Készült: 2024.09.22.01:09:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2005.04.20.), 68. felszólalás
Felszólaló Lénárt László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÉNÁRT LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hallgatva az uniós tagságunkkal kapcsolatos ellenzéki számonkéréseket, nem állhatom meg, hogy egy múlt heti parlamenti szavazás miatt ne kérdőjelezzem meg azok komolyságát. Ha ugyanis aggodalmuk valós lenne, akkor bizonyára nem akadályozták volna meg annak az EU-s direktívának a beépítését a magyar jogrendbe, amely a kábeltelevíziózás piacán is megteremtette volna a szabad versenyt. Arra gondolok, amikor önök az elmúlt héten elutasították Mécs Imre és Márfai Péter közösen benyújtott kezdeményezését a vételkörzeti korlátozás megszüntetésére, amely egyébként európai uniós kötelezettségünk. Ennek fényében nem is értem, hogy milyen jogon minősítik a kormány európai uniós feladatainak végrehajtását, amikor szándékosan akadályozzák az uniós szabályozás átvételét.

Hogy milyen nagy szükség lenne a kábeltelevíziózás piacán is lehetővé tenni a szabad versenyt, azt a hírközlési és a távközlési piacon 2004-ben végbement folyamatok eredményei igazolják. Az új elektronikus hírközlési törvény 2004. január 1-jén lépett hatályba, és valódi, mindannyiunk által tapasztalható, élénk versenyt eredményezett a távközlés és a hírközlés piacán. A törvény elsősorban a fogyasztók számára hozott kedvező változásokat, azáltal, hogy vonzó működési feltételeket biztosít és biztosított a befektetők számára. Ennek köszönhetően alig egy év alatt több mint 65 százalékkal nőtt az internetszolgáltatást végző cégek száma. 2004-ben először több mint egynegyedével csökkentek az internetes előfizetési díjak, és az előfizetések száma mintegy 750 ezer lett. Ezen belül a szélessávú előfizetések aránya 48 százalékra nőtt egy év alatt. E téren az uniós országokkal történő összehasonlításban is előkelő helyen áll Magyarország.

Dinamikusan csökkentek a távbeszélő-tarifák. Az elmúlt évben 2002-höz viszonyítva közel 20 százalékkal kevesebbe kerül egy átlag mobilhívás percdíja. Hasonló tendencia tapasztalható a vezetékes hírközlés területén is. S talán éppen ezért feltűnő, hogy az elektronikus hírközlés területén egyedül a kábeltévé-előfizetések díja emelkedett.

Megvalósult a vezetékes és a mobilhálózatban is a hívószámok hordozhatósága, amellyel mostanáig, beleértve a vezetékes és a mobilszámokat is, több mint 115 ezren éltek. A közvetítőválasztás lehetősége révén új szolgáltatók jelenhettek meg a távközlés piacán.

Az eredmények számbavételekor mindenképpen szólni kell a szélessávú internetelérés elterjesztése érdekében indított közhálóprogramról, és ehhez kapcsolódóan az ingyenes vagy kedvezményes internethasználatot lehetővé tevő e-Magyarország-pontok kialakításáról. A közhálónak köszönhetően egy éven belül olyan kistelepülésekre is elér a szélessávú hálózat, amelynek kiépítése normál versenykörülmények között is akár 5-8 év alatt kellene végbemenjen. Az e-Magyarország-pontok hálózatában pedig elérhető távolságon belül mindenki internethasználathoz juthat. Az üzemeltetésben a teleházaktól kezdve, az önkormányzatokon keresztül a könyvtárak, az egyházak, a civil, nyugdíjas- és egyéb szervezetek is részt vesznek. Az e-Magyarország-pontokon már elérhető szolgáltatás a doktorinfó, a munkaügy, a nép ügyvédje, az Európai Unióval kapcsolatos információk, a digitális akadémián túl például az agrárszolgáltatások.

Természetesen van még tennivaló, de azt nyugodtan állíthatom, hogy a kormányzat sikerének tulajdonítható, hogy dinamikusan és jó irányba indultak el ezek a folyamatok. Ezek teljes összhangban vannak a kormány programjának legfontosabb üzenetével, hogy Magyarország csak akkor lehet sikeres tagja az Uniónak, ha olyan feltételeket teremt, amelyek segítik a gazdasági növekedést, és egyre több ember számára teremti meg az egyéni érvényesülés, boldogulás esélyét. Ez a cél pedig csak úgy érhető el, ha az információs technológia alkalmazása terén markánsan megjelenő esélyegyenlőtlenséget tovább csökkentjük.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, ha az ellenzék részéről nem propaganda célra használták volna fel a mai politikai vitát, akkor hitelesebb lenne a kritika, hiszen az építő kritika jó irányba viszi előre a munkát. Mindenesetre úgy vélem, hogy az informatika és távközlés területén az eddig végzett munka, az elért eredmények, a végbement változások, pozitív változások legalábbis jó osztályzatot érdemelnének.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai