Készült: 2024.04.26.11:17:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2015.09.22.), 73. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:31


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A most tárgyalt, a villamosenergia-törvény módosítására benyújtott törvényjavaslatot két szempontból is célszerű vizsgálni. Az egyik, hogy a jelenlegi villamos szolgáltatói helyzetben milyen lehetőséget biztosít az a villamos szolgáltatóknak, a másik pedig az, hogy mennyiben szolgálja a fogyasztók, a lakosság és a kisvállalkozások érdekeit.

Nézzük az elsőt! A törvényjavaslat mindenekelőtt az egyetemes szolgáltatással felhagyni kívánó társaságok életét fogja könnyíteni. A javaslat a villamosenergia-ágazat szereplőinek azzal biztosít új lehetőséget, hogy megszünteti azt a korlátozást, hogy pillanatnyilag kötelesek egyetemes szolgáltatást nyújtani. Azt a célt, hogy a verseny fokozódásával lehetőség szerint egyik piaci szereplőt se kényszerítse rá a törvény az egyetemes szolgáltatás fenntartására, a kormány felvállalta, azaz a lakossági és a kisfogyasztók ellátására ne kényszerítse, amennyiben ezeknek a társaságoknak nem áll módjukban a továbbiakban, vagy egyszerűen nem akarnak ebben a szolgáltatási tevékenységben részt venni. Itt az állam felvállalja azt, hogy elsőrendű kötelezettsége az ellenőrzött és átlátható feltételek biztosítása, azaz precízen rögzíteni már a szolgáltatásból való kivonulás szabályait, és hozzáfűzni azokat a szabályokat, amelyek betartását az átadás-átvétel során meg kell tartani. Ugyanis precízen körülírja a törvényjavaslat az átadás-átvétel feltételeit, hiszen úgy ítéli meg, hogy a legmagasabb szolgáltatási színvonal biztosítását kell minden esetben elérni. Abban az esetben pedig, ha nincs másik szolgáltató, amelyik ezt a tevékenységi kört el szeretné látni, akkor a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal eljárásán keresztül tudja szervezni a szolgáltatók önszerveződését, illetve biztosítani azt, hogy a fogyasztók semmiféleképpen ne maradjanak villamosenergia-ellátás nélkül.

A mostani szabályozásnak különös aktualitást ad a Nemzeti Közműszolgáltató elmúlt egyéves üzleti tevékenysége, hiszen alig fél év alatt az összes külföldi gázszolgáltató bejelentette, hogy kiszáll az egyetemes szolgáltatásból. Az előjelek alapján az árampiacon is hasonló folyamatokra lehet számítani majd a jövőben, amire mindenképpen időben szükséges felkészülni, biztosítva a szolgáltatás folyamatosságát és a fogyasztók érdekeit. Meggyőződésünk, hogy a kormány felelősen jár el akkor, amikor az árampiac tekintetében hasonló történésekre készül fel. Az állam nem feltétlenül arra számít, hogy egyedül majd az állami cég, a Nemzeti Közműszolgáltató látja el a lakossági áramfogyasztókat, de az engedély visszaadásának egyes társaságok részéről világos jelei vannak, ahogy már több képviselőtársam és államtitkár úr is jelezte felszólalásában, ugyanis az már biztos, hogy májusban a német RWE és a magyar kormány aláírt egy olyan szándéknyilatkozatot, amely az ELMŰ és az Émász-csoport egyes érdekeltségeinek az átvételéről szól. Éppen ezért arra törekszik a javaslat, hogy a váltás során az emberek, a fogyasztók érdekei messzemenően érvényesüljenek, ellátásbiztonságuk garanciális elemekkel legyen körülbástyázva. Az átadás-átvétel folyamatában valamennyi érintett szereplő kötelező jelleggel kell hogy együttműködjön egymással annak érdekében, hogy az átállás gördülékeny és a szolgáltatás zökkenőmentes maradjon.

A törvényjavaslat nagyon világosan rendelkezik a fogyasztók megfelelő tájékoztatásáról, és meghatározza azt az adatszolgáltatási kötelezettséget is, amelynek a felek az átadás-átvétel során kötelesek eleget tenni. A javaslat a felhasználók érdekeit, tehát a fogyasztók érdekeit szem előtt tartva rendezi az átadó és az átvevő egyetemes szolgáltató, valamint az ügyfelek közötti jogviszonyt. Ezen túlmenően a javaslat az átállás olyan fontos technikai részleteinek a szabályozására is kitér, mint például a mérőállás meghatározása vagy a számlakibocsátás módja.

Az ellátásbiztonságot szavatolja az is, hogy a visszaadott egyetemes szolgáltatói engedélyt csak olyan új szolgáltató, olyan új szereplő kaphatja meg, amely rendelkezik az átvett ügyfelek ellátásához szükséges kapacitással. A kormány mindenképpen el szeretné kerülni azt, hogy az egyetemes szolgáltatás visszaadásakor a fogyasztók villamos energia nélkül maradjanak, ezért a törvényjavaslat arra is felkészül, hogy ha a Magyar Energetikai és Közmű-szabá­lyozási Hivatal felhívására esetleg nem érkezne más piaci szereplőtől ajánlat, akkor ezt a problémát az állam a saját rendelkezési és lehetőségi körében megoldja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek alapján a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja a törvényjavaslat elfogadását támogatja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai