Készült: 2024.04.29.12:31:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2009.11.16.), 56. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:07


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Jól tudjuk, a világot és Magyarországot is megviseli a gazdasági válság. Amíg azonban a világból folyamatosan olyan hírek jönnek, hogy lassan kilábalnak a válságból, addig Magyarország mintha még jobban belesüllyedne. Elég csak itt a legutolsó GDP-adatokra gondolni. Mindehhez nagyban hozzájárul és hozzájárult az önök kormányzati tevékenysége. Sajnos, jövőre nemhogy könnyítenének a vállalkozások és az állampolgárok életén, még több adót, terhet kívánnak rájuk tenni. Az egyik ilyen utolsó, rosszul előkészített, az emberek és a vállalkozások valós helyzetét figyelmen kívül hagyó igazságtalan intézkedés a vagyonadótörvény.

Tisztelt Államtitkár Úr! A vagyonadótörvény sok szakértő szerint alkotmányellenes. Csak néhány példát hadd említsek! Visszaélésre ad lehetőséget, mert a törvény értelmezhetetlen és szubjektív megfogalmazásokat tartalmaz, például az adóalap megállapításakor. A törvény halmozottan sújtja a magyar családokat, hiszen hátrányosan különbözteti meg a közös tulajdont a társadalmi tulajdonnal szemben. Sérti a jogegyenlőséget, mert a törvényben szubjektív mérlegelés alapján adható adókedvezmény és adómentesség.

A törvény továbbá igen-igen igazságtalan, mert nem a lakások valódi értékét veszi figyelembe, azaz az adóból a lakást terhelő költségek nem vonhatók le, vagyis adózni kell a ki nem fizetett hitel után is. Gondoljunk csak arra, hogy ez milyen nehéz helyzetbe hozza például a lakásépítők piacát. Súlyosan hátrányos a törvény egyébként a hitelezők és a vállalkozások számára azért is, mert soron kívüli jelzálog-bejegyzési jogot biztosít az APEH számára, veszélyeztetve ezzel jó néhány hitelszerződés felmondását. Sajnos, a sort lehetne folytatni.

Mindezek miatt az emberek és a vállalkozók döntő többsége abban bízik, hogy a következő kormány a lehető legrövidebb időn belül megszünteti ezt az értelmezhetetlen és értelmetlen törvényt, és bíznak ebben azért, hogy így nem kell jövő május-júniusban adót fizetniük. Sajnos, azonban nem minden adófizető tudja kivárni a következő kormány hivatalba lépését. Egyes adóalanyoknál, mint például az evás cégek esetében ugyanis az adózásra beígért határidő előtt már, akár februárban is adózniuk kellhet. Mivel az evabevallási nyomtatványban kell a vagyonadót is bevallani, így az olyan cégek, amelyek az eva hatálya alá tartoznak, 2010. február 28-áig kötelesek a bevallást megtenni, és az adójukat befizetni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezném: hogyan kívánják az evás vállalkozások idő előtti adózását kezelni? Nem tartják-e ésszerűnek a törvény hatálybalépésével legalább az Alkotmánybíróság döntését megvárni, és miért akarják sok száz millió forintért már csak presztízsből is a magyar társadalomra ráerőltetni az egyébként mindenki által elutasított vagyonadót?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai