Készült: 2024.04.29.11:54:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2016.03.30.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Valahogy az LMP részéről nem hallottunk itt, a parlamentben hasonló felszólalást akkor, amikor Karácsony Gergely, az önök volt párttársa ugyanott Zuglóban egy uszoda bővítésénél 71 jegenyefát vágott ki. Valahogy az az ügy nem ütötte meg, úgy látszik, az LMP ingerküszöbét, pedig egy kertészmérnök ott is azt állította, hogy jobb lenne, ha csak visszavágnák a fákat, úgy fiatalítanák meg, szerinte nem helyes a szuvasságra vagy az életveszélyessé válásra való hivatkozás.

A Zuglóiak Fóruma nevű civil szervezet, aki nyilván az LMP zuglói szervezetéhez közel áll mint civil szervezet, azt nyilatkozta, hogy a fák törzse teljesen ép, és valahogy akkor, amikor Karácsony Gergely ellenzéki képviselő, volt LMP-s képviselő vitte véghez Zuglóban ezeket a fakivágásokat, akkor nem volt ilyen heves sem az LMP-nek, sem másoknak a tiltakozása. De akkor, amikor a Rákosfalva park építéséről, fejlesztéséről, pontosabban rekonstrukciójáról döntöttek, ott is valahogy azok, akik most tiltakoznak a Városliget ápoltabbá tétele ellen, azok akkor még szavazatukkal is volt, hogy ellene szavaztak egy, a fák fennmaradását előrevetítő javaslatnak.

Úgyhogy kicsit furcsa, hogy azok a képviselők, akik most a Városliget fáiért annyira aggódnak, azok pár száz méterrel odébb másik fákért nem aggódtak ilyen mértékben, hanem elfogadták. És az is fura, hogy miközben fák telepítéséről beszélnek az egyik helyen, amellett a Nyugati-ligetbe tervezett 4500 fa esetében nem mondják el, hogy milyen nagy mértékben támogatnák annak a fejlesztésnek a végrehajtását. Tudja, képviselő asszony, ez úgy tűnik ‑ akár magára is veheti, akár mások is magukra vehetik ‑, mintha nem is annyira a fa lenne a lényeg ott, Zuglóban, hanem az a politikai felhajtás, amit ki-ki ezek kapcsán magának tud szerezni a médiában, hiszen az egyik fa kivágható szerintük, az ellen nem tiltakoznak, a másiknál pedig odahívják a teljes magyar sajtót, amikor a fákat kívánják megvédeni, holott, tegyük hozzá, nyilván ön és mások is ismerik a számokat, hogy a Liget-projekt keretében a zöldfelületek aránya 5 százalékkal növekedni fog, 60-ról 65 százalék lesz a zöldfelület növekedése, tehát összességében mindenki, a város is, a Liget is, az ott lakók is, a turisták is jobban fognak járni.

Ez viszont inkább az elhanyagoltság védése, hiszen nem engedik azt, hogy végre zöldterület-fejlesztés is megvalósuljon a Városliget területén, megóvva azt a különleges funkcióját, összetételét a Városligetnek, ami mindig is volt a létrehozatala óta. Hiszen tele van kulturális szórakoztató intézményekkel. Az Állatkert, a Széchenyi-fürdő, a Szépművészeti Múzeum, a Műcsarnok, a Műjégpálya, a Mezőgazdasági Múzeum, a Közlekedési Múzeum mind a Városliget területén belül helyezkednek el, nem pedig annak a peremén kívül, a városi beépített övezeti részben. Tehát így jött létre ez a park, hogy kulturális szórakoztató funkciók és szabadidős funkciók, zöldterület egyszerre valósul meg egy városi kulturális szórakoztató park keretében.

(9.30)

Ahogy mondtam önnek, a zöldfelületek aránya 60-ról 65 százalékra nő, aki ezt ellenzi, az a Városliget elhanyagoltságát támogatja, nem pedig a zöldfelületek minőségi megújítását. Erre, mint talán ön is tudja, táj- és kertépítészeti tervpályázat kerül majd kiírásra. Soha nem költöttek még annyit a Liget fenntartására, az ottani zöldfelület védelmére talán, mint akkor, amikor a Városliget Zrt. vette át ennek a területnek a kezelését, hiszen 400 millió forintot költ a Liget felújítására, fenntartására és megújítására. Jelenleg a Városliget egyharmada lebetonozott felület. Önök azt ellenzik, hogy ezeket a lebetonozott felületeket legalább részben föltörjük, és zöldfelületek jöjjenek létre? Miért jobb egy lebetonozott egyharmadnyi Városliget, mint az, hogy 5 százalékkal nőjön a zöldterületek aránya?

Ami pedig a fákat illeti, jelenleg a Városligetben 6465 darab fa van. Ebből 143 az élet- és balesetveszélyes ‑ azt hiszem, senki sem vállalja a kockázatát annak, ha valami tragédia történne ezekkel kapcsolatban ‑, 606 darab nagyon rossz állapotú fa van, amelyik 5-10 éven belül válik élet- és balesetveszélyessé, 73 darab kiszáradt fa és tuskó van, ez is több mint 1 százaléka a faállománynak. Viszont az ápolásra szoruló fák száma 5506 darab, ez több mint 85 százaléka az összes városligeti fának. Ez azt jelenti, hogy igenis ezzel a területtel törődni kell. Ez egy elhanyagolt, lepusztult terület, ehhez képest a fejlesztésre, a gondoskodásra szükség van.

Nyilván nekünk is az az érdekünk, hogy minden fát megmentsünk, ezért is állt mellé több mint 80 nagyon jeles értelmiségi, akik azt mondták: hiszünk abban, hogy vannak a választásokon átívelő, mindannyiunk, a jelen és az eljövendő generációk érdekét szolgáló, felelős fejlesztési programok. Meggyőződésünk szerint a Liget-projekt ezek közé tartozik. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai