Készült: 2024.09.24.18:36:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2005.04.25.), 194. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A személy- és vagyonvédelmi, valamint magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványok igen nagy száma is azt mutatta, hogy nagy érdeklődést váltott ki az Országgyűlésben ez a törvény. Meggyőződésem, hogy közös erővel lehetséges a legmegfelelőbb jogszabály megalkotása, amely egyben a vagyonvédelmi, magánnyomozói ágazat hosszú távú rendezését is jelenti.

A törvényjavaslat pótolja a hatályos jogszabály hiányosságait, rendezi az adatkezelés és a titoktartás kérdését, megszüntetve ezzel az Alkotmánybíróság által megállapított mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet, felszámolja a profilkényszert, az alkotmánybírósági határozatnak megfelelően szabályozza a csomagátvizsgálást. (Nagy zaj.)

Reagálni szeretnék néhány, az általános és a részletes vita során felmerült kérdésre, amelyek - úgy vélem - a legnagyobb hangsúlyt kapták a vitában. A törvényjavaslat egyik sarkalatos pontja, hogy ki végezhet személy- és vagyonvédelmi vagy magánnyomozói tevékenységet. (Nagy zaj.) Ez a probléma többször is felmerült az Országgyűlés előtt folyó vitában. Meggyőződésem, hogy az összeférhetetlenség kérdését a módosító javaslatokkal megfelelően sikerült kezelni. Az általános vita során a kormány jelezte az Országgyűlésnek, hogy nyitott a megoldási javaslatokra, lévén, hogy - többek között - a rendőrség tagjait érintő összeférhetetlenség a törvényjavaslat egyik hangsúlyos pontja.

A benyújtott módosító javaslatok többféle megoldást vetettek fel. A kormány által támogatott megoldás szűk körben állapítja meg az összeférhetetlenséget, így egyfelől lehetőséget ad a rendőrség, a határőrség és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tagjai számára, hogy másodállásban például távfelügyeletet végezzenek, másfelől pedig biztosítja azt is, hogy egy hivatásos rendőr - akinek jogszabályban előírt intézkedési kötelezettsége van - ne dolgozzon kidobóemberként egy éjszakai szórakozóhelyen.

A kormány minden olyan módosító javaslatot támogat, amely illeszkedik a törvény szellemiségéhez és a jogbiztonság megerősítése irányába hat. Gondolok itt különösen az adatvédelmi szabályokra és az adatkezelés biztosítékaira.

Számos módosító és kapcsolódó módosító javaslat azt vetette fel, hogy az elektronikus megfigyelőrendszer által rögzített felvételek tárolhatóságának az ideje ne három munkanap, hanem hosszabb idő legyen, harminc vagy tizenöt nap. Megértem azt az érvelést, hogy az elkövetett bűncselekmények felderítése és egyben a bűnmegelőzés hatékonyságának érdekében szerencsésebb lenne, ha a felvételek hosszabb ideig tárolhatók lennének a megsemmisítés előtt, ennek a kérdésnek a tárgyalásakor azonban figyelembe kellett venni az adatvédelmi szempontokat is, erről pedig személyesen egyeztettem dr. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos úrral. Ezért a kormány azt a módosító javaslatot támogatja, amely a rögzített felvételek öt munkanap után való megsemmisítését írja elő.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a módosító javaslatok megítélése során a kormányt a szakmai szempontok vezérelték, így aztán a módosító indítványok között az ellenzéki és kormánypárti módosító indítványok támogatása egyaránt megtalálható.

A kormány elvi megfontolásból nem tartja támogathatónak azokat a javaslatokat, amelyek a rendőrségtől a Belügyminisztérium egyik főosztályához helyeznék át a működési engedélyek kiadásának feladatát, sem azt, amely a kamara teljes megszűnését javasolja. A rendőrség amellett, hogy kiadja az engedélyeket, ellenőrzi is a vagyonvédelmi vállalkozások tevékenységét, ennek a két feladatnak pedig egy kézben kell maradnia.

A kamara működésére szükség van, mert összefogja a vagyonvédelmi és a magánnyomozói ágazatot, és őrködik az etikai normák felett, éppen ezért a kormány több olyan javaslatot támogat, amelyek a kamarán belül az etikai eljárás szabályaira vonatkoznak. A törvényjavaslat hatálybalépésével módosulna a kamara feladatköre, és új alapokra helyeződne a kamara és a rendőrség közötti együttműködés.

Különös figyelmet fordítottunk a társadalom önvédelmi tevékenységének szabályozására, valamint arra, hogy a vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelemre, valamint a magánnyomozásra vonatkozó szabályozás határozottan elkülönüljön a hatósági jogviszonytól.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem az Országgyűlést, hogy a kormány által támogatott, megfelelően mérlegelt és megtárgyalt módosító javaslatokat elfogadni szíveskedjen.

Köszönöm szépen a figyelmet, és köszönöm a törvény során kifejtett aktivitást az Országgyűlés képviselőinek és a bizottságnak egyaránt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(17.40)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai