Készült: 2024.05.25.22:12:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 128. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Ennek a törvényjavaslatnak már a címe is hamis: a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételét hirdeti, valójában pedig ellene dolgozik mindenfajta versenyképességnek. Az elnevezés, a Robin Hood-adó is megtévesztő, népszerűséghajhász választás. A haramiák vezére a szegények igazsága nevében jutalmaz és büntet. Robin Hood az önkényes igazságosztás szimbóluma. Az effajta újraelosztásnak semmi köze a versenyképességhez. Kérdés, hogy mi vezérli a kormányt, mert a versenyképesség bizonyosan nem. Könnyebb útnak tűnt a gazdagokkal szembeni örök ellenszenv meglovagolása a hangzatos nevű új adó kivetése által, mint a rendszer átfogó, ésszerű átalakítása. Az egyik rövid távon hoz hasznot, és szavazatokban mérhető, a másik több munkát, több gondolkodást, előrelátást igényel, megtérülési ideje pedig túlmutatna a Gyurcsány-cikluson, és ugye, azt nem szokta szeretni a kormány.

Ha nem a népszerűség motiválná a törvényjavaslatot, akkor miért bízta volna meg a Miniszterelnöki Hivatal a Mediánt, hogy kiderítse, tetszik-e a lakosságnak a Robin Hood-adó? A távhőfogyasztó lakosságnak természetesen nincs ez ellen kifogása, hogy több pénz álljon a házhoz, azonban nem csak a fogyasztók érintettek a rendszerben, és nem csak ők a fogyasztók. Szociális feszültségeket gerjeszt az alanyi jogon járó ártámogatás. A megközelítés is rossz. Nem az árat kell támogatni, hanem az állampolgárokat, akik erre rászorulnak.

A legnagyobb probléma talán az a Robin Hood-adóval, hogy versenyhátrányt okoz a gazdaságnak, szankcionálja egyes társaságok hatékonyabb működését, ellenérdekeltté teszi őket a sikerességben. Ráadásul azokkal fizettetne az állam, akik csak láncszemek a rendszerben, még ha fontos láncszemek is.

A nagy nyereségek az olaj- és a gáztermelőknél jelentkeznek, azoknál, akik nem itthon termelnek; torzítja a versenyt, és piacellenes. Hátrányba kerül az energiaszektor, amely tőke és munkaerő megszerzésében versenytársa más ágazatoknak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mindebből kitűnik, hogy a Robin Hood-adó nem szolgálja a versenyképességet. Ez tovább éltet egy döcögő, rossz rendszert. Miért tartjuk életben? (Szórványos taps a MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai