Készült: 2024.04.29.20:00:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2017.06.13.), 105. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Korózs képviselőtársam is fog szólni, igen, majd frakcióvéleményt mond.

Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A köztisztviselői, illetve a kormánytisztviselői illetményalap gyakorlatilag most már a második ciklus utolsó évére is változatlan maradt, azaz a nyolcadik esztendőben is változatlan. Az igazság az, hogy kilenc éve, hiszen a pénzügyi-gazdasági világválság időszakától változatlan, de ebből nyolc év most már lassan a Fideszhez kapcsolódik.

Nem volt Magyarországon olyan politikai ciklus ‑ még az első Orbán-kormány sem, hozzáteszem ‑, amikor ez az illetményalap ne változott volna. Most viszont kettő egymás után ezt képviseli. Gyakorlatilag 38 650 forint változatlanul. Szégyen, hiszen ez mértékadó kihatással van az illetmények nagyságára.

De ugyanilyen szégyen az is, hogy a közalkalmazotti bértábla változatlan. Ez azt jelenti, hogy mondjuk, az A fizetési osztály 1. fokozatában évek hosszú során keresztül hasonlóan az előbbiekhez képest 69 ezer forint az induló pozíció. A foglalkoztatottaknak több mint a fele, és itt közalkalmazottakról, köztisztviselői, kormánytisztviselői körről beszélünk, több mint a fele minimálbéren vagy garantált bérminimumon dolgozik.

Az a baj, hogy a bérek tekintetében önök nem teszik meg azt, amit meg kellene tenni, az egyszerű emelés módját választani, ez pedig nem más, mint a bértáblának az első fokozatát, az A/1-et kellene megváltoztatni, mondjuk, a mindenkori minimálbér nagyságrendjével párosítani. Ha ezt tennénk, akkor maradna minden, aminek maradnia kell, már olyan értelemben, hogy a bérek közötti differenciák, akár a munkaviszony, jogviszony, akár a képzettség tekintetében változatlanul fennálljon. Nem, önök ebben egy lépést sem tesznek, hanem befagyasztották, mint ahogy mondtam, az A/1-et 69 ezerre.

Mondok egy példát, hogy plasztikus legyen, hogy fogható legyen. Ma például, ha egy pályakezdő karbantartó elkezd dolgozni, akkor a ’92. évi XXXIII. törvényhez illesztetten neki a besorolási bére 77 ezer forint, és ha a garantált bérminimum összegére be kell állítani, akkor 84 ezer forint kiegészítést kell tenni.

Ezzel párhuzamban, ha például van egy főiskolai végzettségű közalkalmazott, mondjuk, az F/9-es besorolási osztályban, fizetési fokozatban, akkor ő 159 ezer forintot kap, ami nem éri el a garantált bérminimumot, ezért 2000 forinttal neki is ki kell egészíteni a bérét, és így éri el a bérminimumot. Azaz eltűnik a foglalkoztatottak közötti végzettség és a munkaviszony kérdéskörében az, amit honorálni kellene.

Ez az F/9-es besorolású ember egyébként olyan 25-30 év közötti munkaviszonnyal bír a háta mögött, de ugyanazt a pénzt keresi meg, mint adott esetben a pályakezdő karbantartó, akitől nem sajnálom, mert nem sok neki az a pénz, de annak az F/9-be tartozó közalkalmazottnak, aki mögött 25-30 év szolgálati idő van, annak viszony félelmetesen kevés. Na, ezen kellene változtatni.

Lassan már ebben az országban, Magyarországon mindenki minimálbéren vagy garantált bérminimumon fog dolgozni. Ez a borzasztó és ez az elfogadhatatlan. És ezt a rendszert még tovább élezi, hogy az oktatás színpadán és más felületeken illetménykiegészítéseken túl olyan bérrendszerrel párosítják, ami semmilyenfajta egységes elvet nem hordoz magában, magyarul, mazsolázhatnak, magyarul, adott esetben „zsarolásra” is használhatják az illetmények alakításának a kérdéskörét.

Még pár ilyen esztendő, no, ne legyen ilyen, csak mondom, ha még lenne pár ilyen esztendő, akkor a közalkalmazottak esetében majdnem mindegy lenne, hogy pályakezdő valaki vagy éppen nyugdíj előtt áll, gyakorlatilag minimálbéren vagy garantált bérminimumon fog dolgozni. Ez a szégyen. Ilyen Európában nem létezik, ilyen a visegrádi négyek szintjén nem létezik. Ha összehasonlításokat kell tenni, akkor érdemes lenne ebbe az irányba is kitekinteni a kormánynak.

Na, ezek azok a dolgok, ezek azok a folyamatok, amelyek megkívánják azt, hogy ebben a kérdéskörben igenis egyrészt áttekintést kell tenni, másrészt pedig konkrét, kézzelfogható intézkedéseket kell foganatosítani ezeknek a torzóknak a kigyomlálása érdekében. Elnök úr, köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai