Készült: 2024.04.29.21:57:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2017.06.13.), 117. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tavaly december 9-én az antikorrupciós világnapon nyújtottunk be egy antikorrupciós csomagot a Magyar Országgyűlésnek, amit akkor egyben, aztán azóta, ebben az elmúlt fél évben lassan darabonként is külön-külön a Fidesz frakciója leszavazott. Ennek a csomagnak a része a jelenleg tárgyalt javaslat is, és nagyon aktuális, egyébként azokban a napokban, amikor éppen az uniós pénzek tekintetében, mondjuk, Mengyi Roland büntetőügyéről kell itt a parlamentben a minisztert vagy épp a legfőbb ügyészt kérdezni.

A csomag tartalmaz nagyon sok olyan kérdést, ami a közélettel foglalkozókat az elmúlt időszakban foglalkoztatta. Egy jelentős része a vagyonnyilatkozati rendszer teljes átalakítása, egy másik nagyon fontos része az összeférhetetlenség és az álláshalmozás megszüntetésére tett javaslatunk. A harmadik része a csomagnak ez a jelen javaslat, amit majd mindjárt részletesebben is ismertetni fogok. És hát a Velencei Bizottság javaslatára, amit egyébként a Fidesz-kormány csak szavakban fogad el és támogat, mind az ügyészség, mind a bíróság tekintetében olyan megoldásokat tartalmaz, amelyet nemzetközi joghoz értő vagy nemzetközi szempontból is tekintélyt parancsoló szakemberek írtak le a magyar kormány számára, hogy kiszűrjék, megakadályozzák a visszaéléseket mind az ügyészség, mind a bíróság szervezetrendszerében. Ezeket tartalmazta a teljes csomag.

Amit most benyújtottunk, ennek a javaslatnak egy nagyon fontos célja van, és ezzel tudnám nagyon röviden összefoglalni. Olyan szabályokat szerettünk volna az asztalra tenni, amelyek rendszerszerűen megakadályozzák a korrupciót. Rendszerszerűen pedig akkor lehet megakadályozni a korrupciót, hogyha olyan jogi megoldást találunk ki, amelyik elfogadás esetén egyszerűen nem éri meg egyik félnek sem, hogy próbálkozzon ilyen mutatványokkal.

Jelen esetben ez úgy valósulna meg a mi javaslatunk szerint, hogy nem elsősorban a büntetőjogi fenyegetettséget növelnénk, az ma is megvan, ettől függetlenül, úgy tűnik, hogy ezek az ügyek elkövetődnek, hanem egyrészt az összeférhetetlenségi szabályokkal, másrészt pedig a nyilvánosság teljes­kö­rű­ségével garantálnánk azt, hogy transzparens legyen minden egyes uniós vagy költségvetési forrás pályázaton való elköltése. Másrészt pedig, ha ezeket a szabályokat megszegik, akkor a törvény erejénél fogva mondanánk ki, hogy semmis a támogatási szerződés. Mindenféle külön jogi eljárás nélkül.

Tehát, ha nem teszik ki… (Moraj a Jobbik soraiból.) Mondok példákat, hátha a jobbikos képviselőtársaim figyelmét is fel tudom egy picit hívni magamra, tehát a trafikügyben például, ahol nagyon-nagyon hosszú időszakon keresztül próbálták az ellenzéki képviselők megtudni, hogy kik nyertek és kik nem és miért, ez főszabályként a törvény része lenne, hogy közzé kell tenni a nyertes pályázatokat, közzé kell tenni a vesztes pályázatokat, és közzé kell bizony tenni azok indoklását is, hogy pontosan lássuk, hogy mi történt a háttérben. Közzé kell tenni, hogy kik bírálták a pályázatot, milyen emberek ezek, és van-e bármilyen összeférhetetlenségük az üggyel kapcsolatban.

(14.50)

És ha csak a közzétételi kötelezettséget megsértik, akkor a szerződés semmis lesz. Ennek két következménye van: ki nem fizetett támogatás esetében a támogatást nem kapja meg a vállalkozó, természetesen kifizetett támogatás esetében vissza kell fizetnie. (Zaj a Jobbik soraiban.)Innentől kezdve sem a vállalkozó, sem az a cég, amelyik az uniós vagy hazai forrás elköltésére bejelentkezik, nem érdekelt benne, hogy az eljárásban ilyen történjen, természetesen a pályázat kiírója vagy éppen a döntés hozója sem lesz érdekelt, mert egy másik, elég spártai megoldás szerint ő a személyes vagyonával felel a törvénytelenségekért. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Mind a két oldalon nagyon-nagyon kemény szankciók vannak, egyik sem arról szól, ami a büntetőjogban ma is megvan, hogy majd, ha valaki ilyen gazemberséget követ el, akkor elítélik, lecsukják, és majd még közpénzen 2-2,5 millió forintot költünk rá évente, hogy egyen-igyon, és meleg legyen a cellájában vagy éppen hideg, hanem pontosan arról szól, hogy ott avatkozzon be a törvény, ahol egy ilyen jogviszonyban a legjobban fáj. Ez pedig az, hogy egyszerűen nem kapja meg a vállalkozó a pénzt; ez pedig az, hogy a politikus vagy éppen az államigazgatási munkatárs a saját vagyonával felel, ha disznóságot csinál.

Kérjük, hogy támogassák ezt a megoldást, meggyőződésünk, hogy ezzel lehet hosszú távon Magyarországon a közpénzek elköltése körüli korrupciót megszüntetni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  117  Következő    Ülésnap adatai