Készült: 2024.04.29.15:30:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2016.03.30.), 176. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Legelőször is szeretném megköszönni a Fidesz- és a KDNP-frakció képviselőinek (Dr. Harangozó Tamás: A többes szám erős. ‑ Közbeszólások az LMP és a Jobbik soraiból: Hol vannak? Egy van itt.), akik hozzászólásukban támogatásukról biztosították a törvényjavaslatot. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokból. ‑ Az elnök csenget.) Simon Miklós képviselő úrnak és Firtl Mátyás képviselő úrnak, akik támogatták a törvényjavaslatot. Arra kérem a képviselő urakat és a frakciókat, hogy a törvényjavaslat szavazásánál is támogassák a javaslatot.

Ami a megszólaló ellenzéki képviselők hozzá­szó­lását illeti, szeretném az ő hozzászólásaikat is meg­kö­szönni. Úgy gondolom, hogy ezek a hozzászólások, bár nagyon sok tárgyi tévedést tartalmaztak és gyakran indulatosak voltak, és olyan fölszólítást is tartalmaztak, mint például Z. Kárpát Dániel vagy Sallai R. Benedek képviselő úr, akik a törvényjavaslat visszavonására kérték a kormányt, ezt egyébként tel­jes mértékben visszautasítom, nem vonjuk vissza a ja­vaslatot, tehát az ő hozzászólásaikat, ezt leszá­mítva, szeretném megköszönni.

Engedjék meg, hogy rátérjek a megszólaló ellenzéki képviselőtársaim által elmondottakkal kap­csolatos reagálásra.

Harangozó Tamás képviselő úrnak is megkö­szö­nöm a hozzászólását. Szeretném elmondani, hogy a tar­tóz­kodási engedély épp ugyanolyan mozgás­sza­badságot biztosít az Unión belül, mint a letelepedési engedély, pluszjogosultságokra csak azok jogosultak a jogszabály alapján, akik életvitelszerűen itt élnek. Tehát szeretném hangsúlyozni, hogy csak azokra vo­nat­kozik, akik életvitelszerűen Magyarországon él­nek, azok kapják meg a pluszjogosultságot. Ez na­gyon sok kérdésre megadja a választ, ami a vitá­ban meg­alapozatlanul elhangzott.

Az elismert menekültek és oltalmazottak to­vábbra is kapnak segítséget az államtól, azonban csak annyit, amennyi egy magyar állampolgárt is megillet.

(19.10)

A befogadott egy védelmi kategória, ugyanis a visszaküldés tilalmával függ össze a státusz biztosítása, amelyet a menekültügyi hatóság vizsgál. A befogadottak nagy része eddig is a menekültügyi eljárás következményeképpen, annak eredményeképpen lett befogadott, a statisztikát ez nem befolyásolja.

Harangozó képviselőtársam a hozzászólása végén egy burkolt fenyegetést fogalmazott meg ‑ aki a pulpitusról mondta el a hozzászólását ‑ a kormánypárti képviselőknek címezve. Én ezt szeretném visszautasítani.

A következő Z. Kárpát Dániel képviselő úr hozzászólása volt, aki többek között a határőrség visszaállítását is megfogalmazta. Szeretném elmondani, hogy a magyar rendőrség határrendész-bevetési osztálya a honvédséggel együtt ellátja a magyar határok védelmét. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani azoknak a rendőröknek, határrendészeknek, katonáknak, akik a magyar határokat, a magyar embereket, Magyarországot, a magyar biztonságot védik. Bízunk abban, hogy a jövőben is eredményesen teszik ezt. Azt is szeretném elmondani, hogy a kormány ehhez minden támogatást megad a jövőben is. Folytatva a Z. Kárpát Dániel képviselő úr hozzászólásával kapcsolatos észrevételeimet, szeretném elmondani, hogy a jelen törvényjavaslat semmilyen újonnan bevezetett kedvezményt nem tartalmaz. A vállalaton belüli áthelyezés egy harmadik országban honos vállalatnak az Unió tagállamaiban lévő leányvállalataiba történő áthelyezést jelenti, csak a vezető beosztásúakra, a szakértőkre és a gyakornokokra vonatkozik. Tehát csak vezető beosztásúakra, szakértőkre és gyakornokokra vonatkozik, nem vonatkozik mindenkire, azaz csak egy szűk körre vonatkozik. Emellett nem engedély nélkül dolgoznak, maximálisan három hónapig az Unió más állama által kiadott tartózkodási engedéllyel rendelkezőkre vonatkozik ez a szabály. A magyarországi munkavégzést be kell jelenteni, ez teljes mértékig az irányelv rövid mobilitásra vonatkozó szabályait tükrözi.

A befogadottak maximálisan egyéves tartózkodási engedélyt kapnak, amit folyamatosan felül kell vizsgálni. A visszatoloncolással kapcsolatban megjegyezzük, ha ez a hozzászólás a Dublin III.-at érinti, akkor annak uniós alapjai vannak, azt Magyarország nem mondhatja fel. Ennek alapján mi is visszaküldjük azokat a migránsokat, akik nem Magyarország területén léptek be az Európai Unióba.

Schiffer András képviselő úr hozzászólásával kapcsolatban a következőket szeretném elmondani. A hozzászólása indulatos volt és erős kirohanásokat tartalmazott a megfogalmazásait illetően. A felvetett hozzászólásokra reálisan, higgadtan szeretnék válaszolni, és remélem, hogy képviselő úr is tudomásul veszi ezeket a reagálásokat.

A támogatások mértékét egyetlen uniós szabály vagy nemzetközi egyezmény sem írja elő. Állampolgárságot nem árulunk pénzért, letelepedési engedélyt kaphatnak. Az eljárás során az Alkotmányvédelmi Hivatal, a rendőrség és a TEK vizsgálja a kérelmezőket minden esetben mind nemzetbiztonsági, mind közbiztonsági szempontokat figyelembe véve. Ez egyébként magának az intézménynek a vitája során, illetve az intézményre vonatkozó módosítások során is elhangzott. Úgy tűnik, hogy ezeket az érveket nem hallgatják meg ellenzéki képviselőtársaim, ami sajnálatos, hiszen ma is úgy éreztem, mintha ennek a jogintézménynek a részletes vitáját folytattuk volna le, hiszen csak egy módosításról volt szó.

A letelepedési kötvényt árusító gazdasági társaságot minden esetben a Gazdasági bizottság választja ki, ezt önök jól tudják. Tisztelt ellenzéki képviselőtársaimnak joguk van arra, hogy ebben a kérdésben a Gazdasági bizottsághoz forduljanak a kifogásaikkal vagy bármilyen olyan kérdéssel, amelyek megfogalmazódnak ezzel kapcsolatban.

Ami a Schiffer képviselő úr által említett német gyárakban alkalmazott munkásokat illeti: szeretném elmondani, hogy ebben az esetben nem a munkásokról, hanem vezető beosztásúakról és szakértőkről van szó, magasan képzett személyekről. A vállalaton belüli áthelyezés teljes egészében csak az uniós jognak való megfelelést foglalja magába, amely minden tagállamra kötelező. A stratégiai partnereknek olyan könnyítés járna az eljárásban, hogy ők maguk is beadhatják a külföldi kérelmét, és minimálisan rövidebb lesz a határidő ennek köszönhetően.

Sallai R. Benedek képviselő úr hozzászólásával kapcsolatban szeretném elmondani: ő arra hivatkozott, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott keresztény elveket nem találja a Bibliában. Én azt tanácsolom, hogy forgassa türelmesen továbbra is a Bibliát, és reméljük, hogy megtalálja azokat az elveket, amelyeket hiányolt ezekben a törvényjavaslatokban. Azt gondolom, hogy ez a tevékenység mindenképpen a képviselő úr érdekét és lelki megnyugvását is szolgálja, és bízunk abban, hogy válaszokat kap azokra a kérdésekre, amelyekre vonatkozóan a Bibliából várja a választ.

Ami a tényadatokat illeti: a kérelmezők több mint kétharmada meg sem várta a menekültügyi eljá­rás lefolytatását, egy héten belül eltűnt a befo­gadóállomásokról. A kérelem benyújtásának csak az volt a célja, hogy továbbutazhasson az Unió más országába, és elkerülje az idegenrendészeti eljárást. A tavalyi évben a 177 ezer ügyből több mint 150 ezer megszüntetésre került, mert a kérelmező ismeretlen helyre távozott. A hároméves felülvizsgálat az Unió több államában bevezetésre került, mert ez idő alatt változhat a származási ország biztonsági helyzete.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy egy nagyon fontos törvényjavaslatot tárgyalunk most. Szeretném megköszönni kép­viselőtársaimnak, mind kormánypárti, mind ellenzéki képviselőtársaimnak, hogy a vitában részt vettek és elmondták a hozzászólásaikat. Bízunk abban, hogy a benyújtott módosító javaslatok még jobbá teszik ezt a törvényt. Szeretném elmondani, hogy a kormány álláspontja szerint ez a törvényjavaslat Magyarország nemzeti érdekeinek megfelel, ez a törvényjavaslat Magyarország nemzeti érdekeit szolgálja, és szeretném visszautasítani azokat az ellenzéki hozzászólásokat, amelyek ezt megkérdőjelezték, és a kormányt vagy a kormány szerveit különböző gyanúsítgatásokkal illeték a vita során. Ez teljesen megalapozatlan.

Arra kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogassák a szavazásnál. Bízom abban, hogy minél nagyobb támogatást tudunk elnyerni a szavazás során, hiszen, még egyszer mondom, ez a javaslat Magyarország nemzeti érdekeit szolgálja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  176  Következő    Ülésnap adatai