Készült: 2024.09.20.03:29:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 194. felszólalás
Felszólaló Baráth Zsolt (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARÁTH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Eredetileg azzal kezdtem volna ezt a felszólalásomat ehhez az előterjesztéshez, hogy Magyarországon 2013-ban bizonyos adatok szerint több mint 4 millió létminimum alatt élő ember él, és ennek több ezer pedagógus a kárvallottja.

(18.30)

De ettől eltekintek, mert kevesebb időm maradt, kevesebb időt kaptam a hozzászólásra, ezért inkább azt szeretném elmondani személyes életemből az államtitkár asszonynak, hogy amikor olvastam az előterjesztést, akkor kiszámoltam a fizetésemet, hogy mennyivel emelkedett volna 2010-hez képest, az elmúlt három és az elmúlt öt évet beleszámítva, amit ezekből a mellékletekből, táblázatokból össze tudtam hozni. Nem nagyon dobott volna fel, ha most is, jelenleg is a szociális szférában dolgoznék, ugyanis nem kompenzálná az elmúlt három, illetve az elmúlt öt évet, amióta legutoljára volt némi béremelés a gyermekvédelmi szakellátásban, illetve a pedagógusszférában. Úgyhogy örömmel nyugtáztam tulajdonképpen azt, hogy van erre kezdeményezés. Amikor azt írják az előterjesztésben, hogy a nemzeti összetartozás kormánya hivatalba lépésétől kezdve elkötelezett volt a pedagógusok munkakörülményeinek rendezése és egy új pedagógus-előmeneteli és -illetményrendszer, pedagógus-életpályarendszer bevezetésében, ezt írják az általános indoklásban, akkor miért 2013. szeptember 1-jétől kerül erre sor, ugyanis a pedagógusok nagyon sokszor át voltak már verve, és a pedagógusok hiszékenysége nagyon sokszor ki volt már használva.

A kérdés az, hogy az elmúlt öt év alatt mért, több médiában nyilvánosságra hozott 31,2 százalékos, öt év alatt mért inflációt mennyire fogja kompenzálni ez a béremelés.

Aztán kérdés az, amit feltettem többször Réthelyi miniszter úrnak, Balog miniszter úrnak, legutoljára a bizottsági ülésen VI. hó 17-én az idén, konkrétan a szociális szférában, de beleértve az egészségügyi szolgáltatási rendszert is, lesz-e ebben a ciklusban bérkompenzáció vagy béremelés, tekintettel arra, hogy ez évek óta mostohagyereke a mindenkori kormányoknak. Tehát 2014-ig lesz-e bérkompenzáció a szociális szférában, vagy ez 2014-ben kampányfogásként fog érvényesülni? Konkrét kérdést tettem fel. A miniszter úr válaszának egyik része a jegyzőkönyv 37. oldalán megtalálható: "Tehát mi akkor emelünk bért, ha ennek megvan a fedezete középtávon is, amennyire egyáltalán a jelenlegi pénzügyi válság idején tervezhető előre az, hogy mi várható a költségvetésben."

Akkor kérdezem, hogy honnan lett pénz a béremelésre. Ugyanis a 2013-as költségvetés 62. oldala tartalmazza, a jogcímcsoport 3. számában a pedagógus-életpálya bevezetésével járó kiadásokra 10 800 millió forint, azaz 10 milliárd 800 millió forint van erre betervezve. Tudom, hogy a költségvetést többször lehet módosítani, és valószínűleg ezután is fogják. Miért lett ez ilyen sürgős hirtelen augusztus huszonvalahányadikán, amikor szeptember 1-jén kezdődik a tanév, habár tudom, hogy van egy 30 napos rászámolás, mert októberben fogják kapni a pedagógusok a szeptember 1-jén felemelt fizetésüket. Azért van-e erre szükség, mert a bérek 26 százalékkal a nyugdíjminimum alá csökkentek az elmúlt években - és ezt önök is nagyon jól tudják -, vagy azért, mert az elmúlt öt évben 31,2 százalékos összinflációt mértek különféle statisztikák, ami lenyomta a pedagógusbéreket a megélhetési szint alá? Vagy azért, mert a bérfejlesztés és az ágazati egyeztetés érdekében a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete már korábban aláírásgyűjtésbe fogott, amit a szociális ágazati demonstrációs bizottság létrehozásával egyidejűleg kiterjesztett? Itt elmondták, hogy október 7-én, a tisztes munka napjáig vagy november 12-ig, a szociális munka napjáig folytatják az aláírásgyűjtést, majd a petíciót átadják Balog Zoltán miniszter úrnak, addig pedig országos demonstrációsorozattal hívják fel a figyelmet a helyzet tarthatatlanságára. Talán az SZTDSZ-től ijedtek meg?

Tulajdonképpen ennyi kérdést szerettem volna feltenni annak kapcsán, hogy ha mindez így igaz, és ha az államtitkár asszony válaszol, akkor talán tágabb képet kapunk arról, hogy ez a fizetésemelés tulajdonképpen miről szól.

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai