Készült: 2024.04.29.21:31:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (1998.10.26.), 123. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. A 41. sorszám alatt benyújtott módosító indítványomat szeretném most itt szíves figyelmükbe ajánlani, amely a forgalmi érték megállapítására vonatkozó szabályokat módosítja. Az elvvel természetesen egyet kell érteni, hogy olyan forgalmi érték alapján legyen kiszabva az illeték, amely az adott ingatlan tényleges vagyoni értékét, a piacon elérhető árát megfelelően reprezentálja.

Nagyon sokszor éltek ezzel vissza, amikor látszat-bérletiszerződéseket kötöttek, illetve különböző jogokkal terhelték az ingatlant csak azért, hogy így az illeték kiszabásánál a forgalmi értéket csökkentő tényezőként majd megspóroljanak pár tíz- vagy pár százezer forintot. Azt hiszem, hogy ez a kör inkább a nagyobb értékű ingatlanok értékesítésére specializálódott, elsősorban a főváros budai oldala és a Dunántúl egyes részei, ahol már több tízmilliós ingatlanok cseréltek gazdát. Ott nem mindegy, hogy az ingatlan forgalmi értékét üresen vagy lakottan állapítjuk-e meg, mert a korábbi szabályok azt mondták ki, hogy ha lakott az ingatlan, ha arra valakinek bérleti joga van, akkor az mindjárt a forgalmi érték fele, és itt meg lehetett spórolni szép pénzeket. Ezt a mostani törvénymódosító szándék kizárja. Csakhogy ezzel a kizárással kidobja azt is, ami ebben jó volt. Vannak olyanok, akik nem a visszaélési szándék miatt, hanem kényszerből kerülnek abba a pozícióba, hogy lakást vegyenek.

 

 

(19.50)

 

 

Nevezetesen az önkormányzati bérlakásban élőknél - akik a korábban bérelt lakásukat eléggé leromlott állapotban vásárolják meg - az illeték kiszabásánál figyelembe vették azt a lakottsági fokot, amit az ő bérleti jogviszonya jelentett, mint ahogy természetszerűen figyelembe vették a vételár megállapításánál is. Most ez a módosítás ezt teljesen meg kívánja szüntetni, ezért én azt a módosító indítványt nyújtottam be, hogy az a lakásbérlő, aki az önkormányzati bérlakását - tehát a sajátját - kívánja megvásárolni, amelyre a bérleti jogviszonya az adásvételi szerződést megelőzően már legalább három éve fennállt - tehát hogy ne lehessen olyan játékot játszani, hogy én most kijelöltetem magam bérlőnek vagy átveszem valakitől a bérleti jogot, aztán fél év múlva megveszem -, mert egy hároméves korábbi bérleti jog feltételezi, hogy én bizony már ott éldegélek iksz ideje, s most összejött az a kis pénzem, hogy ezt a bérlakást meg tudjam venni, és nyakamba véve annak a felújítási, karbantartási kínjait és további anyagi terheit, még vállalom is, hogy lakástulajdonosként jelenek meg; tehát aki ezen feltételeknek megfelel, annak változatlanul hagyjuk meg azt a kedvezményt, hogy az illetékkiszabás alapjául szolgáló forgalmi érték a lakásbérleti jogviszonnyal csökkentett legyen.

Ennyi az én módosító indítványom. Nem nagy kört érint, mert aki már megtehette, az megvette az önkormányzati bérlakását, akik még benne maradtak, azok éppen anyagi helyzetüknél fogva nehezebben jutnak el oda, de legalább segítsük őket, hogy az illeték megfizetésénél azt a kedvezményt élvezhessék, amelyet korábban azok már megkaptak, akik tehetősebb, jobb anyagi helyzetben levő lakásbérlőként megvették a korábban bérelt lakásukat. Én azt hiszem - bár ebben egyáltalán nem vagyok biztos a mai világban -, hogy ez bizonyos szerzett jogokat is sérthet, mert egy bizonyos körből korábban megkapták a kedvezményt, most az ugyanabból a körből kikerülők már nem élhetnek ezzel a kedvezménnyel.

Én nagyon nem értem, milyen szándék vezérelheti azokat a képviselőket és a kormány tisztelt képviselőit, akik erre a módosító indítványra is azt mondják, hogy passz, lelökni a placcról... Sem költségvetési összegében, sem pedig moralitásában ez nem olyan jellegű módosító indítvány, amelyre akár politikai célzattal is azt lehetne mondani, hogy kérem szépen, kidobandó, mert a másik térfélről érkezett.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  123  Következő    Ülésnap adatai