Készült: 2024.09.19.00:27:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2002.11.12.), 370. felszólalás
Felszólaló Németh Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ERIKA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága november 6-i ülésén tárgyalta a napirenden lévő, 1202. számon benyújtott törvényjavaslatot. Ezen az ülésen kormánypárti részről elhangzott, hogy az előterjesztés esélynövelő mindenki számára, aki akar és képes együttműködni a munkaügyi központtal. Ez a törvény ugyanis érdekeltté teszi az embereket abban, hogy intenzív együttműködés esetén aktív és öntevékeny álláskeresésben vegyenek részt. Ugyanakkor a munkaügyi kirendeltségek személyre szabott szolgáltatásokkal és foglalkoztatási támogatásokkal az eddigieknél célirányosabban segíthetik elő a munkanélküliek újbóli munkába állását.

Az emberi jogok európai egyezségokmányával összhangban a törvény lehetőséget ad pozitív diszkriminációra, ami a negyven év felettiek és a romák foglalkoztatására vonatkozó pozitív diszkriminációt jelenti. A bizottság ezért támogatja a törvényjavaslatnak azt a felhatalmazó szabályát, amely szerint kedvezőbb feltételek teremtődnek a jövőben azoknak a munkaadóknak a számára, akik 45 év feletti, illetve roma származású munkavállalókat alkalmaznak.

A bizottság különösen előremutatónak tartja az atipikus foglalkoztatási formák elterjedésének elősegítésére irányuló javaslatokat, mint például a részmunkaidőben történő foglalkoztatás vagy a távmunka. Ezek az intézkedések esélynövelők, segítenek abban, hogy minél többen kerüljenek vissza a munkaerőpiacra, és a passzív ellátások helyett az aktív formákat válasszák.

Pozitív fogadtatásra talált a bizottságban a munka törvénykönyvének a módosítása, amely lehetővé teszi a jövőben azt, hogy az édesapák a gyermekük születését követő két hónapon belül öt nap fizetett szabadságot vehessenek ki.

A bizottság többsége egyetértett a bizottsági ülésen az előterjesztésben megfogalmazott előremutató intézkedésekkel, azok esélyteremtő és esélynövelő hatásaival, így a bizottság 14 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a napirenden lévő törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai