Készült: 2024.05.25.00:31:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Igaza van, amikor azt mondja, hogy nem kell mindig nyolcévezni, ezért én is átnéztem a 300 milliárd forintos költségvetési átcsoportosítási javaslatát, amelynek céljaival talán egyet is lehetne érteni, ami a vállalkozások fejlesztését, innováció támogatását jelenti, azonban hadd utaljak arra, hogy ennek forrásaként az Országvédelmi Alap 170 milliárd forintos előirányzatát, valamint 50 milliárd forintos kamatkockázati tartalékot jelöli meg.

Ön is nagyon jól tudja, és látja, mi minden zajlik Európában: nem tudjuk, mi történik például a görögországi választásnál, vagy hadd utaljak éppen a hétvégi eseményre, Spanyolország kimentésére. Ön is láthatja, hogy milyen kockázatos a világgazdaság és az európai gazdaság; éppen ezért szükség van erre az Országvédelmi Alapra, nem használhatjuk fel más célokra. Az Európai Unió is úgy számol egyébként, hogy úgy tudjuk tartani a 2,5 százalékos államháztartási hiányt, amennyiben ehhez a tartalékhoz nem nyúlunk hozzá, csak olyan esetben, ha azt valóban indokolja a gazdasági válság.

(13.10)

Azt is mondhatnám, tisztelt képviselő úr, hogy ha ez az ajánlatuk, akkor tessenek levelet írni Barroso úrnak, amelyben kérik azt, hogy ugyan most a Bizottság javasolta, hogy Magyarország kikerüljön a kohéziós alap felfüggesztéséből, de önöknek olyan javaslatuk van, amellyel az államháztartási hiányt 3 százalék fölé viszik, tehát kérjék meg Barroso urat, hogy vonja vissza ezt a javaslatát. (Tóbiás József: Debreceni, felcsúti stadion.)

Én megértem azt, hogy a szocialisták mindig ilyen felelőtlenül gondolkodnak, mindig vagy adósságból próbálnak valamit, vagy olyan pénzből, ami tartalékként szerepel. Tessenek már egyszer egy olyan javaslatot összehozni, ahol valóban egyensúlyba hozható a kiadás és a bevétel, és nem 9 százalékos államháztartási hiánnyal kezelhető, mint ahogy önök is tették az önök idejében. (Nyakó István: Tündérországban is.) Hadd tegyem hozzá, tisztelt képviselő úr, hogy felelőtlen politika, amit javasolnak. Vagy adósságból próbálnak finanszírozni valamit, vagy a tartalékokból próbálnak valamit finanszírozni. Úgy gondolom, hogy ebben a tekintetben ez a javaslat, amit bemutattak, nagyon jól mutatja azt, hogy önök mennyire javíthatatlanok.

Nos, tisztelt képviselő úr, engedjen meg még egy apró idézetet, mert az életkörülményekről is többször szó esett, és amint látom, előszeretettel próbálnak beragasztani a világba számokat. Gúr képviselő úr említette, hogy a létminimum alatt élők a kormányváltás előtt 2,7 millióan voltak, most meg 4 millióan. Hadd idézzek akkor a Munkások Újsága című lapból, méghozzá a "Márczius Tizenötödike - A nemzeti kiútkeresés" címmel megjelent írásból, ez 2012-ben jelent meg. Ferge Zsuzsát idézik, és Ferge Zsuzsa a következőt mondja: "Ime, néhány becslés 2009-ről: már 4 millió felé jár azok száma, akik a Központi Statisztikai Hivatal által számított létminimum, havi 60 000 Ft/fő alatt éltek. Az ezen szint alatt élők száma 2000 táján 3 millió, az évtized közepén 3,2 millió körül volt." - 2009-es becslés. Én úgy tudom, 2010 nyarán volt a kormányváltás. Nagyon kérem, ne tessenek hivatkozni ilyen számokra, hogy 4 millióan élnek a létminimum alatt. Ez egy 2009-es becslés. Nem akarok visszamutogatni, és szintén nem szeretném ezt a nyolcévezést említeni, de ha már a számoknál tartunk, szeretném, ha korrekten idéznék a számokat.

Ami pedig a két évet illeti, ön is nagyon jól tudja, Magyarország nagyon hosszú idő óta először képes tartani 3 százalék alatt az államháztartási hiányt. Végrehajtottunk egy nagyon küzdelmes költségvetési stabilizációt, amire önök képtelenek voltak. Az államadósság csökkenő pályára került, és ez teszi lehetővé egyébként, hogy a gazdasági növekedés feltételeit is megteremtsük, és a gazdasági növekedés nagyobb legyen Magyarországon. Nem az teszi lehetővé, mint az önök javaslata, hogy tartalék pénzeket próbálnak átcsoportosítani és veszélyeztetni ezzel azt, hogy Magyarország 3 százalék alatt tudja az államháztartási hiányát tartani.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti frakciókban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai