Készült: 2024.05.16.08:21:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2014.12.08.), 320. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! E törvényjavaslat, illetve ennek tárgyalása, azt hiszem, üdítő kivétel a Fidesz ötéves regnálása alatt, ugyanis két jó folyamatot is megfigyelhetünk. Egyrészt azt, hogy az európai uniós jogharmonizációt, úgy tűnik, önök sikerrel veszik ennél a biztosítási törvénynél, arról az Európai Unióról beszélek, akivel önök szabadságharcban állnak. De hála istennek, felismerték annak fontosságát, hallgatva a szakmai szervezetekre, ez a másik üdítő kivétel, hogy szóba álltak a szakmai szervezetekkel, és velük együttműködve nemcsak az előterjesztést, hanem a módosító javaslatokat is megkonzultálva hozták a Ház elé, és mutatják be azt. Én meg bemutatom, hogy az ellenzék nemcsak mindig kritizál, hanem ami jó, azt szóvá is tudja tenni a magyar parlamentben.

Tehát nagyon előremutató, ha ilyen szavakat szabad mondani az önök sok negatív példája után, akár az előző kiskereskedelmi gyakorlat szabályozására hozott, véleményünk szerint céljában helyes, de gyakorlatában rossz megoldásokat követően. Példamutató lehet az, hogy amikor egy világméretű pénzügyi válságot követően az európai szakmai szervezetek, az Európai Unió komoly munkával kidolgozta a Szolvencia II. törvénycsomagot, amely a biztosítási tevékenység átfogó szabályozására vonatkozik, mind a biztosítók, mind rendkívül jelentős pénzügyi szervezetek, mind pedig a nagyon nagy számú biztosított érdekét figyelembe véve, hoztak a Ház elé egy olyan törvényjavaslatot, amelyről már az általános vitában is alapvetően elismeréssel szóltam én magam is. Ugyanakkor pozitívumként tudom most megfogalmazni, hogy a Törvényalkotási bizottság tárgyalásai nyomán a gyengébb elemek, amelyek a fogyasztóvédelmi részben voltak, és amelyeket korábban kritikával illettünk, valamelyest javultak a módosító indítványok következtében. Erősödtek a panaszkezelői szabályok, és kifejezetten hasznosnak tartjuk azt is, hogy a többes ügynökök, a közvetítők tevékenységét pontosabban szabályozzák.

Való igaz, hogy több ezer hazai mikro- és kisvállalkozás tevékenykedik ezen a területen, és helyénvaló, pont azért, hogy a fogyasztók garantáltabb szolgáltatást kapjanak, hogy megfogalmazódik a módosító indítványok keretében az önálló felelősségük, megtörténik ennek behatárolása, szabályozása.

Az, hogy a szakmai szervezetek véleményére adtak, nagyon remélem, más törvényjavaslatnál is érvényesülni fog. Nem kell azt a magatartást követni önöknek, hogy abból induljanak ki, hogy a szakmai szervezetek elvtelenül és elfogultan csak a saját érdekeiket védik. Lehet, hogy a Fidesz-kormány körül megjelenő bizonyos érdekcsoportok ‑ nem akarom most újra a CBA-t említeni, mert biztos van más is ‑ lobbiznak a saját érdekeikért egyoldalúan, de vannak olyan szakmai szervezetek is, amelyek kellő felelősséggel látják el tevékenységüket, átlátják a szakmai ágazat működésének egészét, és felismerik azt, hogy a saját tevékenységük védelme nem képzelhető el anélkül, hogy az egész biztosítási szakmai terület jól, megbízhatóan és stabilan működjön. Ha valami tapasztalata van a 2008-ban kezdődött pénzügyi válságnak, az talán éppen ez, hogy a pénzügyi területen, ha a bizalom meginog, ha a fogyasztók bizalma megrendül egy-egy cég, egy-egy szervezet, egy-egy, mondjuk úgy, pénzügyi iparág tekintetében, annak rendkívül messzemenő következményei lehetnek. Itt abszolút igaz, hogy a tömegessé váló várakozás, a tömegessé váló aggodalom beigazolja önmagát, és rendkívül súlyos következményeket eredményezhet. Tehát ha egy szabályozás a bizalom erősítését el tudja érni, és jelen esetben úgy látjuk, hogy az új biztosítási törvénynél ennek az esélye megvan ‑ ezért támogatjuk ‑, akkor az mindenki hasznát szolgálja.

Tehát úgy gondolom, hogy ez a felvilágosult hozzáállás, amely az Európai Unióval vívott szabadságharccal szemben az uniós szabályozás elfogadását és a hazai szakmai szervezetek érdemi hozzáállásának a figyelembevételét jelenti, a jelen állapot szerint jó előterjesztést, jó módosítást eredményezett. Arra szeretnénk felhívni a kormány és a kormányzati többség figyelmét ‑ miként említették az előterjesztés során, hogy figyelembe vették a válság tapasztalatait, illetve a hazai ellenőrzés tapasztalatait is ‑, hogy ezt ne hagyják abba. Útjára indul ez a szabályozás, van esély, hogy jobb lesz az elért állapot, mint ami korábban volt, de ennek a tapasztalatait is véleményünk szerint egy év múlva át kell tekinteni. Azt kérem, ha az optimizmusra okot adó szabályozás működése során felmerülnek olyan ellenőrzésből adódó esetek, amelyek révén esetleg a fogyasztók védelme tovább erősíthető, akkor legyenek nyitottak arra, hogy egy-másfél év után történő felülvizsgálat során a fogyasztóvédelmet ennek a törvényjavaslati szabályozásnak a keretében is tovább erősítsük.

Mindezekkel az MSZP frakció támogatja az előterjesztés elfogadását. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai