Készült: 2024.09.19.00:13:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2013.02.11.), 350. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:16


Felszólalások:  Előző  350  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Jellemző módon rám maradt az a feladat, hogy egy olyan módosító tartalmáról beszéljek, amelyről mindenki más elfeledkezett, úgy elég elegánsan, vagy inkább azért, mert kínos; nem tudom, ezt döntse el ki-ki maga. Senki nem beszélt erről, aminek most csak nagyon röviden, a jegyzőkönyv kedvéért, hogy megmaradjon az utókornak, itt egy költségvetési módosító indítványról van szó meg az E.ON-ról és nagyon sok fontos gondolatról és stratégiai, valamint nemzetbiztonsági célról. Ehhez, természetesen szintén jellemző módon a számvevőszéki és költségvetési bizottság mögé bújva, név nélkül, ha úgy tetszik, nyújtják be ezt a javaslatot, amelynek az indokolása, leegyszerűsítve: a kormány egy tavalyi, decemberi határozata 1. pontjában döntött arról, hogy a holokauszt túlélői részére a párizsi békeszerződésről szóló 1947-es - és a többi, nem sorolom végig - pontjában foglaltak végrehajtásáról törvény alapján folyósított életjáradék összege 50 százalékos mértékben megemelésre kerüljön. A módosítás e döntés hatását vezeti át.

Kérem szépen, ez egy nagyon érdekes indítvány, és szeretném kérdezni, több kérdést fölvet. Engem nagyon érdekelne, hogy ki volt az, aki odaszólt, esetleg mely képviselőnek és honnan. Tehát nem gondolom azt, hogy ebben a bizottságban bármelyik kormánypárti képviselő ma reggel úgy ébredt, hogy ezt be kell nyújtani. Tehát már a háttere is egy érdekes: miért pont most, miért nem a tavalyi költségvetésben lett ez így elfogadva, hogy ne kelljen most egy módosítással erre újra kitérni. Ez az egyik.

A másik. Azért az indokolásban sem és magában a javaslatban sincs számszerűsítve, hogy pontosan miről van szó, csak egy 50 százalékos emelésről. Egyetlenegy számot ismerünk: a 2013-as költségvetésben van egy 1,7 milliárdos tétel erre a sorra. Akkor kérdezem én, és erre szeretnék választ kapni, akár az államtitkár asszonytól is, hogy ezt akkor mi logikusan következtetjük-e ki, hogy itt most egy 850 millió forintról van szó. Ez az egyik kérdés.

A másik kérdés, amelyre, bármennyit kutakodtunk az elmúlt 22 esztendő jegyzőkönyvei alapján, egyetlenegy képviselő még fel sem tette a kérdést, nemhogy választ kapott volna valakitől vagy valakiktől, hogy ezek a jóvátételek, akár a párizsi békére vonatkozóan, akár a holokauszttal kapcsolatban, ez Magyarországot meddig sújtja még. Tehát meddig lesz még ez minden évben a magyar költségvetésben? Itt azért milliárdokról beszélünk, ami a jelenlegi válsághelyzetben is, ugye, a szociális állapotokból kiindulva nagyon nem kevés, finoman fogalmazva. Tehát ez lenne a második kérdésem, hogy mindez meddig. Az idők végezetéig netán? Tehát erre szeretnék, ha lehetséges, konkrét választ kapni, akkor mindenképpen szeretnék valami, ha nem is megnyugtató, de valami, az eddigi tendenciákkal ellentétben egy korrekt és egyenes választ kapni.

A másik pedig az, hogy lehet itt most azzal foglalkozni, hogy ki veti fel, az a baj, hogy csak mi vetjük fel ezeket. Én azt gondolom, azzal még senkit nem sértünk, ha kérdezünk. Itt a problémánk nekünk, újfent szeretném hangsúlyozni, a kettős mércével és ezzel a, nem tudom, szabad-e túlkompenzációnak nevezni, én minden egyes ártatlan áldozatot nagyon tudok sajnálni, de azzal a megoldással és azzal a tendenciával, ami már évtizedek óta Magyarországon működik, nemcsak én, hanem a pártom és szerintem minden tisztességes ember nem tud egyetérteni, mert itt lehetne sorolni a második világháború magyar áldozatait, a kommunizmus áldozatait, a kitelepítetteket. Tényleg nem szeretnék ilyen történelmi párhuzamokat vonni, de mindig csak, mindig, kizárólag mindig csak a holokausztról van szó. Ez a mi problémánk, nem az, hogy szó van róla, hanem az, hogy semmi másról. Ez olyan, mint a piros ulti, hogy mindent visz, és hogyha valaki ezt fel meri hánytorgatni, akkor, ugye, jönnek a negatív stigmák tömkelegei, nem szeretném újra elsorolni. Szóval van itt jó néhány felmerült kérdés, én erre szeretnék választ kapni. Itt ezen javaslat és ezen vita kapcsán itt főleg Babák képviselőtársam többször elmondta, hogy nemzeti érdek. Szeretném megkérdezni ezzel kapcsolatban is, hogy itt például mi a nemzeti érdek. Puskás képviselőtársam még egy jóval korábbi hozzászólásában említette, hogy ugye, a jobbikosok mindig, még ha egyet is értenek a célokkal, vagy mondjuk, a stratégiai célokkal vagy a magyar nemzetgazdaság érdekeivel, akkor mindig szeretnek valami kis olyan megfogalmazást, mármint mi szeretünk olyan megfogalmazást használni, hogy valami nem tisztességes. Ebben az eljárásban, azt gondolom, Nyikos képviselőtársam már kifejtette részben az eljárást, hogy mi nem tisztességes, részben ezt a nagyon szűkre szabott módosító indítványt, ami pedig messze nem illik ebbe a tárgykörbe, és semmilyen módon nem kapcsolódik hozzá, leszámítva azt, hogy itt is pénzről van szó, mégpedig nem kevésről.

Szóval erre a néhány kérdésemre, de azt gondolom, nem csak engem és nem csak minket érdeklő kérdésre szeretnék választ kapni, amennyiben lehetséges vagy módjukban áll.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  350  Következő    Ülésnap adatai