselő úr ebben a vitában részt venni, amit most is használt, hogy megszorítás vagy növekedés. Ön kevesli az 1 százalék körüli növekedést. Képviselő úr, állapodjunk meg, hogy nem 1, hanem ettől több. És aztán annyi lesz? Vagy azon múlik-e, hogy egy politikusi akarat vagy két politikai párt paktuma egy másik számot próbál beírni a költségvetésbe a következő évre? Szerintem nem ezen múlik a dolog.

A gazdaság önmozgása sajnálatos módon ilyen tekintetben sem befolyásolható politikusok egyéni szándéka által. Sajnálatos módon nem azon múlik a dolog, hogy vajon mekkora számot fogunk beírni egyik vagy másik dokumentumba. Azon fog múlni, hogy vajon a gazdasági szereplők mindegyike vagy többsége képes lesz-e a következő időszak rá háruló következményeit valamilyen módon tompítani avagy kompenzálni, hogy képesek lesznek-e a gazdasági szereplők a következő időszakban a forrásszűke mellett is fejlesztéseiket megvalósítani, illetve a tevékenységük folytatásához szükséges pénzügyi forrásokat megszerezni. Ha erre nem lesznek képesek, akkor nyilvánvalóan bármilyen számot fog mondani bármely politikus, az nem lesz reális, mert a valóság azt alul fogja múlni. A valóság ettől sokkal rosszabb is lehet adott esetben.

Éppen ezért szerintem a mi felelősségünk, politikusoké az, hogy igyekezzünk a reális helyzetértékelésből reális következtetéseket levonni, azaz nagyjából olyan gazdasági pályát felvázolni Magyarország számára a következő időszakban, amely beavatkozásokkal, aktív gazdaságpolitikával teljesíthető pályát mutat. A kormány számos intézkedést tett az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy ilyen gazdasági pálya Magyarország számára befutható legyen, hogy a magyar vállalkozások számára számos új lehetőséget tudjunk nyújtani annak érdekében, hogy képesek legyenek e megnehezedő körülmények közepette is a tevékenységüket folytatni, adott esetben bővíteni, a munkahelyeket megőrizni, azaz a reálgazdaság minél kevésbé sínyelje majd meg a következő időszakban azt a krízist, amely a pénzpiacokon kialakult a világban, Európában és Magyarországon is. Meggyőződésem szerint akkor viselkedünk felelős politikusként, ha ezekben az intézkedésekben együtt tudunk érteni egymással.

Tudom, hogy a képviselő úr szándéka is a jó, a jobb. Azt gondolom, itt most az is fontos, hogy ezt nagyon nehéz egymással szemben realizálni, nagyon nehéz egymással szemben elérni. Éppen ezért sokkal inkább a kinyújtott kezet, a kinyújtott kéz elfogadását tartom fontosabb politikai erénynek ebben a helyzetben, semmint a konfrontációt, adott esetben a másik megalapozatlan jelzőkkel való illetését.

Ezért azt hiszem, az a fontos, hogy tudjunk együttműködni, és legyen minél több pontban együttműködés a következő időszakban, hogy Magyarország képes legyen kellő időben megfelelő tartalmú válaszokat adni a kihívásokra. Remélem, ebben lesz együttműködés közöttünk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai