Készült: 2024.09.25.13:25:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2012.07.02.),  143-150. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:   135-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea képviselő asszony, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Miért a leginkább kiszolgáltatottakon spórol megint a kormány?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Szabó Timea: Igen, elfogadom.) Képviselő asszony jelzi, hogy elfogadja. Szabó Timea képviselő asszonyé a szó, parancsoljon!

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az LMP már a tavalyi költségvetési vitában is felszólalt a leginkább kiszolgáltatottakkal, a fogyatékkal élőkkel, pszichiátriai szenvedélybetegekkel, idősekkel, hajléktalanellátással, szociális szolgáltatásokkal kapcsolatban, azzal kapcsolatban, hogy az erősen romló költségvetési finanszírozást látva meglehetősen elkeseredettek vagyunk.

Az idei költségvetési vitában többször jeleztük, hogy a 2013-ra tervezett büdzsé a rombolás és a kiéheztetés költségvetése lesz. A jóléti kiadásokat érintő megszorítások politikája tovább folytatódik. Részben marad az eddigi elvonások által megtépázott finanszírozás, ami automatikus reálértékvesztést jelent jövőre is. De több területen még ennél is rosszabb a helyzet, hiszen folytatódik a kivonás, a csökkentés, a leépítés. A pályázati elven finanszírozott szolgáltatások, így például a fogyatékkal élőket segítő támogató szolgálatok és jelzőrendszeres házi segítségnyújtás finanszírozását a tavalyi drasztikus forráskivonás után nem állítják helyre, marad a 20 százalékos elvonás. A fogyatékos személyek esélyegyenlőségét elősegítő programok támogatása majdnem 10 százalékkal csökken tovább. A jelnyelvi tolmácsszolgáltatásra és elemi látásrehabilitációra 15 százalékkal jut kevesebb a jövő évben. A fogyatékos személyek érdekvédelmét és a szolidaritási programok támogatását 13 százalékkal vágják meg. Az összes költségvetésben nevesített országos fogyatékosszervezettől is elvonnak, tisztelt államtitkár úr.

A fűnyírószerű elvonások folytatódását látva számunkra egyértelmű, hogy a 2013-as költségvetés az érzéketlenség és a szolidaritás nyílt megtagadásának költségvetése. Államtitkár Úr! Ha már ennyire ragaszkodnak a folyamatos megszorításokhoz, akkor legalább miért nem hagyják a segítségre leginkább rászoruló társadalmi csoportokat élni? Miért szükséges ez a folyamatos leépülés, leépítés?

Válaszát várom, köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Képviselő Asszony! Gőgös Zoltán nincs a teremben, így talán könnyebb lesz válaszolnom, nem fog mindig belekiabálni a válaszomba.

Viszont amit ön mondott, és azok a jelzők, amelyeket hangsúlyozott és hangoztatott, én azt elfogadom, hogy ellenzéki pártként ilyen jelzőkkel kell illetni a jövő évi költségvetést és támogatási rendszert, de nagyon szívesen megmutatom önnek, két percben is akár, vagy pedig hosszabban is, hogy a fogyatékossággal élők területén milyen költségeket vontunk be pluszba a költségvetés mellé. Nagyon szívesen megmutatom önnek, de most is elmondom nagyon szívesen, hogy közel 50 milliárd forintos pályázatot írtunk ki különböző területekre, akár a foglalkoztatásukra, akár a különböző fogyatékossági ágakban élők élethelyzetének a javítására, legyen az autizmus, legyen látássérült, hallássérült, mozgássérült vagy értelmi sérült emberekre vonatkozó, legyen ez az ő képzésükre, oktatásukra, legyen az őket gondozók képzésére, oktatására vonatkozó, vagy pedig olyan tárgyi feltételekre, illetve intézmények fejlesztésére, amelyek eddig nem voltak az országban.

És ugyanilyen fontos, azt gondolom, ezen belül az 50 milliárd forinton belül az a közel 25 milliárd forintos pályázati lehetőség, amely az ő munkába állásukat, rehabilitációjukat, az őket foglalkoztatóknak a támogatását segíti. Tehát amikor ön kiragad egy-egy kisebb tételt egyébként a költségvetésből - mert összességében a költségvetésnek a főösszege ezen a területen nemhogy nem csökkent, hanem ugyanakkora maradt, emellett sokkal nagyobb támogatásokat teszünk még mellé, és ezek fogják valóban azt a célt elérni, és segíteni ezeknek az embereknek, hogy ne ők legyenek a legnehezebb életkörülmények között, mint ahogy egyébként sajnos a betegségük vagy pedig az a megszerzett fogyatékosságuk, amivel élniük kell, az ebbe az irányba tolja őket sajnos.

Köszönöm figyelmét.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra megadom a szót Szabó Timea képviselő asszonynak. Parancsoljon!

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Már nem először beszélgetünk erről a kérdésről, ön mindig elmondja, hogy nemhogy csökkennek, de még nőnek is az erre szánt források, csak éppen azt nem látjuk, hogy hol vannak. 2011 novemberében is beszélgettünk erről a kérdésről, akkor ígéretet tett arra, hogy vannak támogatások, lesznek támogatások. Hol vannak ezek a támogatások?

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt is mondta nekem 2011 novemberében, hogy pszichiátriai, szenvedélybetegek számára az országos pszichiátriai és addiktológiai intézet felállítására hamarosan sor kerül. Most kerül még csak a kormány elé a megvalósíthatósági tanulmány. Hol van ettől még az, hogy fel is állítsák ezt az intézményt? Többmilliárdos pályázati kereteket, intézmények fejlesztését, a hálózatok bővítését ígérte. Ehhez képest mit látunk? Leépülő hálózatokat, megszűnő szolgálatokat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ha minden rendben lenne, és folyamatos lenne a forrásbővítés, ahogy ön mondja, akkor nem tüntettek volna több ezren a Hősök terén most hétvégén. Több ezer olyan, fogyatékkal élő személy tüntetett ott, aki felszólította a kormányt, hogy vonják vissza a nemrégiben hozott intézkedéseiket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), sőt nagyon sokan éhségsztrájkot hirdettek. Ha igaz lenne, amit ön mond, akkor ez nem történt volna meg.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Azt kérem öntől, képviselő asszony, először is ne szorozzon föl olyan számokat, amelyek nem igazak. 200-300-an tüntettek, és elég szomorú egyébként, hogy annak a szervezetnek az elnöke, aki odatrombitálta az embereket, azokat az embereket is odahívta, súlyos fogyatékossággal élőket, akiknek igazából akár munkaügyi szempontból, akár rehabilitációs, akár támogatási szempontból semmiféle változás nem történik az életében, ugyanazt a támogatást megkapja.

De a felvetésére azt tudom mondani, ősszel, amikor ön interpellált vagy kérdezett valamit, azt követően jeleztem önnek, személyesen is és képviselőtársának is, hogy kiírunk egy olyan pályázatot, amelyben külön fogjuk támogatni azokat a szervezeteket, amelyekre rákérdezett. 400 millió forintot ki is írtunk, meg is kapták a támogatást. Januárban interpelláltak, akkor is azt követően, nem ennek hatására, de kiírtunk 900 millió forintos támogatást foglalkoztatóknak.

(17.30)

Egyébként, amire rákérdezett, az addiktológiára vagy pedig bármilyen más területre, pontosan itt van államtitkár úr mellettem, Szócska államtitkár úr, meg fogják valósítani azt, amit ígértünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és rendbe is fogjuk tenni azt, amit egyébként az elmúlt kormány teljes mértékben szétvert.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   135-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai