Készült: 2024.04.29.22:35:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2017.06.13.), 79. felszólalás
Felszólaló Tasó László (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:49


Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TASÓ LÁSZLÓ, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az imént Vécsey képvi­selőtársam ismertette a törvényjavaslat célját. A jegyzőkönyvet a horvát csatlakozásra tekintettel 2014. június 25-én írták alá Brüsszelben, és az Európai Unió, valamint a tagállamok nevében az Európai Unió Tanácsa hagyta jóvá, így belső jogi eljárás csak valóban a kihirdetéshez szükséges.

Szerbia már 2015. november 10-én megerősítette, a Tanács pedig 2017. január 31-én értesítette Szerbiát a jóváhagyásról, a jegyzőkönyv így 2017. február 1-jétől nemzetközi jogilag is hatályba lépett. A Szerbiával kötött társulási megállapodás célja az ország európai integrációjának elősegítése, ennek keretében az Európai Unió támogatja Szerbia erőfeszítéseit a jogállamiság és a demokrácia megszilárdítására, hozzájárulva a balkáni régió politikai, gazdasági és intézményi stabilizációjához. Szerbia számára fontos, hogy infrastrukturális és gazdasági kapcsolatait Közép-Európával, illetve integrációját az Európai Unióval alapvetően Magyarországon keresztül fejlessze.

Tisztelt Ház! Szerbia a magyar szomszédság-, nemzet- és biztonságpolitikai, valamint külgazdasági törekvések homlokterében áll. A magyar kormány támogatásának és a szerb fél nyitottságának köszönhetően alakulhatott ki és működhet a Vajdaságban, a Kárpát-medencében egyedülálló módon, a magyar perszonális autonómia. Működtető intézménye a Magyar Nemzeti Tanács, amely számos programján keresztül, úgymint többek között az oktatás, kultúra, nyelvhasználat, tájékoztatás, biztosítja a magyar nemzeti közösség szülőföldön való megmaradását és megerősítését.

A nemzeti tanácsokról szóló szerb törvény megteremti a lehetőséget a kisebbség tagjai által közvetlenül megválasztott tanácsok felállítására is, amelyek a kisebbségi közösség kulturális, oktatási és nyelvhasználati ügyeiben bírnak hatáskörökkel. Magyarország Kormánya 2011 óta a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű programjainak támogatója, egyben évente mintegy 600 millió forint összegben segíti a közösségek boldogulását. A magyar-szerb kormányközi kisebbségi vegyes bizottság ülései pedig Magyarország és Szerbia fontos fórumai közé tartoznak.

Tisztelt Hölgyek és Urak! Szerbiával 2014. január 21-én kezdődtek meg a tárgyalások, ebből a mai napig 8 fejezet került megnyitásra, 2 pedig már lezárásra is. Magyarország aktívan támogatja Szerbia csatlakozását, hiszen nekünk rendkívül fontos a vajdasági magyarok támogatása, az ott élés biztosítása is.

A már elhangzott érvek alapján is tisztelettel szeretném kérni az előterjesztés elfogadását. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai