Készült: 2024.04.26.11:01:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (1999.02.09.),  21-25. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   18-20   21-25   26-31      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend előtti hozzászólásra jelentkezett Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából: "Társadalmi szolidaritás azokért, akiket leírt a társadalom" címmel. Frakcióvezető-helyettes úr, öné a szó.

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A deutschlandsbergi hírek úgy érkeztek meg hozzánk váratlanul, hogy talán első hallásra valamennyien abban reménykedtünk, hogy ilyen tragédia nem is következhetett be. El kellett telnie jó néhány órának, talán egy-két napnak is, amíg eljutott a tudatunkig, hogy ez a borzalom valóság, és itt valóban fiatal életek értelmetlenül a halálba jutottak. Mégis ezt a borzasztó szerencsétlenséget valami olyasmi követte, ami nézetem szerint akár felemelő is lehet. Az ország úgy tudott gyászolni és olyanféle együttérzést tudott mutatni, ami azt az érzést keltette bennünk, hogy mégiscsak jó ebben a társadalomban élni, ez a társadalom talán mégsem teljesen közömbös.

1998. december hó 11-én az egyik vezető napilapunk hírt adott a következőkről: "Tragédiák sora a Borsod megyei nincstelenek között - tizennégy fagyhalál Borsod megyében". December 12-én újabb vezető napilapunk: "A borsodi fagyhalálokok és a karitász fontossága - emberi tényezők". December 12-én, még ugyanezen a napon másik vezető napilapunk: "Eddig negyven fagyhalál az idén".

 

(9.40)

December 15-én: "Az elmúlt napokban bekövetkezett fagyhalálokokról: hajléktalanok, idősek." December 29: "Fagyhalálokok: nyomor és ittasság."

Ne haragudjanak, hogy ilyen hosszan soroltam fel ezeket a címeket, de én úgy érzékeltem, hogy a társadalom mindezek után közömbös maradt. Nem érték el ezek a cikkek, ezek az írások azt a célt, amit pedig el kellett volna érjenek: hogy a társadalom átérezze a saját felelősségét. Azt gondolom, hogy szerepet játszott ebben az a televíziós adás is, ahol megszólaltattak egy - legalábbis látszólag - igen jó erőben lévő hajléktalant, aki nagyon határozottan utasította vissza annak a lehetőségét, hogy 1500 forintért elmenjen havat lapátolni. A társadalom itt, innen, ettől az adástól kezdve nagyrészt felmentettnek tekintette magát. Okkal? Én azt gondolom, hogy nem.

Nos, január közepén idejét éreztem annak, hogy próbáljuk meg felderíteni, hogy eddig összesen, nyilvántartások szerint hányan vesztették az életüket a tél szorításában. A Szociális és Családügyi Minisztérium ismeretei szerint - az adatok csak a hajléktalanokra vonatkoznak, a lakással rendelkezőkről a hír szerint nincs adat -: Budapesten 12 fő, vidéken 10 fő; az MTI-adatbank szerint Borsod megyében 23, Hevesben 6. A Fővárosi Önkormányzat mindössze 3 halottról tud.

Én ekkor döbbentem meg igazán, mert úgy látszik, hogy megszámláltattak, híjával találtattak, de senkit nem érdekel. A társadalom még arra sem figyel oda, nem érdekli, hogy vajon hány ember az, aki önhibáján kívül került ilyen helyzetbe; hány ember az, aki a tanyákon hal meg, vagy a faluszéli kis házában, ahol már nem képes a tüzelőt összegyűjteni és nem fagyhalálban fog meghalni, hanem kihűl, és azt fogják róla megállapítani, hogy megállt a szíve, már nem bírta a további szorongattatást - talán megváltás a számára.

Én azt gondolom, tisztelt Ház, hogy a Független Kisgazdapárt teljes erejével támogatja azt a programot, amely program arról szól, hogy a családok erősítésén keresztül kell olyan gazdasági erőt elérni, amely az egész társadalom felemelkedéséhez vezethet. A mi külön programunk, amit mindenképpen meg kívánunk valósítani, hogy a vidéket felemeljük oly módon, hogy a kis- és középgazdálkodások önfenntartókká legyenek, hogy el tudják önmagukat látni még a legnehezebb időkben is. De addig, addig, hölgyeim és uraim, tisztelt Ház, amíg ez bekövetkezik, addig a felelősség közös. Mindannyiunké, az egész társadalomé! Én azt gondolom, hogy nem lehet embereket, embercsoportokat leírni, ezért felel mindenki: a kormány, a civil társadalom, és felel érte az egyház, s felel érte az egyén, de legelsősorban az önkormányzat, mert ők nem hagyhatják sorsukra azokat, akik rájuk bízattak.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. Hozzászólására Őry Csaba politikai államtitkár úr kíván reagálni, a Szociális és Családügyi Minisztérium részéről. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. ŐRY CSABA szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ezekkel a szomorú jelenségekkel nem először foglalkozunk itt a Házban. Az elmúlt évben magam is egy kérdésre válaszolva ismertettem az akkor rendelkezésünkre álló adatokat, és ismertettem mindazokat az erőfeszítéseket, amit a Szociális és Családügyi Minisztérium, illetve a kormányzat tesz az ügyben.

A későbbiekben Harrach Péter miniszter úr ugyancsak visszatért egy napirend előtti felszólalásban, amikor egészen pontos szám, ha jól emlékszem, a hetvenes szám hangzott el. Tehát megszámláltattak, és sajnálatos módon, minden erőfeszítésünk dacára soknak találtattak azon szerencsétlen emberek, akik a télnek áldozatul estek.

Nem akarom újra és újra elismételni azokat a tényeket, amelyeket a minisztérium, a kormányzat ez ügyben tesz. Elmeséltük azt, hogy 90 településen 105 szervezet, köztük hány állami, hány önkormányzati vesz részt a hajléktalanok ellátásában. Utaltunk arra a 600 millió forintra, amelyet elkülönítettünk az intézmények működési költségére, 500 millió forintot rendszerfejlesztésre, pályázatokra, a pályázatok számára, melyet intézetek nyertek el. S felhívtuk a figyelmet arra - teljesen egyetértve képviselő úrral -, hogy minden erőfeszítésünk dacára úgy látjuk, hogy ez az ügy közös ügyünk, itt az államnak, az önkormányzatnak, az egyháznak, az állampolgároknak össze kell fogniuk, és csak ez az összefogás vezethet eredményre.

Napirend előtti felszólalásában annak idején Harrach Péter miniszter úr utalt arra, hogy a tárca átfogóan meg kívánja vizsgálni a hajléktalanok ellátásával kapcsolatos ellentmondásokat, problémákat, tájékozódni kívánunk és elemezni kívánjuk azt, hogy vajon minden erőfeszítés dacára miért fordulhatnak elő még mindig ilyen esetek.

Arról szeretném tájékoztatni önt, hogy ezt a tájékozódást megkezdtük. Egy alapos szakmai felmérést indított a minisztérium, mely 1999 januárjától március végéig tart, és áttekintjük az egész intézményrendszert. Ezen belül a fővárosban a Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Léthatáron Alapítvány, a Fővárosi Szociális Központ és Intézményei, az Üdvhadsereg, a Hajléktalanokért Alapítvány és a Gyermek- és Ifjúságvédő Intézet által fenntartott, működtetett éjjeli menedékhelyek, átmeneti szállók, anya-gyermek szállók, népkonyhák, nappali melegedők, utcai szociális munkások és minden más hasonló intézmény tevékenységét átvilágítjuk. Vidéken Pécsett, Komlón, Győrben, Miskolcon, tehát az idézett Borsod megyei színhelyen is, Nyírbátorban, Nagykállóban, Gödöllőn - és tudom folytatni.

Tehát ez a felmérés, ez a vizsgálat elkezdődött. Nyugodtan mondhatom, hogy az országban leginkább tekintéllyel bíró és legnagyobb szakértelemmel rendelkező munkatársakat, a minisztérium munkatársait és külső szakértőket, a hajléktalanellátásban és szociálpolitikában ismert szakembereket kértünk fel. A megkérdezések február végén befejeződnek, március hónapban feldolgozzuk, és áprilisban be tudunk számolni arról, hogy mi az, amit találtunk, és elő tudjuk terjeszteni azokat a javaslatainkat, amelyek remélhetően hosszabb távra is megnyugtatóan tudják elejét venni annak, hogy ilyen sajnálatos esetek ilyen nagy számban történjenek Magyarországon.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Szintén napirend előtti hozzászólásra jelentkezett Kiss Péter frakcióvezető-helyettes úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából: "Borítékot bontottunk" címmel. Frakcióvezető-helyettes úr, önt illeti a szó.




Felszólalások:   18-20   21-25   26-31      Ülésnap adatai