Készült: 2024.04.29.10:18:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2008.12.09.), 128. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Először is szeretném megköszönni valamennyi képviselőtársam érdeklődését, hozzászólásait, külön megköszönni azokat a hozzászólásokat, amelyekben biztosítottak arról, hogy támogatják a törvényjavaslatot, mert fontosnak tartják az abban foglaltak törvénybe iktatását. Úgy gondolom, hogy nagyon érdekes, izgalmas és hasznos vita volt.

Azt kicsit sajnáltam, hogy eléggé egyoldalúra sikeredett, egy speciális problémával foglalkoztak elsősorban képviselőtársaim. Azt ígérem, hogy ezeket az észrevételeket továbbítani fogom az erre illetékes kormányszerveknek, hogy foglalkozzanak fokozottabban ezekkel a problémákkal, nézzék meg az előrelépés lehetőségét. Szakács képviselő úr egyik mondatára szeretnék utalni, aki valahogy úgy fogalmazott, hogy bizonyos területeken az egységesítés a megoldás. Teljes mértékben egyetértek vele. Nem véletlen, hogy ez a törvényjavaslat pontosan azokkal a kérdésekkel foglalkozik, ahol európai uniós szinten nincs meg ez az egységesítés.

Az expozémban megpróbáltam meglehetős határozottsággal utalni arra, hogy milyen területeket érint ez a törvényjavaslat, és milyen területeket nem érint a törvényjavaslat. De szeretnék hivatkozni magának a törvényjavaslatnak a preambulumára is, amely kimondja, hogy az európai közösségi jog által nem harmonizált területeken az áruk szabad áramlásának biztosítása érdekében alkotja az Országgyűlés ezt a törvényt.

Szóltam erről az expozéban is, elmondtam, hogy kifejezetten azokról a területekről van szó, amelyeknél nem történt meg a harmonizáció, és példaként pont azt a területet említettem, amiről itt önök is elég sokat szóltak. A következőt mondtam az expozéban: "Értelemszerű, a kölcsönös elismerés elve csak olyan műszaki szabályozás tekintetében alkalmazható, ahol közösségi szinten a normák harmonizációja nem valósult meg. Ha ugyanis a szabályok egységesítettek, mint például az élelmiszerek, az élelmiszer-biztonság területén, akkor minden tagállamban ugyanazoknak a feltételeknek a teljesítése szükséges az áruk forgalmazásának jogszerűségéhez. A kölcsönös elismerés elve kimondásának célja éppen az volt, hogy a lehetséges mértékben lebontsa azokat az akadályokat az áruk szabad áramlásának útjából, amelyek a közösségi szinten nem harmonizált területeken a tagállami szabályok különbözőségéből adódtak."

Tehát szeretném megnyugtatni részben a mezőgazdasági bizottság tagjait, de minden képviselőtársamat és a közvéleményt is, hogy ez a szabályozás az élelmiszerekre, az élelmiszer-biztonságra nem vonatkozik, ott továbbra is a legszigorúbb szabályokat kell alkalmazni.

Szeretném azt is kiemelni, hogy még egy biztonsági elem ebben az egész rendszerben benne van, hogy ez a bizonyos EK-rendelet, ez a 764/2008-as EK-rendelet, amelynek a szabályozását akarjuk megfelelően a magyar jogrendbe beiktatni, ennek a szabályai nem alkalmazandók a veszélyes árukkal, az ember egészségére veszélyes élelmiszerekkel kapcsolatban, ezek forgalmazása, megtiltása, korlátozása érdekében megtett hatósági intézkedésekre.

Több képviselőtársam elmondta azt, hogy egyébként mennyire fontosnak tartják a négy szabadság elvét, ezen belül is az áruk szabad áramlását. Én sem látok abban realitást, hogy esetleg az áruk szabad áramlását megakadályozzuk akár úgy, ahogy ez felmerült, hogy bizonyos határállomásokra korlátozni a bizonyos áruk behozatalát, hiszen a schengeni térségben ez elképzelhetetlen. De abban az értelemben sem tartom realitásnak, hogy az európai közösségi szerződést felnyitni, újból tárgyalni ilyen szempontból. De ismétlem, azokat a felvetéseket, amiket képviselőtársaim az élelmiszer-biztonság érdekében elmondtak, fontosnak tartom, fel fogom rá hívni a kormány figyelmét, de kérem, hogy jó lelkiismerettel szavazzák meg ezt a törvényt, mert ez nem vonatkozik erre a területre. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)

(Dr. Szűcs Lajos elfoglalja a jegyzői széket.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai