Készült: 2024.04.28.05:51:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2008.05.27.), 8. felszólalás
Felszólaló Csák Ferenc
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁK FERENC oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Azt hiszem, azt senki nem vitathatja, az érvényesülés útja a tudás és a műveltség. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakmai javaslatokat figyelembe véve dolgozta ki az "Új tudás" programot, amelynek célja a közoktatás korszerűsítése. Ezt a programot az utóbbi hetekben szakmai-társadalmi vitára bocsátottuk, az ország különböző részein megismertettük ezt a pedagógusokkal, szakmai szervezetekkel.

Az "Új tudás" program egyik pillére a minden tehetséges gyermek számára elérhető komplex tehetséggondozó rendszer kialakítása, amely a diákokat a közoktatás teljes vertikumában végigkíséri. Ebben fontos szerepet kell betölteniük a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumoknak, amelyek magas színvonalon foglalkoznak a tehetséggondozással. Ugyanakkor azt is fontosnak tartjuk, hogy a jelentkező diákok és az őket felkészítő általános iskolák számára egyértelmű és átlátható felvételi követelmények alapján dőljön el, ki nyerhet felvételt az egyes középiskolákba. Ezért változtatott a tárca a középiskolai felvételi szabályain.

A szóbeli vizsgáztatás túl szubjektív, különösen 10-12 éves korban, nem beszélve arról, ez a szegregáció egyik eszköze is lehet. Ezért a következő tanévtől a 6 vagy 8 évfolyammal működő középiskolák nem szervezhetnek szóbeli felvételi vizsgát. A változtatások másik sarokpontja, hogy az írásbeli felvételi vizsga kizárólag az Oktatási Hivatal által összeállított egységes és kompetenciaalapú írásbeli vizsga lehet. Ennek az írásbeli vizsgának az eredményét minden iskola köteles elfogadni, amely előírta az írásbeli vizsgán való részvételt. Így elkerülhető a diákok kettős vizsgáztatása.

Nézzük akkor a felvételi szabályokat! A 6 vagy 8 évfolyammal működő középiskola a felvételi kérelemről a korábbi tanulmányi eredmények alapján vagy a tanulmányi eredmények és az egységes kompetenciaalapú írásbeli vizsga alapján dönthet. Az egységes írásbeli megszervezésének feltétele a fenntartó hozzájárulása és az adott tanulmányi területen a jelentkezők magas száma. A 4 évfolyammal működő középiskola a felvételi kérelmekről a korábbi tanulmányi eredmények alapján vagy a tanulmányi eredmények és az egységes írásbeli vizsga alapján, vagy pedig a tanulmányi eredmények, az egységes vizsga és a szóbeli meghallgatás alapján dönthet. Szóbeli felvételi vizsgát csak az az intézmény szervezhet, amelyik előírta az egységes, kompetenciaalapú írásbeli vizsgát is.

Különösen fontos az átlátható és egyértelmű szabályozás az olyan nagy vonzerejű képzési forma, mint a tehetséggondozó képzés esetében, ezért a tehetséggondozó középiskolák számára az Oktatási Hivatal mind a szövegértés, mind a matematikai eszköztudás mérése céljából kétféle nehézségi fokú feladatsort állít elő 2009 tavaszától kezdve: egy átlagos nehézségi fokút és egy tehetséggondozót a magasabban fejlett tanulók kompetenciájának vizsgálata céljából.

(9.20)

Az a középiskola lehet tehetséggondozó középiskola, amelyik a pedagógiai programját a közoktatási törvény 95. §-a alapján kiadott tehetséggondozó oktatási program alapján készíti el, valamint természetesen felzárkóztató foglalkoztatást biztosít legalább két évfolyamon keresztül a halmozottan hátrányos helyzetű tanulóknak, akik felvételt nyertek. A tehetséggondozó középiskola kiválasztása az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiírt nyilvános pályázat útján történik. A pályázatot az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapján kell meghirdetni.

A módosítások előkészítése során a tárca több körben egyeztetett az érintett tehetséggondozó középiskolákkal és a Gimnáziumok Országos Szövetségével is, amelyek elfogadták a változtatásokat.

Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai