Készült: 2024.09.20.12:52:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2014.09.26.), 88. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Egy mondat csak az utolsó felszólaló MSZP-s képviselőnek: Gyurcsány Ferencék hány milliárd eurót vettek fel hitelként, amikor baj volt (Bánki Erik: Négy és felet!), amit az Orbán-kormány visszafizetett természetesen? Ők félnek attól, hogy eladósítjuk az országot? Ráadásul ezért egy matériát, egy atomerőművet fogunk kapni és annak minden hasznát élvezni, szemben az általuk felvett és nem látható célokra költött pénzekkel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy egy kisebb mikrokörnyezetbe térjek vissza az atomerőmű építése kapcsán, habár mint erősáramú villamosmérnök, aki abban az időszakban végeztem, amikor épp épült az atomerőmű, és volt szerencsénk izgulni az első blokk '82-es indításakor, sokkal másabb aspektusból is meg tudnám közelíteni, hogy miért kikerülhetetlen ma az emberiség számára energiatermelés céljából az atomerőművi rendszer.

A mikrokörnyezet pedig nem más, mint Paks és térsége, csak épp a Duna másik oldalán, Kalocsa és térsége szempontjából világítanám meg. Köztudott, hogy a magyar lakosok 75-78 százaléka nem fél az atomerőművek működésétől, sőt természetesnek tartja, hogy egy ilyen energiatermelői bázisra is alapozzuk az energiaellátásunkat. Tehát abszolút nincs a magyar lakosságban ellenérzés, hacsak az LMP nem hergeli tovább a lakosságot ezzel kapcsolatban. Egyelőre ez nem sikerült neki, a társadalom tudomásul veszi, hogy ez így működik. Ez a 75-78 százalékos atomerőművel való egyetértés a mi térségünkben még nagyobb a közel tízezernyi munkahely miatt, amely keletkezik ezen időszak alatt, míg épülni fognak a következő blokkok.

Nyilvánvalóan felteszik azt a kérdést, hogy honnan lesz ez a munkaerő. Ha ismerjük ezt a rendszert és tudjuk, hogy döntő mértékben a magyar munkaerő-kapacitásokat fogjuk alkalmazni, akkor a válaszunk az, hogy nem biztos, hogy ez Dunántúlról vagy Nyugat-Dunántúlról lehetséges, sőt majdnem biztos, hogy nem. Szabad és kapacitásokkal rendelkező munkaerőhányad egyelőre a Duna-Tisza-közén és a Tiszántúlon van. Ha ez így igaz, márpedig így igaz, akkor kikerülhetetlen, hogy Paks és Kalocsa között egy új híd létesüljön. Ez pedig teljesen új távlatot nyit a két város kapcsolatában. Közismert, hogy Paksnak például nincs kórháza, nincs közvetlen orvosi ellátása. Kalocsának viszont igen, egy igen magas színvonalú és többszörösen fejlesztett intézménye van.

Közismert, hogy gond lesz, gond lehet azzal, hogy hol legyenek elszállásolva azok a munkások, akik majd az idők folyamán különböző mennyiségben részt vesznek az építkezésen. Talán nem lenne helyes, ha egy olyan ideiglenes városka épülne ezen munkaerők számára, amely utána egy szellemvárosként ott maradna és kihasználatlan lenne, ezért egy új híd építése, amely véleményünk szerint kikerülhetetlen az építkezés folyamán, megoldaná ezt a kérdést is. Kalocsán és térségében a volt honvédségi laktanyák mindegyike készen áll arra, hogy minimális átalakítással ezek az épületek az odaérkező munkáskezeknek befogadóhelyül szolgálhatna. És egy olyan apró kérdés, hogy továbbvigyem ezt a gondolatot, mint a hulladékgazdálkodásban való közös gondolkodás, újra kinyitja Paks és Kalocsa együttműködésének lehetőségét egy új híd várható megépítésével.

Ezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy természetesen egy makrokörnyezetben, amiben önök kifogásolják az atomerőmű építésének egyáltalán a létét - az LMP ezt önmagában elutasítja, az MSZP azt mondja, hogy jó, jó, lehet, hogy lehetne egy ilyen, de borzasztók ezek a feltételek, amelyeket a jelenlegi kormány elfogadott -, tehát csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy sokkal másabb elképzelések, igények, és helybeli érdekek mondják azt, hogy nincs jobb megközelítése az energiatermelésünknek és a térség fejlesztésének. Ezt az erőművi blokkot, amelynek kihordási ideje hamarosan lejár, meg kell fiatalítani a most várhatóan megkötött szerződésen keresztül, az építkezésen keresztül, és ennek a térségnek egy új híd építésével egy új lehetőséget kell adni.

Kalocsán egyébként az Összefogás Kalocsáért Egyesület ezért a célért aláírásgyűjtést kezdeményezett, és mintegy két hét alatt 7 ezer támogató volt, teljesen függetlenül pártpolitikai nézetektől. Ők egyszerűen azt látják, hogy ez egy nagyon nagy lehetőség e térség számára, és készen állnak arra, hogy munkaerővel, illetve a létező infrastruktúrákkal ezt megvalósítsák.

Ugyanakkor, amint említettem, mint e témától nem független erősáramú villamosmérnök, volt szerencsém az elmúlt 16 évben a megújuló energiákkal foglalkozni nemzetközi téren. Voltam a jülichi egyetemen, ez Németországban a vezető, megújuló energiákkal foglalkozó egyetem, a kormány közvetlen tanácsadója. Ugyanezt az egyetemi szintet megnéztük Amerikában, Izlandon, Spanyolországban és mindenhol, ahol valamiért ezekkel a megújuló energiákkal foglalkoznak. Ez mind nagyon szép, minden nagyon működik, ilyen piciben - ez az egyetlenegy probléma. Nézzék meg, hogy azok az országok, amelyeket felsoroltak, hogy szélerőművekkel milyen jelentős árammennyiséget termelnek, hol helyezkednek el: mind tengerparti országok. Az 50-100 méteres magasságokban 100-200 kilométer/órás szél állandóan fúj, egyszerűen ott van ilyen természeti adottság.

Nem fogadom el, hogy a biomasszával végtelenségig lehet megújuló energiát termelni.

(13.20)

Nem igaz, ezt a földből nyerjük. Nem is értek egyet azzal, hogy ezt megújuló energiának valaki egyáltalán besorolta volna. Amit ma konkrét megújuló energiának gondolunk, azzal érdemleges mennyiségű áramot, teljesítményt nem lehet termelni. Ezt vegyük tudomásul. Lehet, hogy majd lesz egyszer ilyen, de most még nem ilyen.

Egyébként én az LMP-nek azt ajánlanám, ha igazi tiszta zöldenergiát szeretne használni, akkor legyen szíves, támogassa a fúziós erőművek építését. Nem tudok jobbat ajánlani önöknek. Fúziós erőművek - miről van szó? Deutérium és lítium, a Földünkön egymillió évig még rendelkezésünkre álló, nem sugárzó anyag, abszolút biztonságos és tökéletes energiatermelő. Az ITER-rendszer egyébként Cadarache-ban épül, ott is voltam, megnéztük személyesen, mi is történik ott. Legyenek szívesek ez irányban is tapogatózni, hogy valóban olyan energiatermelő rendszert támogassanak, amely igazán zöld, és netán majd komoly energiákat fog a végtelenségig termelni.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai