Készült: 2024.09.26.03:15:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2000.09.25.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes úr, Független Kisgazdapárt.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A jelenlegi kormány már az induláskor világossá tette: külpolitikai céljai között az egyik meghatározó tényező az Európai Unióhoz történő csatlakozás. A kormányprogram tartalmazza azt is, hogy ez a kormány következetesen mindvégig a nemzet érdekeit figyelembe véve kívánja nemcsak az uniós csatlakozást végrehajtani, de ezt a külpolitikát kívánja folytatni a környező országokkal szemben is.

Az sem igen vitatható, hogy a kormány az eltelt időszakokban igen nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy ez az uniós csatlakozás minél előbb és minél nagyobb biztonsággal létrejöhessen. Hosszú időn keresztül úgy is tűnt, hogy a csatlakozás előtt nincsenek különösebb akadályok, hiszen minket folyamatosan mint éltanulókat emlegettek; Magyarországot folyamatosan úgy emlegették, mint aki a lehetséges csatlakozók közül a legelső vonalban, ott is az élen áll.

Annál kellemetlenebb volt, amikor megjelentek külső tényezőktől olyan természetű megjegyzések, olyan természetű kvázi üzenetek, amelyek a mi csatlakozásunk időpontját egyre távolabbra igyekeztek kitolni. Én most nem kívánnék részleteiben foglalkozni Günter Verheugen úrnak a nyilatkozatával, amelyet utóbb ő maga is sűrűn és nagyon nagy súllyal igyekezett visszavonni; az már egy másik kérdés, hogy mekkora lehetősége volt ennek.

Én inkább most arról szeretnék röviden szólni, mennyivel fontosabb az, hogy bizonyos belső tényezők részéről jelentek meg olyan jelenségek, amelyek nézetem szerint akadályozhatják vagy talán akadályozni is akarják ezt a csatlakozást.

Tisztelt Ház! A magyar kormány elhatározott szándékának megfelelően mind a geopolitikai, mind a gazdasági, mind pedig a történelmi szempontok figyelembevételével alakította a politikáját Horvátországgal kapcsolatban. Emlékezetes talán, hogy milyen reakciókat váltott ez ki az ellenzék részéről. Ezekben a reakciókban szerepelt az is, hogy ez a politika akadályozhatja Magyarország csatlakozását az Unióhoz. De aztán ez a hang egyre inkább felerősödött akkor, amikor a magyar kormány következetesen Ausztriával kapcsolatosan kiegyensúlyozott politikát folytatott, nem volt hajlandó csatlakozni egy olyan, utóbb megalapozatlannak bizonyult eljáráshoz, amelynek a jogi alapjai is erősen kétségesek voltak.

Tisztelt Ház! Ez azonban, úgy tűnik, még fokozható. Hiszen amikor egy deviánsnak mondható roma csoport ürügyén Magyarországon olyan belpolitikai vihart lehet kavarni, amelynek utóbb már a külpolitikában is megjelentek bizonyos kellemetlen szelei, akkor az ember már el kell gondolkodjon, hogy mennyi ebben a gondatlanság és mennyi a szándékosság.

Amiről külön szeretnék szólni, és tulajdonképpen ezért is kértem ma szót, az egy amerikai képviselőnek - akit itt a hazai sajtó szeret szenátorként aposztrofálni időnként - a nyilatkozata, amely meggyőződésem szerint mélyen sérti a magyar nemzetet, valótlan, és vagy az illető teljesen tájékozatlan, vagy akik tájékoztatják, szándékosan félretájékoztatják.

Nem kevesebben mondott, hogy miközben örül Magyarország, Lengyelország és a Cseh Köztársaság NATO-tagságának, szerinte le kellene lassítani az EU-csatlakozási folyamatot abban az esetben - és most tessék figyelni! -, ha folytatódna a roma lakosság üldözése, és kendőzetlenül neofasiszta, ultranacionalista pártok kerülnének be a kormánykoalícióba. Nem kevesebbet állít, mint hogy Magyarországon romaüldözés lett volna vagy lenne.

Tisztelt Ház! Ez mélyen sérti Magyarországot, mélyen sérti a magyar nemzetet, ezért felhívom azokat az ellenzéki erőket, akik barátai az illető képviselőnek, határolódjanak el ettől a kijelentéstől. Joggal várja ezt el Magyarország tőlük, jelentsék ki, hogy a kijelentés valótlan.

A Kisgazdapárt részéről le kell szögeznem, töretlen hívei voltunk és maradunk annak, hogy az uniós csatlakozás minél előbb és a nemzet érdekében minél jobb feltételek mellett jöjjön létre. Attól nem tudunk eltekinteni, hogy mind a tárgyalások során, mind pedig majd a lehetséges csatlakozás időpontjában a legmesszebbmenőkig érvényesüljön az egész nemzet, de ezen belül különösen az agrárium és ezen belül különösen a magyar vidék érdeke. Ez volt a programunk egyik sarkalatos és lényeges része, ez is maradt, és a magunk részéről ezért készek vagyunk ésszerű áldozatokat is hozni, de csak ezért vagyunk hajlandók ésszerű áldozatokat meghozni. (Csurka István: Ki ez a képviselő?)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Kisgazdapárt és a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki válaszolni az elhangzottakra. Megadom a szót Németh Zsolt államtitkár úrnak.

 

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Az európai uniós csatlakozásunkkal kapcsolatban ön úgy fogalmazott, hogy az akadályok száma az utóbbi időszakban nőni látszik.

Én nem így látom ezt a helyzetet. Az elmúlt hetekben, hónapokban sokkal inkább olyan benyomásunk van, hogy jó ütemben haladnak a tárgyalások, hogy ezek az események, ezek a fejlemények, amelyekre ön itt fölhozott néhány példát - és ezek problémát jelentenek -, igazán nem voltak képesek akadályt gördíteni Magyarország európai uniós csatlakozása elébe.

A csatlakozási folyamat egésze - tehát itt nem speciálisan Magyarországra vonatkoztatva - természetesen néhány komoly akadállyal kell még az elkövetkezendő hónapokban megküzdjön.

 

 

(14.20)

 

 

Itt különösen az Európai Unió kormányközi konferenciájára gondolok, de ez is megfelelő ütemben halad, és jó remény van arra, hogy befejeződhet az év végén, és ezt követően újabb feltétele a csatlakozásnak feltehetően immáron nem lesz.

De ha eltekintünk ettől az általános problémától, azt tudom mondani önnek, hogy Magyarország helyzete, mondhatni úgy is talán, hogy a legkedvezőbb a csatlakozni kívánó országok sorában, ez továbbra is megvan, ezt nem tudta befolyásolni egyetlen olyan esemény sem, amelyre ön itt utalást tett.

Verheugen úrnak a kijelentése valóban némi árnyalást igényelt, miután ez elhangzott, de ezt megtette a bővítési biztos, és azzal a kiinduló szándékával, hogy a társadalmi támogatottság nagyon fontos a bővítési folyamat mögött, mi is egyetértünk.

Hogy Ausztriával kapcsolatban a magyar kormány álláspontját visszaigazolta-e az Európai Unió döntése - azt hiszem, visszaigazolta, ebben messzemenőkig egyet tudok érteni önnel; mint ahogy a Horvátországgal kapcsolatos magyar álláspontot is visszaigazolta minimum az idő, de aztán egyre inkább a nemzetközi partnerek, és így az Európai Unió is.

Azt hiszem, hogy az Ausztriával kapcsolatos álláspontunk ugyanakkor egyáltalán nem volt semmi okból sem kifogásolható, hiszen maga az Európai Unió is levonhat egy fontos tanulságot az elmúlt néhány hónap eseményeiből, nevezetesen, hogy ki kell alakítania azt a jogi mechanizmust, amikor emberi jogi aggodalmak vetődnek fel, és az ezzel kapcsolatos prevenciónak és ellenőrzésnek a rendszerét, amely jogi alapokon nyugszik, ki kell építse az Európai Unió.

A cigánykérdéssel kapcsolatban hadd hangsúlyozzam, hogy a magyar romapolitikának szégyellnivalója valóban nincsen, Magyarországon mindenki dolgozhat és tanulhat, aki akar; ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ne lenne még számos teendő, hogy elősegítsük roma polgártársaink felzárkózását, de mondjuk, a magyar jogrendszer például a roma helyi és országos önkormányzatok rendszerén keresztül, azt hiszem, európai összehasonlításban is egy nagyon fontos intézményt hozott létre, amely precedens értékű lehet mindazon országok számára, amelyeknek szembesülniük kell a romaproblémával.

A képviselő úr álláspontjával kapcsolatban, amelyet ön idézett, azt szeretném elmondani, hogy valóban Magyarország a romakérdés területén igyekszik minden tőle telhetőt megtenni, és ezzel együtt az európai uniós elvárások között is gyakran szerepel ez a felvetés. A magunk részéről azonban nem ítéljük a problémát olyan súlyúnak, hogy úgy lehetne ezt beállítani, hogy Magyarország európai uniós csatlakozásának az útjában ez a kérdés tornyosul előttünk. Ez mindenféleképpen egy alaptalan és ilyen értelemben elfogadhatatlan megközelítés a számunkra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai