Készült: 2024.09.20.10:01:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2005.04.25.), 51. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A múlt év végén már kértem a miniszter úr válaszát a gyümölcstermesztők részére tett ígéretek teljesítése tárgyában - most ismét erre teszek kísérletet. A gyümölcstermesztő ágazatok fejlesztését a Horn-, az Orbán- és csökkenő mértékben bár, de a Medgyessy-kormány is felvállalta. E fejlesztés oka a kedvező adottságainkon kívül az volt, hogy az Unióban a gyümölcstermesztés a mezőgazdasági területből 8 százalék, míg hazánkban csak 4 százalék.

A szaktárca, az illetékes terméktanács és a kutatóintézetek egyaránt úgy látták, hogy célszerű a termőterület felfuttatása. Több indok is felmerült emellett, mert az intenzívebb és munkaigényesebb kultúrák telepítése, összekapcsolva a szakmailag indokolt fajtacserékkel, a piaci és természeti pozíció javulásán túl a vidéki foglalkoztatottságot is jelentősen javíthatja. További jelentőséget kapott az ültetvények létesítése, amikor a gazdasági-társadalmi szempontból elmaradottnak minősülő megyék többlettámogatásokkal sarkallhatták az e térségekben dolgozók tevékenységét, kiemelten támogathatóvá téve e körzetekben az általában kézimunka-igényes, legtöbbször bogyós vagy meggyültetvényeket. Így történt, hogy jellemzően a gazdasági szempontból leszakadónak minősített megyékben mára további probléma jelentkezett: a csatlakozás utáni ültetvények és az ültetvénytulajdonosok sorsa.

A 2003-as borzalmas aszály után a 2004-es év jelentette a következő csapást: a nyári gyümölcsök árai a termelői költségek kétharmadát sem tették ki, sőt a fekete ribizli ára a költségek negyedét nem érte el. A károk enyhítésében a kormányzat nem vállalt részt. Most az a kérdés, hogyan tovább. A termelők 40-60 százalékban a saját erejüket bevetve sok milliárdos termelő beruházásokat hajtottak végre, és azt kötelesek működtetni.

Tisztelt Miniszter Úr! Van-e a kormányzati szerveknek olyan terve, amely a termelőt orientálhatja a további veszteségek enyhítésére, a jövedelmező termelésre? Tudja-e a tárca, hogy milyen felhalmozott készletek nyomják a piacot, s ezek hogyan befolyásolják a 2005-ös esztendőt? Az ültetvények fenntartása óriási kiadást jelent, és ez éppen a szegényebb megyékben terheli leginkább a gazdákat; itt a tavasz, az agrár-környezetgazdálkodási támogatás, az integrált termesztés egyfajta megoldás lehetne, de erről - az ominózus átcsoportosítástól eltekintve - a kormányzattól semmilyen információ nem szivárgott ki. Segíti-e a kormányzat valamilyen módon a gazdákat? Mit tegyenek ebben a helyzetben? Milyen lehetőséget ajánl számukra a tárca?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai