Készült: 2024.09.22.23:34:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (1999.10.18.),  5-19. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 22:32


Felszólalások:   1-5   5-19   19-25      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most, hogy a képviselő úr aláírta az esküokmány szövegét, engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a képviselő úrnak képviselői tevékenységéhez eredményes munkát kívánjak. (Dr. Házas József: Köszönöm szépen.)

 

(14.10)

 

Mielőtt a napirend előtti felszólalásokra sor kerülne, bejelentem, hogy a Pécsi Városi Bíróság Körömi Attila országgyűlési képviselő, Fidesz-Magyar Polgári Párt, a Nyíregyházi Városi Bíróság pedig Helmeczy László országgyűlési képviselő, szintén Fidesz-Magyar Polgári Párt, mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta, rágalmazás vétsége elkövetésének alapos gyanúja miatt. A megkereséseket kiadtam a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságnak.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja az elmúlt héten Pallag László képviselő urat frakcióvezető-helyettessé választotta. (Taps.)

Most kezdjük el a napirend előtti felszólalások tárgyalását. A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett Martonyi János külügyminiszter úr. Megadom a szót, 5 perces időkeretben.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Amint azt mindannyian tudjuk, az elmúlt héten az Európai Unió Bizottsága elfogadta és közzétette a tagjelölt országokról szóló jelentését, ezen belül a Magyarországgal foglalkozó jelentését. Emellett elfogadta és közzétette azt az összefoglaló ismertetést is, amely a maga egészében közelíti meg a csatlakozó országok helyzetét, elemzi a felkészültségi állapotukat, összehasonlításokat és egyben előrejelzéseket tesz a kibővítési és csatlakozási folyamat további menetére vonatkozóan is.

Tisztelt Országgyűlés! Csak néhány szóban szeretném a jelentés tartalmát összefoglalni, tekintettel arra, hogy erről már elég sok sajtóközlemény is megjelent, nyilatkozatok hangzottak el, és feltehetőleg még a jövőben is fogunk erről beszélni. Úgy érezzük - és nem véletlenül érezzük így -, hogy ez a jelentés alapvetően kedvező Magyarország és az ország csatlakozási esélyei szempontjából.

A leglényegesebb következtetése az, hogy Magyarország vagy már most megfelel a csatlakozás úgynevezett koppenhágai feltételeinek, kritériumainak, vagy pedig ezeknek a kritériumoknak középtávon képes lesz minden bizonnyal megfelelni. Ez a jelentés mindenféleképpen előrelépést jelent a tavalyihoz képest, számtalan területen megállapítja, hogy lényeges haladásra került sor; ismerteti és fel is sorolja mindazokat a lépéseinket mind a jogalkotás, mind az intézményfejlesztés területén, amelyek ezt a haladást jelentik. Egyidejűleg természetesen nagyszámú bíráló, kritikai észrevételt is tartalmaz, amelyekkel egyben egyfajta feladatlistát is kíván adni, nevezetesen meg kívánja jelölni mindazokat a kérdéseket, amelyekre nekünk a közeljövőben különleges figyelmet kell fordítanunk.

Mindenekelőtt rögzíti, hogy Magyarország megfelel a politikai kritériumoknak. Két terület érdemel figyelmet, ugyanaz a két terület, amely már tavaly is említésre került: az egyik az úgynevezett roma helyzet, a másik pedig a korrupció elleni harc. A romák tekintetében a jelentés szól az előrelépésekről is - a részletekbe most nem mennék bele. Azt is jelzi, hogy elkezdtük alkalmazni a cselekvési programokat, s jelzi, hogy megfelelő költségvetési forrásokat kell erre a célra biztosítanunk.

A korrupcióval is hasonló a helyzet: jelzi, hogy folyik a korrupció elleni harc, utal a közelmúlt különleges erőfeszítéseire is, és jelzi, hogy ezeket tovább kell folytatni és erősíteni kell.

A jelentés rögzíti, hogy Magyarország jól működő piacgazdaság, és középtávon képes lesz arra, hogy megbirkózzon a verseny kihívásával - ez az a kifejezés tudniillik, amit a koppenhágai kritériumok annak idején rögzítettek. Fennmaradt a makrogazdasági stabilitás. A jelentés utal ugyan a bővülő fizetésimérleg-hiányra, egyidejűleg azonban rögzíti, hogy nagyon sok területen előrelépés történt a strukturális reformok területén is.

Felhívja a figyelmet arra, hogy figyeljünk oda a költségvetési hiányra, és jelzi, hogy elsőbbséget kell adnunk az egészségügyi reformnak. Azt hiszem, hogy ezekkel a megállapításokkal senki nem akar, nem is tud, nem kíván vitatkozni.

Külön kiemeli az intézményfejlesztés kérdését; itt jelentős haladást állapít meg. Ugyanez vonatkozik a jogharmonizációra is, természetesen azzal, hogy jó néhány területen még további cselekvésre van szükség. Itt jelezzük, mi ezzel egyetértünk, legfeljebb adott esetben a sorrendiség tekintetében lehet eltérő a véleményünk. Úgy érezzük, ez a jelentés egyértelmű előrelépést jelent, különösen ami a vívmányok átvételének nemzeti programjával kapcsolatos elismerő megállapításokat illeti, ezt a programot lényegesen jobbnak ítéli, mint a tavalyit.

Összességében véve az összehasonlításból is az tűnik ki, hogy Magyarország jól áll a csatlakozás terén.

 

(14.20)

Én nem szívesen használom azt a kifejezést, amit a média gyakran ismétel, hogy az első helyen állunk. Lehet, hogy az első helyen állunk, én remélem, hogy a legjobbak között vagyunk, az elsők között vagyunk. Ennél sokkal fontosabbnak (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) tartom azt, hogy az erőfeszítéseinket legalább ilyen intenzitással tovább folytassuk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Most a képviselőcsoportok vezetőinek van lehetőségük arra, hogy két percben reagáljanak az elhangzottakra. Elsőként megadom a szót Szent-Iványi István frakcióvezető-helyettes úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége.

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először is kezdjük a két jó hírrel, hiszen ez a jelentés valóban két jó üzenetet is tartalmaz számunkra, mint a külügyminiszter úr már utalt rá, egyértelműen kijelentette: Magyarország teljesíti a koppenhágai kritériumokat - ennek mindannyian nagyon örülünk -, és megerősítette Magyarország helyét az élbolyban. Ez tehát ok arra, hogy szembenézzünk azokkal a bíráló megjegyzésekkel is, amelyeket szép számban, a tavalyinál nagyobb számban tartalmaz a jelentés.

A miniszter úr ezek közül sokat felsorolt. Valóban, általános problémaként elsősorban a roma lakosság integrációjának nehézkességét veti fel, valamint a korrupció elleni harc lassúságát, hiányosságait, de ezen túl is vannak problémák. Felveti a jelentés azt, hogy a kormányzat részéről van törekvés a média ügyeibe való beavatkozásra, különösen nehezményezi, hogy a közszolgálati televízió kuratóriumában csak kormánypárti delegáltak vesznek részt; külön felhívja a figyelmet egyes szektorok alapvető problémáira, ezen belül is az egészségügyi reformokat nevezi kiábrándítóan lassúnak - disappointing, ezzel a kifejezéssel.

Ugyanez a jelentés két tárcának a tevékenységét is bírálja: erőteljesen a környezetvédelmi tárcát, amelyet részben az európai normák alkalmazásának hiányosságai miatt, részben pedig a reformok és az új törvények, szabályozások átvételének lassúsága miatt. De ugyanúgy bírálat éri a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium munkásságát is; egyértelműen kijelenti a jelentés, hogy a közös agrárpolitika irányelveinek átvétele lassan zajlik. A jelentés fölveti azt a kérdést, hogy a magyar kormány elkötelezettsége a nyugdíjreform iránt vajon valóban töretlen-e, hiszen az elmúlt időszakban a magánnyugdíjakkal kapcsolatos döntések nem ezt támasztják alá.

Összességében tehát valóban pozitív a jelentés, ennek mindannyian örülünk. De szeretném a kormány figyelmébe ajánlani, és mindannyiunk figyelmébe ajánlani, hogy ebben a jelentésben számos fontos kérdésben bíráló elemek is vannak, és ezeket nekünk a sikeres csatlakozás érdekében minél hamarabb meg kell oldanunk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Csurka István frakcióvezető úrnak, Magyar Igazság és Élet Pártja.

CSURKA ISTVÁN (MIÉP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Magyarország a csatlakozás tekintetében jól áll, egyébként rosszul. Magyarország éltanulója az európai csatlakozásnak, a nép azonban édeskeveset tud és érzékel ebből, sőt, szenvedő alanya ezeknek a folyamatoknak. Mi, ahogy már régebben is elmondtuk, nem ellenezzük az európai csatlakozást, előzze meg azonban népszavazás, és kapjon a nép teljes körű tájékoztatást arról, hogy milyen előnyökkel és milyen hátrányokkal jár majd a csatlakozás.

Ha megengedik, én most egy személyes tapasztalatommal próbálom megvilágítani, hogy hogyan is állunk a csatlakozás tekintetében. Az éjjel, miután Demszky Gábor beszéde elhangzott a televízióban, ellopták a gépkocsimat. (Derültség és moraj.) Lehet, hogy ez (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) nem európai jellegű bejelentés, de tény! Lehet, hogy az orrbavágás egyik eleme, nem vagyok tőle megijedve, most gyalog járok egy darabig. De nemsokára lesz egy másik kocsim, mert azért biztosítva volt. (Moraj és közbeszólások.)

Nos, meg kell azért fontolni, meg kell nézni alaposabban, hogy hogyan is állunk ezzel az európaisággal, mit teljesítettünk, és mit kap ebből az átlagember, hogyha ilyesmik ilyen gyakran előfordulnak. Mert az a rendőr, akinek a kerületben bejelentettük az ellopás tényét, közölte velünk, hogy ma van ott utoljára. 27 ezer forint a fizetése, elmegy a rendőrségtől - biztos lesz ma még erről szó -, valakik szét fogják verni, mielőtt megérkezünk Európába.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető Úr! Felkérem, hogy a jövőben a félreérthető kijelentésektől és utalásoktól tartózkodjon. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Megadom a szót Kovács László frakcióvezető úrnak, Magyar Szocialista Párt.

KOVÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Örömmel és elégedetten vettük tudomásul, hogy az országjelentés megállapította: a felkészülésben jól haladunk, vagyis őrizzük az esélyt, hogy az elsők között fogunk csatlakozni az Európai Unióhoz.

Őrizzük az esélyt, de el is veszíthetjük, hogyha nem figyelünk a kritikai észrevételekre. És én most külön csak azokról szeretnék szólni, amelyek újak, mert vannak folyamatosan szereplő témák, amelyekről pontosan tudjuk, hogy nem lehet azokat egyik napról, de még egyik évről a másikra sem megoldani.

Nos, az új ügyek között szerepel a fizetési mérleg hiányára való utalás, hogy ez veszélybe sodorhatja a makrogazdasági stabilizáció eredményeit. Én azt gondolom, hogy a kormánynak ezt komolyan kell vennie.

Szerepel az egészségügy reformja, hogy annak prioritást kell adni. Eddig rendben lenne a dolog, a baj az, hogy a kormány ehhez hozzá sem kezdett.

Szerepel a nyugdíjreform ügye, és itt hiányolja, megkérdőjelezi a kormány elkötelezettségét, utal arra, hogy a legutóbbi lépései ezt kérdőjelezték meg.

Szerepel egy megállapítás, hogy a jogharmonizáció bizonyos területeken lelassult, megtorpant. Én itt csak egyre szeretnék külön utalni: a környezetvédelemre, amely talán az egyik legkeményebb terület a csatlakozásnál, tehát ezen feltétlenül változtatni kell.

Végül szóvá teszi a médiába való kormányzati beavatkozást.

Hibát követne el a kormány, ha úgy gondolná, hogy mindez azért van, mert most már, ahogy közeledünk a csatlakozáshoz, az Európai Unió nagyobb felbontású nagyítóval nézi a magyar felkészülést. Ugyanis itt nem erről van szó, itt kedvezőtlen változásokról van szó, rossz irányba haladásról van szó.

Én ezért azt kérem a kormányoldaltól - és természetesen a Szocialista Párt ehhez minden támogatást meg is fog adni -, hogy nagyobb figyelmet fordítson ezekre a kritikákra, és vigyázzon, hogy ne menjünk tovább ebbe a rossz irányban, mert még egyszer hangsúlyozom: ezt a nagyon kedvező esélyt sajnos el is lehet veszíteni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kelemen András frakcióvezető-helyettes úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Demokrata Fórum örömmel üdvözli az országjelentés pozitív tartalmát.

Örömmel vesszük tudomásul előrehaladásunkat ezen az igen fontos területen, hiszen akkor, amikor el kellett dönteni az újonnan függetlenné váló Magyarország külpolitikáját, amikor meg kellett határozni a legfőbb irányvonalakat, amikor külső és belső rendjét meg kellett állapítsuk, akkor gyakorlatilag szinte szlogenformában két alapvető fogalmat mindig használtunk: az egyik a szociális piacgazdaság, a másik az európai integráció volt.

Azt hiszem, ezt az utat, amit azóta több-kevesebb sikerrel - de ahogy a végeredmény mutatja, inkább nagyobb sikerrel, mint kevesebbel, még másokkal összehasonlításban is - követett Magyarország, igazolja azt, hogy annak idején az új, független magyar állam és annak a kormányzata akkor, Antall József politikája jó irányt választott, és ez az ő sikerének is tekinthető, legalábbis indításában.

Természetesen, mint az előttem szólók, én is tehetnék kritikai észrevételeket, sőt, hozzátehetnék olyan kritikákat is, amelyek az adott anyagban nem is olyan hangsúllyal szerepelnek, hiszen ki tudná jobban, mint mi saját magunk, hogy hány egyéb területen vagyunk elmaradva, mennyi egyéb problémával nézünk még szembe. Hiszen olyan kérdésektől kezdve megoldatlan számunkra még sok részletkérdés, mint amilyen a munkaerő szabad áramlása, mint amilyen az ismeret az Európai Unióban lévő lehetőségekről, támogatási lehetőségekről, ezeknek a jó felhasználása, hogy mi van ezekből a fogalmakból ténylegesen az önkormányzati vezetőknek és a kisvállalkozóknak a fejében, mindez rendkívül fontos.

 

(14.30)

De azt hiszem, hogy egy ilyen nehéz úton egy ennyire elismerő értékelése a lépésünknek rendkívül fontos. Remélem azt, hogy a továbbiakban is egy szélesebb összefogással akár a MÁÉ, a Magyar Állandó Értekezlet munkabizottságainak keretében tovább tudunk lépni ezen az úton, különösen azokat az érzékeny kérdéseket, amelyeknek egyikét nem is olyan régen említettem, meg tudjuk szerencsésen oldani (Az elnök csenget.), mint amilyen a schengeni probléma.

Tehát én a térségi együttműködés hajtómotorjának szeretném látni Magyarországot ebben a kérdésben. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Turi-Kovács Béla képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Független Kisgazdapárt töretlen híve az uniós csatlakozásnak, és töretlen álláspontja, hogy a csatlakozás a kölcsönösen előnyös feltételek mellett kell bekövetkezzen.

A dicséretekkel most nem szeretnék foglalkozni, hiszen annak csak örvendezhetünk, de a bírálatok tekintetében szeretnék egy területet kiemelni, ez a környezet- és természetvédelem. Azt hiszem, ezen a területen Magyarországnak több évtizedes lemaradása van. Nincs arra igazi esély, hogy ezt a több évtizedes lemaradást viszonylag egészen rövid idő alatt, teljes egészében meg lehessen szüntetni. Arra azonban van határozott remény, hogy a feltételeknek 2002-re - az átmenetileg mutatkozó lemaradás ellenére - meg tudjunk felelni. Azt gondolom, hogy a környezetvédelemben dolgozók, mind az NGO-k, mind a kormányzati pozícióban lévő tárca, de éppen így a környezetvédelmi bizottság is együttesen dolgozik azért, hogy ez a lemaradás megszűnjön.

Szeretném azonban hangsúlyozni azt is, hogy vannak bizonyos objektív körülmények, amelyeket nem lehet elhallgatni. Ilyen például ISPA-támogatás körüli meglehetősen hosszú huzavona. Nem az Unió felé szeretném a labdát visszadobni, de mégiscsak el kell mondani, hogy több mint féléves késéssel sikerült az Uniónak is kidolgozni azokat a feltételeket, amely feltételekre pedig alapítani kell bizonyos költségvetési részeket. Ha ez így van, akkor - úgy gondolom - a megértést mi is alappal és joggal várjuk az uniós hivataloktól, hiszen, úgy tűnik, nemcsak nálunk van nagyon erőteljes bürokrácia, ez az erőteljes bürokrácia máshol is működik, és nem mindig működik jól.

Meggyőződésem szerint a környezetvédelem 2002-re olyan állapotban és olyan helyzetben lesz, hogy a bírálat ellenére teljesíteni tudunk általában minden feltételt, kivéve néhány olyan feltételt, amelyre nyilvánvalóan derogációt kell kérnünk, de azt gondolom, erre az Unió nyitott lesz.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Megadom a szót Szájer József frakcióvezető úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Párt, mint az európai uniós csatlakozás híve, örül annak, hogy az Európai Bizottság jelentése visszaigazolta azt, hogy az polgári koalíció kormányának vezetésével jó irányba halad az ország, jó irányba halad az európai uniós tagságra való felkészülés. Ezt bizonyos értelemben éppen a kritikák is kiegészítik és jelzik, hiszen a polgári koalíció kormányának a legfontosabb kérdései azok, amelyek az európai csatlakozás szempontjából is a legfontosabbak. Ez is mutatja azt, hogy az uniós csatlakozás nem egy öncél, nem pusztán azért kell, hogy valamely közösségbe tartozhassunk, hanem azért kell, hogy belátható időn belül a magyar állampolgárok olyan színvonalon élhessenek, ahogyan szerencsésebb országokba született nyugat-európai társaik. Ez az európai uniós csatlakozás lényege.

Ebben az értelemben tehát mindaz, amit az Unió bizottságának a jelentése tartalmaz, számunkra nagyon fontos. Fontos az eredmények visszaigazolásában, és ezek között számosnak és jelentősnek mondhatjuk azt, hogy jelentős részben az ellenzék részéről elhangzott kritikai hangok ellenére Magyarország helyzete nem változott, megtartotta vezető szerepét az uniós csatlakozás során. Ennek - azt gondolom - együtt kell hogy örüljünk, míg más pontokon pedig nyilvánvalóan a kormányprogram teljesítése éppen az uniós csatlakozáshoz kapcsolódik. Ilyen a szervezett bűnözés, a korrupció elleni küzdelem, határaink biztonságának biztosítása, az ország belső nyugalmának és biztonságának garantálása, a gazdasági növekedés biztosítása, az áremelkedés elleni küzdelem. Ezek azok a kritériumok, amelyeket annak érdekében teljesítenünk kell, hogy Magyarország mielőbb az Európai Unió teljes jogú tagja lehessen, és a magyar polgárok élvezhessék annak előnyeit, amit ez a tagság magával hoz.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Magyar Bálint frakcióvezető-helyettes úr, Szabad Demokraták Szövetsége. Megadom a szót.




Felszólalások:   1-5   5-19   19-25      Ülésnap adatai