Készült: 2024.05.13.01:47:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.),  183-186. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   179-182   183-186   187-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ertsey Katalin és Szél Bernadett LMP-s képviselők kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Közmunkás idősgondozás az otthon közeli szolgáltatások fejlesztése helyett" címmel. Szél Bernadett képviselő asszony kettő percben teszi fel a kérdést.

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Mint azt a sajtóban is olvashattuk, egyre több település csatlakozik a belvárosból indult idősügyi programhoz, a "Segítő kezek az idősek otthoni biztonságáért értékteremtő közfoglalkoztatással, közösségi szolgálattal és önkéntes tevékenységgel" elnevezésű projekthez. Ennek lényege, hogy önkénteseket, közmunkásokat és kortárs időseket alkalmaznak a nyolcvan év felettiek mindennapi problémájának megoldásában. A lépést azzal indokolja Rubovszky Csilla idősügyi miniszteri biztos asszony, hogy ezzel elkerülhető az intézménybe kerülése azoknak a magányos időseknek, akik még nagyrészt önellátók, de segítségre van szükségük önálló életvitelük fenntartásához, magányérzetük enyhítéséhez.

A programmal akár még egyet is lehetne érteni, ha abból indulunk ki, hogy kívánatos az, hogy a szociális ellátások, szolgáltatások nyújtásában szerepet kapjanak nem professzionális segítők, civilek és önkéntesek. A munkanélküliek számára is hasznos lehet bevonásuk a helyi szociális intézményrendszerbe, aktív kapcsolattartásuk a szociális szakemberekkel, a családsegítővel. Csakhogy mindez nem helyettesítheti a szociális alapellátások, mint a házi segítségnyújtás, otthonápolás, azaz a professzionális segítőrendszer fejlesztését. Nem látni, hogy mi lesz ezeknek a szolgáltatásoknak a fejlesztésével és finanszírozásával.

A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás terén például teljes a bizonytalanság. A jelenlegi szolgáltatók nem tudják, hogy jövőre egyáltalán szerződik-e velük a Szociális Főigazgatóság, akihez az új rendszerben átkerült e feladat. A települések sem tudják, hogy a területükön lesz-e egyáltalán ilyen ellátás jövőre. Az időssegítő közmunkaprogram nem pótolhatja azokat a lépéseket, amikkel adós a mindenkori kormány. Elsősorban az idősek számára elérhető szociális és egészségügyi gondozói, ápolói szolgáltatások minőségi fejlesztésére, kapacitásbővítésre volna szükség. Az idősek magányának enyhítése felolvasásokkal, napi telefonhívásokkal vagy sakkjátékokkal legfeljebb csak kiegészítheti ezeket az ellátásokat.

Ezért azt kérdezem államtitkár úrtól, hogy a futótűzként terjedő közmunkás idősgondozással akarja-e letudni a kormány az otthon közeli szolgáltatások fejlesztését, kiterjesztését.

Megtisztelő válaszát köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Soltész Miklós államtitkár úr válaszol a tárca nevében.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. A legegyszerűbb válasz az lenne, hogy nem, és ezzel le is ülhetnék, de azért kifejtem mindkét programnak a lényegét.

Tisztelt Képviselő Asszony! 2013. augusztus 21-én indult a "Segítő kezek az idősek otthoni biztonságáért értékteremtő közfoglalkoztatással, közösségi szolgálattal és önkéntes tevékenységgel" elnevezésű országos kiterjesztésű mintaprogram. Ez 32 település bevonását jelenti, melyek közül tíz tanyasi térség. Felhívom tisztelt képviselő asszony, illetve képviselőtársa figyelmét is, hogy a program a belvárosban indult, ahol a helyi képviselő-testület az LMP képviselőinek szavazatával egyhangúlag támogatta ezt a programot. Mint arról ezek után önök is tájékozódhattak volna, a program célja, hogy a Magyarország lakosságának közel 5 százalékát elérő nyolcvan év felettiek, közel 475 ezer ember két problémáján, a magány enyhítésén segítsen, valamint megakadályozza, hogy könnyen bűncselekmény áldozatává váljanak ezek az idős emberek.

A program része a Belügyminisztérium áldozatvédelmi programja is, melynek során az időseket felkészítik arra, hogy ne váljanak az ellenük négy leggyakrabban elkövetett bűncselekmény, a zsarolás, a trükkös lopások, az alkalmi lopások és a lakásmaffia áldozataivá. A programban például részt vesz egy olyan idős hölgy is, aki nyolc kilométerre lakik a község központjától egy tanyán. Ő magát el tudja látni, a tanyagondnoki szolgálatba be van kapcsolva, de a magány enyhítésében és a bűncselekmények megelőzésében egy közfoglalkoztatott nyújt neki segítséget. Hangsúlyozom, tisztelt képviselő asszony, a program nem a házi segítségnyújtás, nem a tanyagondnoki szolgálat feladatait kívánja kiváltani, hanem arra épülve kiegészítő szolgáltatást nyújt. A költségvetésben pedig ugyanúgy terveztük, de nemcsak terveztük, hanem meg is fogják kapni a szolgálatok a házi segítségnyújtás lehetőségét jövőre is.

Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   179-182   183-186   187-191      Ülésnap adatai