Készült: 2024.09.26.21:43:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (1999.12.06.),  5-9. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:   1-5   5-9   9-13      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes úr, Független Kisgazdapárt.

Megadom a szót.

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Egyesült Államok elnöke a közelmúltban azt a kijelenést tette, hogy a polgári társadalmakat az ezredév fordulóján három súlyos veszély fenyegeti; egyfelől a kábítószer-kereskedelem, a maffiaszervezetek és a korrupció. A magam részéről úgy gondolom, hogy e három, sajnálatosan súlyos probléma Magyarországon is jelen van. Mégis azt kell mondanom közeledve a 2000. évhez és az év végéhez, hogy Magyarországon a Belügyminisztérium, a rendvédelmi szervek az eltelt másfél év alatt mindhárom tekintetben jelentős eredményeket értek el.

 

(13.20)

Azt kell mondanom, hogy bármennyire is mást sugall időnként a sajtó, a Belügyminisztérium vezetésével a rendőrség olyan eredményeket produkált, amikre korábban nemigen volt példa: visszaszorulóban van a maffia jellegű bűnözés, még akkor is, ha időnként robbantanak (Derültség és moraj az MSZP soraiban.), de messze nem ugyanazzal a hatásfokkal, nem ugyanolyan módon és szervezettséggel, mint korábban. (Közbeszólások az MSZP soraiban.)

Nagy élvezettel hallgatom a közbeszólásokat, mert néha az az érzésem, hogy a bűnözők valahonnan innen merítik az erőt (Derültség és taps a kormánypárti padsorokban.), a sajtóból, és onnan, hogy nem lehet olyan eredmény, amire ne lenne azonnal valamiféle olyan válasz, ami ezt lekicsinyelné. Egy pillanatig nem állítom azt, hogy a rendvédelmi szervek területén nem kell továbblépés, vagy akár csak azt sem, hogy a jelenlegi állapotában alkalmas lenne arra, hogy a 2000. évet követően az igazi nagy kihívásokkal meg tudjon küzdeni.

Azt gondolom azonban, még a közbekiabálások ellenére is azt remélem, hogy közös érdekünk az, hogy ilyenné tegyük ezeket a szervezeteket. Ha ugyanis a belügyminisztériumi szervezetek és a bűnüldöző szervezetek nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat, akkor teljesen hiábavaló az az újra meg újra visszatérő probléma, hogy segítsük a bíróságokat. Mihez? Hiszen el sem jutnak a bíróságokig az ügyek, ha nincs megfelelő nyomozás, el sem juthat a bíróságig egy bűnöző, hogy majd ott esetleg felmentsék, vagy valami enyhe ítéletet kiszabjanak, ha nincs megfelelő nyomozás mögötte. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Nos, igen, persze, neveket én is tudnék mondani, de ez nem az én stílusom.

Tisztelt Ház! Én azt gondolom, hogy valamennyiünknek feladata, hogy a Belügyminisztérium részéről az a fajta lehetőség, amely e három óriási probléma leküzdéséhez szükséges, adott legyen. Az ez évi költségvetés, és ezt szomorúan kell megállapítanom - nagyon remélem, az elnök úr nem szakít félbe, mert nem a költségvetésről akarok szólni (Taps az FKGP soraiban.) -, azt gondolom, a Belügyminisztérium részére adott bizonyos lehetőségeket, de nem elégségeseket. Ezekkel a feltételekkel ez a bűnüldöző szervezet a 2000. évben, a 2000. évet követően aligha fog tudni megfelelni a feladatainak!

Találkoztam a Fegyveres- és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségével, és talán még önöket is érdekli az, hogy milyen mértékű a pályaelhagyás: mintegy 10 százalék évente. Ez ijesztően nagy fluktuáció, és azt kell mondanom, hogy ennek nem örülhet sem az ellenzék, sem a kormányoldal, nem igaz, hogy ez a cserebere, amikor gyengül egy ilyen szervezet, bárkinek használhatna.

Hozzá kell tennem, hogy a bérezés is ijesztő. Egy tiszthelyettes átlagteljesítménye bruttó 52 900 forint (Francz Rezső: Mint az orvosoké!), amely 31 740 forint. De itt nincs jatt, kérem szépen, itt nincs paraszolvencia - csak mondom a közbekiáltónak (Derültség a kormánypárti padsorokban) -, ha van, akkor az csak korrupcióval lehetséges! Nos, tisztelt Ház, én azt gondolom, mindannyiunk érdeke az, hogy az államnak ez a része, ez a nagyon fontos része olyan kiemelkedő módon kapja meg a támogatást, amilyen teljesítményt tőle várunk.

Mi az, amiről én úgy gondolom, hogy már a közeljövőben is meg lehet tenni? Mindenekelőtt az, hogy azok a fiatal tiszthelyettesek és tisztek, akik majd most végeznek, és akiknek ez a jövedelme van, amit az előbb mondtam, lakáshoz tudjanak jutni. De ahhoz, hogy lakáshoz tudjanak jutni, olyan kölcsönökhöz kell jutniuk, ami a jelenlegi kamatozás mellett az ő fizetésükhöz nyilvánvalóan nem mérhető. Biztosítani kell azokat a kedvezményeket, amely kedvezmények mellett családot tudnak alapítani, ahol hosszú távon tudnak tervezni, és ahol a jövőjüket itt, ezen az állami szervezeten belül, és nem valamelyik magánszervezetnél képzelik el. A Független Kisgazdapárt ehhez minden segítséget meg kíván adni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Biztos lehet abban, hogy ha a napirend előtti felszólalását házszabályi keretek között mondja el, akkor sem most, sem a jövőben nem fogom félbeszakítani, sem önt, sem senki mást! (Dr. Turi-Kovács Béla: Teljesen biztos vagyok benne.)

Megkérdezem, hogy a kormány nevében ki kíván hozzászólni az elhangzottakhoz. Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Én a Belügyminisztérium és az általa irányított szervezetek, különösen a rendőrség és a határőrség nevében is szeretném megköszönni azokat az elismerő szavakat, amelyek néhány perccel ezelőtt itt, a magyar parlamentben elhangzottak.

Köszönöm azt a támogatási ígérvényt is, amelyet a költségvetés vonatkozásában a frakcióvezető-helyettes úr tett. Valóban, a polgári koalíció kormánya 1998-as programjában a közbiztonság helyreállítását elsőrendű feladatának tekintette, és ha visszagondolunk az elmúlt tizenhat hónapra, azt mondhatjuk, hogy ebben az első eredmények ma már érezhetők.

A parlamentnek is szeretném ezúton megköszönni azt a támogatást, amelyet a szervezett bűnözés elleni fellépés szabályairól szóló törvénycsomag elfogadásához nyújtott, hiszen ennek a kétharmados többségnek az elfogadásával jelentős részben biztosítottá vált az a jogszabályi háttér, amely megfelelő eszközöket biztosít a rendőrség, a bűnüldöző szervek számára.

Azt gondolom, tisztelt Országgyűlés, hogy a Clinton elnök úr által és a frakcióvezető-helyettes úr által is említett három problémakör, a kábítószer elleni küzdelem, a maffiaszervezetek elleni küzdelem és a korrupció elleni harc nemzeti közmegegyezést igényel a parlamenti pártok részéről. Én azt gondolom, hogy az ezekben a kérdésekben való előrelépés nemzeti érdeket szolgál, és én ezúton is kérem a parlamenti pártokat, az ellenzéki pártokat is, hogy támogassák a kormány, a bűnüldöző szervek, a rendőrség ez irányú erőfeszítéseit.

A rendőrség, a bűnüldöző szervek személyi állományának a megfelelő anyagi elismeréséért ez a kormány, ez a belügyi vezetés jelentős lépéseket, jelentős erőfeszítéseket tett, ennek a kedvező hatásai már érvényesülnek. Szeretnénk ezt a gyakorlatot folytatni, és bízunk abban, hogy olyan rendszert tudunk kialakítani, amely minden tehetséges rendőrt a pályán tart.

A belügy, ezen belül hangsúlyozottan a rendőrség munkatársainak pályán tartását, lakáshelyzetének javításával, a Belügyminisztérium kiemelt feladatként kezeli. Ennek megfelelően a jövő évi beruházási tervünk 400 millió forintot irányoz elő garzonlakások építésére. A jelenlegi helyzet javítása érdekében a közeljövőben kiadásra kerül a Belügyminisztérium új lakásrendelete is, amely az önerős lakásépítések fokozottabb támogatására, illetve a meglévő szolgálati lakások hatékonyabb hasznosítására ad majd lehetőséget.

Más módon is keressük a lakhatási feltételek javításának lehetőségeit, így megkerestük valamennyi fővárosi kerületi önkormányzatot azzal a céllal, hogy biztosítsanak ingatlant lakásépítés céljára. A megkeresett önkormányzatokból - 23 önkormányzatot kerestünk meg - 15 jelzett vissza, és ezek közül négy ajánlott fel ingatlant lakásépítési célra.

Szeretném biztosítani a tisztelt frakcióvezető-helyettes urat, illetőleg a tisztelt Országgyűlést, hogy ez a program folytatódik, és reményeink szerint olyan helyzetet tudunk teremteni, ami elősegíti azokat a célokat, illetőleg azoknak a céloknak a megvalósítását, amelyeket ön is kívánatosnak tart.

Én végezetül még egyszer szeretném megköszönni az elismerő szavakat, és szeretném biztosítani a tisztelt Házat, hogy a rendőrség mindent megtesz annak érdekében, hogy a bűncselekmények száma a lehető legkisebb érték alá süllyedjen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Sasvári Szilárd frakcióvezető-helyettes úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt. Megadom a szót.




Felszólalások:   1-5   5-9   9-13      Ülésnap adatai