Készült: 2024.04.29.11:49:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 170. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen, igen tisztelt elnök úr. Nem illik a kormánynak, sem a kormány tagjának triumfálni, de azért mégis ma van az a nap, amikor háromévi munka után az Európai Bizottság hozzájárult a beruházás megvalósításához. Ebben azért néhány kollégánknak komoly érdeme van. Ma nem aktuális az ön kérdése. Korábban sem volt az, de ma a legkevésbé aktuális. Konkrétan szeretnék válaszolni a kérdéseire.

Az orosz függőség nem az atomerőművel van meg, hanem annak hiányában állna elő. Ugyanis ha nincs atomerőmű, ha nincs atomenergia, akkor több gázt kell vásárolni. Ha több gázt kell vásárolni, azt csak honnan vásárolhatjuk? Az oroszoktól vásárolhatjuk. Az atomerőmű garantálja azt, hogy gázt nem kell elégetni ahhoz, hogy áram legyen. Tehát kevesebb gázt jelent az atomerőmű és kisebb függőséget jelent.

Ráadásul ön is pontosan tudja, hogy ma a leg­kör­nyezetbarátabb technológia az atomerőmű. Száz atom­erőmű működik, képviselő asszony, Amerikában, 115 atomerőmű működik Nyugat-Európában. Ha ez olyan rossz dolog, az amerikaiaknak jó, a nyugat-európaiaknak jó, csak éppen nekünk nem lesz jó?

Másrészről szeretném azt is jelezni, hogy Oroszország a hulladékot visszaszállítja, mint tette ezt korábban is az üzemanyag megvásárlása esetén. Hozzá­teszem, hogy a függőség akkor állna be, ha üzemanyag-függőség lenne, mert úgy állapodtunk meg az Európai Bizottsággal, hogy nem üzemanyag-függőség van, hanem üzemanyag-független: bárki szállíthat üzemanyagot az atomerőműbe.

Nincs kényszerpálya, mert 50 százalékot termel az atomerőmű, és a másik 50 százalékot jelen pillanatban importáljuk. A kényszerpálya az lenne, ha nem lenne atomerőmű, mert akkor 100 százalékot kellene importálni, különös tekintettel arra, hogy a közeljövőben más erőművek bezárására is sort kell keríteni, ami áramot termel. Tehát, ha nem épül atomerőmű, akkor nő az import, ha nő az import, nő a függőség. Szerintem atomerőművi kapacitást megtartva, saját zöldenergiás beruházások kellenek, hogy a másik 50 százalék meglegyen. A kettő egymás mellett megférhet.

A finanszírozás pedig, képviselő asszony, nemhogy kockázatot jelentene, hanem jelen pillanatban Magyarország képes lenne akár saját maga is finanszírozni, sőt arra is képesek vagyunk, hogy a hitelt kiváltsuk. Tehát finanszírozási kockázat nincsen. Az orosz technológiát pedig az Európai Bizottság megbízhatónak és az európai sztenderdeknek megfelelőnek minősítette. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai