Készült: 2024.09.21.15:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2003.12.01.), 1. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Köszöntöm valamennyi jelen lévő képviselőtársamat a ma kezdődő ülésünkön, köszöntöm vendégeinket az ülésteremben és a televízió, illetőleg a rádió előtt, köszöntöm valamennyi munkatársunkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 31. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Világosi Gábor és Vincze László jegyző urak lesznek a segítségemre.

Tisztelt Képviselőtársaim! A naptári év számos napjára esik egy-egy évforduló, nemzetközi nap vagy világnap. A közismerten nagy hagyományokra visszatekintő világnapokról megemlékezünk magunk is, fokozottabb figyelmet teremtve az érintetteknek. Ma azonban egy olyan eseményre szeretném felhívni a figyelmüket, amelyről talán kevesebb információval rendelkeznek: november 25-e és december 10-e között rendezik meg ugyanis 1991 óta azt a tizenhat napos akciósorozatot, amely a nők elleni erőszak nemzetközi napjával kezdődik, és az emberi jogok nemzetközi napjával zárul.

Kedves Képviselőtársaim! Kérdezhetnők valamennyien: de miben is nyilvánul meg a nők elleni erőszak? Az ENSZ meghatározása szerint: bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, amely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést is, nők elleni erőszaknak számít.

Magyarországon jelenleg a nők közel egynegyedét éri párkapcsolatában valamikor erőszak, és mint a fenti meghatározásból is kiderül, ez nem feltétlenül jelent csak és kizárólag testi bántalmazást, lehet lelki terror, fenyegetés vagy úgynevezett gazdasági erőszak is. A nők sok esetben nem mernek fellépni ez ellen, félvén a megtorlástól, tartva környezetük lesújtó véleményétől, féltve anyagi biztonságukat vagy a gyermekük jövőjét, pedig az egyetlen kiutat az jelentheti számukra, ha mernek segítséget kérni.

Kedves Képviselőtársaim! Nekünk, törvényalkotóknak különösképpen észre kell vennünk a segélykiáltásokat, és a jogalkotási folyamatban úgy kell eljárnunk, hogy a nők függetlenségét, testi és lelki épségének védelmét szem előtt tartsuk. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azon társadalmi szervezetek véleményét, amelyek éppen a nők érdekében, érdekeik védelmében munkálkodnak. A tizenhat akciónap idei mottója: hozzunk létre olyan társadalmat, amely nemet mond a nők elleni erőszakra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor tudunk a leghatékonyabban segíteni, ha mindannyian egy erőszakmentes társadalom felépítésén fáradozunk.

Köszönöm a figyelmüket (Taps.), és köszönöm önöknek, hogy együtt emlékezhettünk erre a napra.

Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a budapesti II. és III. kerületi bíróságtól megkeresés érkezett Török Zsolt országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére magánvádas bűncselekmény miatt. A megkeresést kiadtam a mentelmi bizottságnak.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter úr: “Modern társadalom - információs társadalomö címmel. Miniszter úr, öné a szó, ötperces időkeretben.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai